Svētkos laika apstākļus diemžēl pasūtīt nevar… Tā arī šajā sestdienā, 13. augustā, Jaunpils pils 715. dzimšana dienā lietus mākoņi uzstājīgi nepameta svinību vietu un dažbrīd pat pamatīgi nolija, tādējādi rosinot izmaiņas pasākuma scenārijā. Un tomēr, ikgadēji Viduslaiku svētki pulcēja gana daudz apmeklētāju – kaut lielā saskaitīšanās nav notikusi, tiek lēsts, ka kopā ar māksliniekiem un lūgtajiem viesiem svinētāju bijis ap tūkstoti.
No cīņām līdz gleznošanai
Kad viesojāmies Jaunpilī, dzirdējām runājam, ka šogad Viduslaiku svētku programma esot bijusi īpaši plaša un katrs varēja izvēlēties, tieši kurā brīdī svinībām pievienoties. Dienas pirmā puse vairāk piemērota bija ģimenēm ar bērni, jo līdzās viduslaiku gaisotni uzburošajām dejām un mūzikai, ko radīja grupa «Trakula» bija dažādas radoši atraktīvas izdarības. Piemēram, pils ezera saliņa bija atvēlēta radošajām darbnīcām, kur tapa jubilārei – pilij – īpaši veltīta, kopīgi veidota lielformāta glezna un individuāli pils gleznojumi, bet pils teritorijā, gan ārpus tās, bija iespēja iemēģināt roku loku šaušanā, arī šķēpa mešanā, ezera krastā – pielaikot bruņas un pacilāt ieročus. Bet kā ar viduslaiku ekipējumu tiek galā šīs sfēras profesionāļi – vēstures entuziastu apvienība «Exercitus Rigensis» – varēja vērot pils pagalmā, kur norisinājās bruņinieku cīņas par pilskundzes labvēlību.
Ērģeļu otrā elpa
Jāpiemin gan vēl kāds īpašs koncerts, kas notika gan paralēli svētkiem, gan svētku ietvaros, jo iespēju to noklausītie izmantoja daudzi. Tas bija koncerts Jaunpils baznīcā. Kaut iepriekš jau nedaudz iekustinātas, savus pirmo īsto atkāšanas koncertu pils svētku dienā piedzīvoja baznīcas ērģeles, kas nesen kā atjauninātas. To, kā šis instruments spēj radīt gan maigas, gan draudīgas skaņas un teju aizstāt simfonisko orķestri, demonstrēja ērģelniece Lauma Akmene, kas kopā ar kolēģiem – obojisti Katrīnu Švalbi un vijolnieku Raimondu Melderi – bija sagatavojusi koncertprogrammu «Uguņošanas mūzika»