Jaunmoku pils kolektīvs iedvesmojas Norvēģijas Meža muzejā

Jaunmoku pils muzejs un Norvēģijas Meža muzejs ir veiksmīgi noslēguši pieredzes apmaiņu Nordplus projekta ietvaros, kā mērķis bija uzlabot muzeja speciālistu profesionālas prasmes, gūt iedvesmu un inovatīvus instrumentus jaunu programmu izstrādē, pilnveidošanā, koncentrējoties uz darbu ar dažādām apmeklētāju grupām, īpaši senioriem un cilvēkiem ar demenci.

Pieredzes apmaiņas ietvaros Jaunmoku pils speciālisti devās uz Norvēģiju, kur tika organizēta plaša Norvēģijas Meža muzeja ekspozīciju, ārtelpas un kolekciju pārvaldības centra apskate. Speciālisti iepazinās ar muzeja programmu, kas izstrādāta īpaši senioriem ar demenci, kā arī pieaugušo izglītības un skolu programmām, paplašinot savu izpratni par muzeju darbības principiem un jaunu, interesantu muzeja programmu piedāvājuma veidošanu. Speciālisti apzināja potenciālu tādiem pasākumiem kā “Atmiņas diena” un iesaistošu diskusiju veidošanu par dabas un klimata tēmām.

Vizītes laikā tika apgūtas dažādas uztveres tehnikas piemēram – dziedāšanas, senu un vēsturisku fotogrāfiju skatīšanās, bērnības spēļu un spilgtu atmiņu atcerēšanās, kopīgu sociālo aktivitāšu organizēšana, kas palīdzēs pilnveidot Jaunmoku pils  muzeja programmas, jo īpaši senioriem un cilvēkiem ar demenci.

“Nordplus projekts pārsniedza gaidīto, nodrošinot daudzpusīgu mācību pieredzi. Projekts ir ekipējis mūs ar zināšanām un prasmēm, kas nepieciešamas Jaunmoku pils muzeja izglītības programmu un apmeklētāju mijiedarbības uzlabošanai,” saka Jaunmoku pils muzejizglītojošā darba speciāliste Skaidrīte Prancāne . “Šī zināšanu apmaiņa iedvesmoja iekļaut jaunas metodes programmās.”

Turklāt, pieredzes apmaiņas programma dalībniekus iepazīstināja ar būtisko dabas aizsardzības un klimata pārmaiņu jomā, aktualizējot muzeju vitāli svarīgo lomu sabiedrības izglītošanā konkrētajos jautājumos un problemātikā. Tika uzsvērta  interaktīvo aktivitāšu nepieciešamība, dalīšanās ar personīgo pieredzi un zinātniskajiem pierādījumiem, lai efektīvi komunicētu šos globālos jautājumus.

Norvēģijas Meža muzeja dažādās pieejas izglītošanai par klimata pārmaiņām bija patiesi pārsteidzošas un noteikti paplašināja mūsu zināšanu apvāršņus. Muzejam ir virtuoza spēja atklāt sarežģītus jautājumus, jo īpaši vecāka gada gājuma apmeklētājiem,  saprotami caur interaktīvām ekspozīcijām un personīgiem pieredzes stāstījumiem.” piebilst S. Prancāne.

Sadarbība un abpusēju zināšanu apmaiņa izrādījās ārkārtīgi noderīga. Projekts sekmēja savstarpēju izpratni par individuālajiem izaicinājumiem un iespējām katra muzeja kontekstā, veicinot auglīgas diskusijas, kas rezultējās ar taustāmiem uzlabojumiem abu muzeju praksē.

Jaunmoku pils speciālistu gūtā pieredze dažādos muzeja programmu pasniegšanas metodes darbā ar dažādām mērķgrupām Latvijā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *