Francijā jau otrā Tukuma muzeja izstāde par Sibīrijā rakstītajām vēstulēm uz bērza tāss

Sagaidot Totalitāro režīmu upuru piemiņas Eiropas dienu, 20. augustā Marsevolas priorijā (Marcevol) Francijā atklāta izstāde “Sibīrijas vēstules. Nepieciešamība rakstīt”. Tā ir jau otrā izstāde Francijā, kas veltīta UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā iekļautajai nominācijai “Sibīrijā rakstītas vēstules uz bērza tāss” un cilvēkiem, kas bija deportēti no dzimtās zemes uz attāliem Padomju Savienības rajoniem dēl viņu pārliecības.

Izstādes ideja radās biedrībām “Les Amis de l’Esparrou“ (Esparū draugu biedrība, Francija) un “Via Ars” (Latvija) satiekoties ar Tukuma muzeja direktori Agritu Ozolu, divu grāmatu autori par Sibīrijas vēstulēm uz bērza tāss, un Elzu Serdāni (dzim.Trumekalni), kura izsūtīta uz Sibīriju 11 gadu vecumā. Elza ir viena no daudzajiem bērniem, kas bērnībā piedzīvoja traģiskus mirkļus un vēlas nodot nākamajām paaudzēm savas liecības, uzsverot demokrātisko brīvību trauslumu.

Žils Bonviāls, biedrības “Les Amis de l’Esparrou“ prezidents, izstādes ievadā uzsver, ka: “Latvija ir jauna valsts Eiropas ziemeļdaļā Baltijas jūras krastos, kas oficiāli pastāv tikai kopš Pirmā pasaules kara beigām. Tomēr tās gadsimtiem seno un bagāto vēsturi raksturo latviešu tautas pretošanās gars. Stājoties pretī daudzām poļu, zviedru, vācu vai krievu invāzijām vai okupācijām, tā pratusi saglabāt savu valodu, kultūru un tradīcijas. Ar skatienu brīvības un laikmetīguma virzienā, Latvija nevienu brīdi nav aizmirsusi savu bieži vien sāpīgo bagātni, konkrēti padomju okupācijas režīma nežēlību. 1945. gadā, kad lielākajai daļai eiropiešu Otrā pasaules kara šausmas bija beigušās, Latvija atkal piedzīvoja padomju okupāciju. Aresti, spīdzināšanas un deportācijas pastāvēja kā dramatiska realitāte. 1949.gada 25.martā masveida deportācijas visās Padomju Savienības okupētajās teritorijās skāra tos, kas izrādīja pretestību padomju okupācijas režīmam, un viņu ģimenes locekļus. Līdzīgi kā 1941.gadā arestēja vīriešus, bet viņu sievas un bērnus piespiedu kārtā izsūtīja uz dzīvi Sibīrijā un nodarbināja spaidi darbos. Daudzi no viņiem neizdzīvoja ārkārtīgi grūto dzīves apstākļu un smagā darba dēļ.”

Pavisam šobrīd ir apzinātas 52 vēstules uz bērza tāss, ko saviem tuviniekiem vai draugiem rakstījuši 19 izsūtītie vai par pretošānos režīmam arestētie cilvēki. Izstāde ”Sibīrijas vēstules. Nepieciešamība rakstīt”, kas skatāma Marcevolas priorijā, veltīta astoņu personāžu likteņstāstiem: Zalmana Gutina, Rasmas Kraukles, Lilijas Villas, Lilijas Binavas-Binaus, Gaidas Eglītes, Voldemāra Mežaka, Aleksandra Pelēča un Elzas Serdānes.

Šī izstāde stāsta par minēto cilvēku apņēmību izdzīvot un nesalūzt. Tā vērš mūsu uzmanību uz rakstītā vārda nozīmi cilvēka dzīvē ierobežotas brīvības apstākļos, kad rakstīšana ir kļuvusi par nepieciešamību, ļaujot sasniegt garīgo brīvību.

Izstādes vēstījums organizēts septiņās tematiskajās sadaļās: rakstīt lai izdzīvotu, lai neaizmirstu, lai uzturētu cerību, lai pretotos, lai justos vienoti, lai saglabātu savu patību un lai mīlētu.

Šī izstāde ir sava veida turpinājums iepriekšējām izstādēm: ”Nevar nerakstīt” (Latvijas Nacionālajā bibliotēkā 2016. gadā) un “Sibīrijas vēstules” (Strasbūras nacionālajā universitātes bibliotēkā 2023. gadā), vairāk uzmanības pievēršot tieši vecāku un bērnu vai jauniešu vēstulēm un cilcēka iekšējai nepieciešamībai rakstīt. Žils Bonviāls, biedrības “Les Amis de l’Esparrou” prezidents, uzskata, ka mūsdienu pasaulē, kurā turpinās individuālo brīvību un tautu pašnoteikšanās tiesību ierobežošana, tā vēl arvien ir aktualitāte.

Izstādi atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Tukuma novada pašvaldība, biedrības: “Prieuré de Marcévol”, “Les Amis de l’Esparrou” un “Maecenae”, kā arī Austrumu Pireneju departamenta pašvaldība Francijā un “Via Ars” Latvijā.

Izstāde Marcevol priorijā skatāma līdz 2023.gada 30. septembrim.

 

Komentāri

  1. Un vienmer atradisies kads katraa gadsimtaa kurs varas un mantkaribas apsests gribes but pasaules pavelnieks iekarot svesas zemes paverdzinat tautas nogalinat izsutit cilvekus veikt dazadas represijas..parkapt colvektiesibas izraisit karus atnemt brivibu mazajam cilvekam…vestule uz berza tas.asaram un sapem slacita..patiesibaa tiek rakstita dievam..cilveki var ari nesaprast otra saapi..to saprot tikai tad kad piemeklee ta pasu…

  2. Represijas pret latviešu tautu tā ir traģēdija. Padomju krievija veica noziegumus pret okupēto koloniju iedzīvotājiem pēc pilnas programmas, turklāt nesodīti.
    Ja runā par latviešu tautas ciešanām, tad atliek pieminēt krievijā izdotās, jaunās rf izglītības ministra Sergeja Kravcova un rf prezidenta palīga Vladimira Medinska “vēstures” mācību grāmatas, kurās krievi pauž sašutumu un lielu neapmierinātību par mežabrāļu pretošanās aktivitātēm padomju okupācijas laikā un apmelo tagadējo Latviju nacismā. Lai gan ir 21. gadsimts, morāli, sociāli un mentāli krievija nav mainījusies. Tā pēc definīcijas ir agresorvalsts. Turklāt padomju krievija ir radījusi veselu mitoloģijas slāni, kuru nez kāpēc krievijas vēsturnieki sauc par vēsturi, kura dēļ krievijas iedzīvotāju smadzenes atgādina olu kulteni un ir saturiski tukšas.

      1. vēl lielāka saka: 17.09.2023 14:50 Un tas ir viss? Jeb būs vel kādi uzbraucieni, lai attaisnotu fašistisko krieviju, upss, padomju krieviju??

  3. With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement?

    My blog has a lot of unique content I’ve either written myself or
    outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the
    internet without my agreement. Do you know any techniques to help protect against content
    from being stolen? I’d definitely appreciate it.

  4. For newest information you have to visit world wide web and on internet I found this site as a best site for most recent
    updates.

  5. Hi there would you mind letting me know which hosting company
    you’re using? I’ve loaded your blog in 3 completely
    different web browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most.

    Can you suggest a good internet hosting provider at a reasonable
    price? Thank you, I appreciate it!

  6. I visited various websites except the audio feature for audio songs current at this web page is
    in fact superb.

  7. Have you ever considered writing an e-book or guest authoring on other websites?

    I have a blog centered on the same ideas you discuss and would love to have you share some stories/information. I know
    my subscribers would appreciate your work. If you are even remotely interested,
    feel free to shoot me an e mail.

  8. In fact when someone doesn’t know after that its up to other visitors that they will help, so
    here it occurs.

  9. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a friend
    who has been conducting a little research on this. And he actually ordered me lunch simply because I discovered it for him…
    lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!!
    But yeah, thanx for spending some time to discuss this issue here on your website.

  10. Very good website you have here but I was wanting
    to know if you knew of any forums that cover the same
    topics talked about in this article? I’d really love to be a part of group where
    I can get feed-back from other knowledgeable people that share the same interest.
    If you have any recommendations, please let me know.

    Thank you!

  11. It’s going to be ending of mine day, however before ending
    I am reading this enormous piece of writing to
    increase my experience.

  12. Ahaa, its nice discussion concerning this paragraph here at
    this web site, I have read all that, so now me also commenting here.

  13. Genuinely when someone doesn’t understand then its up to other users that they will assist, so here it happens.

  14. Hi there, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just curious if you
    get a lot of spam responses? If so how do you protect against it, any plugin or anything
    you can recommend? I get so much lately it’s driving me crazy so any support is very
    much appreciated.

  15. This is really interesting, You are a very skilled blogger.
    I’ve joined your rss feed and look forward to seeking
    more of your magnificent post. Also, I have shared your website in my social networks!

  16. Thanks for your marvelous posting! I really enjoyed reading it, you happen to be
    a great author.I will make sure to bookmark your blog and will eventually come back down the road.
    I want to encourage that you continue your great posts,
    have a nice weekend!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *