Jau ziņots, ka Ignitis Renewables sācis būvniecības darbus pie Tumes saules enerģijas parka attīstīšanas Tukuma novadā. Plānots, ka Tumes saules enerģijas parka kopējā jauda būs 174 megavati (MW), un to plānots nodot ekspluatācijā līdz 2026. gadam.
Lai nodrošinātu atjaunīgās enerģijas ražošanas nepārtrauktību visa gada garumā, Tukuma novadā plānota pieslēguma jaudas hibridizācija, kas nākotnē paredz iespēju attīstīt arī vēja enerģijas parku. Šāda veida hibrīda tehnoloģiju projekti ir ierasta prakse visā pasaulē, un Ignitis Renewables ekspertu ieskatā tas ir ļoti piemērots zaļās enerģijas ražošanas modelis Latvijai, kad visa gada garumā iespējams ražot enerģiju gan no saules, gan vēja.
Sākts ietekmes uz vidi novērtējuma process vēja enerģijas parkam
Ietekmes uz vidi novērtējuma procedūru veic projektu attīstības sākotnējā posmā, lai novērtētu paredzētās darbības iespējamo ietekmi uz vidi un izstrādātu priekšlikumus nelabvēlīgas ietekmes samazināšanai un novēršanai. Būtiska loma šajā procesā ir atvēlēta sabiedrībai, kurai ir dotas iespējas līdzdarboties vides jautājumu izvērtēšanā.
Plānots, ka Tukuma novadā, kas ietver Jaunsātu, Irlavas, Zemītes, Viesatu, Zantes pagastu teritoriju, varētu uzstādīt līdz 32 jaunākās paaudzes vēja turbīnām, kuru kopējā jauda varētu sasniegt līdz pat 222 MW, katras vēja turbīnas jauda atsevišķi būtu ap 7MW. Vienlaikus šobrīd vēl nav noteikts precīzs izbūvējamo vēja turbīnu skaits un novietojums. Tas tiks vērtēts ietekmes uz vidi novērtējuma procesa ietvaros, izskatot dažādus vēja turbīnu modeļus, izvietojumu un kopējo jaudu, kā arī ņemot vērā novērtējuma rezultātus.
Ietekmes uz vidi sākotnējā publiskā apspriede ir iecerēta šī gada sākumā, kad iedzīvotāji tiks iepazīstināti ar sākotnējās ieceres materiāliem, aicinot sniegt priekšlikumus. Aicinājums uz sākotnējo sabiedrisko apspriešanu tiks iepriekš izsludināts – lūdzam iedzīvotājus sekot līdzi informācijai.
Galvenie ieguvumi no zaļās enerģijas parku izveides
Rūpes par vidi un cilvēkiem ir daļa no Ignitis Renewables darbības stratēģijas. Uzņēmums papildus jau normatīvajos aktos noteiktajām vides aizsardzības prasībām atjaunīgās enerģijas projektu dzīves cikla laikā īsteno vēl plašāku vides aizsardzības pasākumu programmu.
Papildus tiek īstenota arī vietējo kopienu atbalsta programma, kuras ietvaros paredzēts sniegt finansiālu atbalstu vietējām kopienām, kas atrodas saules un vēja enerģijas parku tuvumā.
Ignitis Renewables ir atvērts vietējo iedzīvotāju un kopienu ieteikumiem par to, kā nākotnē varētu radīt draudzīgāku un zaļāku vidi sev apkārt. Uzņēmumam ir svarīgi, lai tā īstenotie atjaunojamo energoresursu projekti radītu papildu pievienoto vērtību visam reģionam, vietējām kopienām un uzņēmumiem.
Apjomīgas investīcijas zaļās enerģijas projektos visā Latvijā
Ignitis Renewables aktīvi paplašina savu darbību un Latvijā saskata lielu izaugsmes potenciālu. Ignitis Renewables pašlaik Latvijā attīsta vairākus saules enerģijas parkus. Aktīva būvniecības fāze norit Bauskas, Tukuma, Saldus un Kuldīgas novados. Plānots, ka pirmo saules enerģijas parku Latvijā Ignitis Renewables atklās jau 2025. gadā.
Ignitis Renewables ir daļa no Baltijā vadošās atjaunojamās enerģētikas grupas Ignitis Group, kas darbojas Baltijas valstīs un Polijā. Tuvāko gadu laikā Ignitis Renewables Latvijā plāno investēt ap 700 miljoniem eiro. Lielākā daļa investīciju tiks novirzīta atjaunīgās enerģijas projektiem ar nolūku līdz 2030. gadam sasniegt Ignitis Group stratēģisko mērķi 4–5 gigavatu (GW) uzstādīto zaļās enerģijas ražošanas jaudu.
Varbūt pašiem iedzīvotājiem vajadzētu pajautāt?
ko tieši?
Protams, enerģētiskā neatkarība ir ļoti svarīga lieta jebkuras valsts ekonomikai! Te tikai jautājums – vai šitas leišu kantoris strādās Latvijas valsts un tās iedzīvotāju interesēs vai tomēr galvenās būs viņu biznesa intereses? Ja viņi ir noskatījuši šo Tukuma novada teritoriju, tad aborigēniem būtu tā kā tūlīt jāizvācas, ja viņi nevēlas dzīvot šo “ventilatoru” ēnā, kuru augstums būs kā Rīgas Pēterbaznīcas tornis reiz 2?! Un vēl – kā tur īsti ir kompensācijām ietekmes zonā dzīvojošajiem, piemēram, Vācijā? Ir vai nav, cik daudz, saņem pašvaldība vai iedzīvotāji utt?