Ir ūdensvads salabots vai nav?

Pirms pašiem Līgo svētkiem saņēmām vairākus zvanus no Zantes pagasta.

Pirms pašiem Līgo svētkiem saņēmām vairākus zvanus no Zantes pagasta.

Pirmkārt, iedzīvotāju satraucās par dzeramā ūdens kvalitāti (kā pastāstīja zvanītāja – no krāna ūdens nākot brūns un ar nogulsnēm), otrkārt, vērojot darbošanos pagasta centrā, kā apgalvoja pat vairāki iedzīvotāji, radušās šaubas, ka ūdenssaimniecības projekts Zantē tiek veikts godprātīgi. Proti, esot visai pamatotas aizdomas, ka projekta realizācija tiekot tikai imitēta un nekāda ūdensvada nomaiņa nemaz nenotiek.

Cilvēki nesaprašanā

Kā pamats šīm aizdomām tika minēts fakts, ka neviens īsti nav savām acīm skatījis jaunā ūdensvada caurules, toties ir parādījusies 10 līdz 15 cm plata vaga centrālās ielas asfaltā, kas drīz vien atkal aiztaisīta, vietām gan atstājot pa kādam īpaši autovadītājam netīkamam caurumam. Pirms tam, kāds atminējās, gan esot runāts – lai projekts nesadārdzinātos un asfalts neciestu, tikšot izmantota sistēma, kad jaunās caurules ar spiedienu iedzenot vecajā ūdensvadā. Tāpat iedzīvotāji, jau rakstiskā veidā sazinoties ar redakciju, vēlējās uzzināt, ja jau projektā būs kāds ietaupījums (kā par to esot runājuši), vai nevarētu bez maksas ievilkt arī ūdensvada pievadus līdz pat mājām, kas tagad būs jāapmaksā katram pašam.

Īsāk sakot, jautājumu par projektu Zantē bija vairāk, nekā skaidrības, tādēļ tos uzdevām tiem, kas par tā īstenošanu atbild.

Viss būšot gatavs oktobrī

Visu pirms sazvanījāmies ar Zantes pagasta komunālās saimniecības vadītāju Valēriju Usu, kurš pastāstīja, kas vismaz, cik viņam zināms, – viss notiek, kā sākotnējā projektā, ko līdzfinansē Eiropas Savienība, paredzēts. "Projekts noslēgsies oktobrī, un tad Zantē būs pats tīrākais ūdens," uzsvēra V. Uss. Taču līdz tam iedzīvotājiem jārēķinās ar to – tikko tiek kustinātas vecās čuguna caurules, tā varot būt situācija, ka ūdens ir īpaši netīrs un arī spiediena nav. Par caurumu asfaltā komunālās daļas vadītājs pastāstīja: "Tur tika likts centrālais ūdensvads, un tā bija paredzēts, ka tas ies tieši pa centrālo ielu." Savukārt, vaicāts par to, kādēļ tad cilvēki šaubās un apgalvo – neesot redzējuši nevienu cauruli, V. Uss atbildēja: "Strādāju jau kopš 1993. gada, un cilvēki vienmēr sūdzas. Nu nav tas nekāds pateicīgais darbs, jo neviens jau paldies nesaka!" Viņš pastāstīja, ka jaunais ūdensvads iet paralēli vecajam, taču veco neviens ārā nerakšot, jo "tad būtu jāizrakņā visa Zante". Tāpat V. Uss apstiprināja to, ka, piemēram, dzīvokļos caurules nāksies mainīt katram pašam un par saviem līdzekļiem, taču tad par to jāspēj vienoties visai mājai. "Gribēs, piemēram, kāds mainīt caurules savā dzīvoklī, kas ir sliktā stāvoklī, bet tad tas būtu jādara visā mājā," uzsvēra V. Uss, piebilstot, ka dzīvokļos, kuros tikko veikti remonti, diez vai cilvēki piekritīšot, ka atkal tiek uzlauztas siena, lai mainītu stāvvadu u. tml.

Kā uzsvēra Zantes pagasta komunālās saimniecības vadītājs, viņš tomēr atbildot vairāk par darbu realizāciju – kontrolējot, kā tos veic, taču par pašu projektu vairāk varot pastāstīt Kandavas novada dome.

Projektu kontrolē

Sazinājāmies arī ar novada domes izpilddirektoru Gunti Gelperu, kurš savukārt uzsvēra – ko un kā kurš reāli būvējot – viņš pats klātesot nekontrolē, jo tam tiek algots būvuzraugs. "Reizi nedēļā tiek rīkota arī sapulce, kurā viss izdarītais un veicamais tiek pārrunāts. Īsi pirms Jāņiem arī es piedalījos sapulcē, kurā kā reiz tika runāts par jau minēto centrālā ūdensvada nomaiņu Zantē," stāsta izpilddirektors un uzsver, ka, viņaprāt, te īsti nevar runāt par nekvalitatīvi veiktiem darbiem vai pat nelikumībām, jo projekta īstenošana tiek stingri kontrolēta, uzraudzīta, kā arī visam ir savas garantijas. Problēmas gan sagādājot tas, ka topogrāfiskie mērījumi Zantē it neprecīzi (šāda problēma, viņaprāt, sagaidāma arī Kandavā) un dažviet nav zināms, kur aiziet vecais ūdensvads, tādēļ vairākās vietās būs jāveido jauni pieslēgumi jaunajam ūdensvadam, kas gan projekta izmaksās nav iekļauts. "Eiropas finansētie projekti paredz, ka ūdensvads tiek ievilkts līdz tā sauktajai ielas "sarkanajai līnijai" jeb akām, bet tālāk darbi tiek veikti par pašu iedzīvotāju līdzekļiem," skaidro G. Gelpers. Kopumā projekts izmaksā aptuveni 135 000 latu, taču jau tagad tiekot domāts, kur meklēt papildus finansējumu. "Piemēram, Zantē būtu nepieciešams jauns dziļurbums, jo vecie ir veikti pagājušā gadsimta 70. līdz 80. gados. Tāpat arī būtu vajadzīgs ģenerators, tā kā Zantē nav ūdenstorņa un ir problēmas ar spiedienu, kā arī elektrība mēdz pazust," stāsta izpilddirektors.

G. Gelpers kategoriski noliedz, ka tikušas veiktas kādas izmaiņa projektā ("Tas ir savā sākotnējā izskatā, kā tika apstiprināts vēl pirms Zantes iekļaušanās novadā."), un par “pilnīgām muļķībām" viņš sauc runas, ka caurules tiekot kaut kādā citā veidā, nekā ierokot zemē, liktas. Līdzīgi kā V. Uss, arī G. Gelpers uzskata, ka daļēji šo runu cēlonis ir cilvēciskais faktors. Proti, “ir slikti, kad neko nedara, un slikti – ja dara" – tā iedzīvotāju visizplatītāko attieksmi raksturo G. Gelpers.

Būvuzraugs – neizprantē

Ūdenssaimniecības uzlabošanas darbus Zantē veic PS «A. A. & Būvkompānijas», bet uzrauga – SIA «Akorda» speciālists Anatolijs Dežurovs. Būvuzraugs, lūgts komentēt runas, ka zem asfalta Zantē nemaz it kā neesot cauruļu, varēja paust vien neizpratni par to, kurš un kādēļ tā domā. "Strādājam, lai būtu labs ūdens, jo tiešām no krāna Zantē bieži vien nāk rūsa, bet cilvēki atkal nez kādēļ ir neapmierināti!?" tā A. Dežurovs. Viņš arī atkārtoti uzsver, ka visi darbi notiek tikai un vienīgi saskaņā ar projektu un jaunais ūdensvads, kā bija paredzēts, – iet visas centrālās ielas garumā. "Bez asfalta uzlaušanas taču nav iespējams ierakt caurules!" piebilst būvuzraugs. Tāpat viņš apstiprina – lai pilnā apjomā izdarītu visu, kas iecerēts, projektā būs nepieciešams arī papildu finansējums.

***

Pēc aptaujas jāsecina, ka pašlaik Zantes ūdenssaimniecības uzlabojumi, kā to uzsver projektā oficiāli iesaistītās puses, notiek pēc plāna un nekādi neparedzēti darbi tā ietvaros netiek veikti. Bet par to, ir vai nav zem centrālās ielas jaunas caurules, pašrocīgi pārliecināties nav iespējams, tādēļ atliek vien paļauties uz tiem, kas saka – tās tur ir! Un jācer, kā solīja V. Uss, jau rudenī Zantē būs pieejams kvalitatīvs ūdens un jaunais ūdensvads kalpos godam – nevis plīsīs pārdesmit reizes gadā, kā vecais (to pastāstīja Zantes komunālās saimniecības vadītājs). Tāpat jācer, ka tomēr izdosies atrast papildu finansējumu projektam, lai realizētu visu iecerēto pilnībā, kā arī, ka tiks meklēts kompromiss ar iedzīvotājiem, lai gala rezultātā kāds pavisam nepaliktu bez ūdens un kanalizācijas, ja rocība gadījumā neatļaus jaunajam ūdensvadam pieslēgties.

Komentāri

  1. "par „pilnīgām muļķībām" viņš sauc runas, ka caurules tiekot kaut kādā citā veidā, nekā ierokot zemē, liktas." (G.Gelpers)
    ""Bez asfalta uzlaušanas taču nav iespējams ierakt caurules!" piebilst būvuzraugs" (Anatolijs Dežurovs). !!!!!!!!!!!! bet mīļie cilvēki ! asfalts jau netiks uzlauzts, tranšejas netika raktas – tikai izfrēzēta vaga! Tad kur tad ir tās jaunās caurules un kā viņas tika zemzemē?! Izskatās ka kāds ar maģiju nodarbojas un neuzlaužot asfaltu viņas transformēja zem zemes 🙂

  2. dzirdēju, ka Dežurovs ir saistīts ar R.Bāreņa kompānijām, rekur atbilde

  3. SIA Akorda ir reģistrēts š.g. janvārī, uzņēmumā strādā 6 darbinieki. 100% "otkats"…
    Ja šis būtu vienīgās dīvainības un nelikumības kas notiek novadā pēdējā gada laikā vis būtu Ok

  4. Viņiem 81 gadu vecs būvuzraugs un par darba drošību atbildīgais tas pats, ko var gribēt, ir kā ir. Skatīt būvkomersanti.bema.gov.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *