Precizēts – priekšpēdējā rindkopa!
2. septembrī atzīmējām kāda ļoti ievērojama vīra – gandrīz vai novadnieka – Pasaku un Teiku tēva Anša Lerha-Puškaiša 160. dzimšanas dienu. Kaut gan patiesības labad jāteic, ka pēc vecā stila (un tā arī vēsta uzraksts uz kapakmeņa Džukstes kapus) Talsu pagasta «Cīruļu» saimnieku Reiņa un Ģertrūdes ģimenē mazais Ansis ienāca jau 21. augustā. Savukārt kaut dzimšanas vieta kaimiņu novadā, lielākā daļa viņa gana īsā (44 gadi), bet ļoti darbīgā mūža pavadīta Džūkstē un Lanceniekos. Tieši tur, kādreizējā skolā, kur Teiku tēvs strādājis, nu izveidots viņam veltītais Pasaku muzejs.
Piedalās krustvecāki un novada vadība
Zinību diena un piemiņas pasākums dižajam pasaku un teiku vācējam un apkopotājam sākās ar brīdi pie A. Lerha-Puškaiša atdusas vietas Džūkstes kapos. Ziedus pie tā nolika ne tikai novada amatpersonas un viņa darba cienītāji, bet arī pasaku muzeja krustvecāki – valodnieki un folkloristi Māra Vīksna un Guntis Pakalns.
Pasākums turpinājās pie Džūkstes kultūras namu jeb bijušo pagasta biedrību namu, kura izveides rosinātājs arī bija A. Lerhs-Puškaitis. Tur tika solīts atklāt Teiku tēva darba simbolu – īpašu Pasaku krēslu. Krēslu izveidojuši Ivars un Aigars Rūrāni, kas, kā redzams, tam piešķīruši īpaši pasakainu burvību. Kā uzsvēra Tukuma novada domes priekšsēdētājs Ēriks Lukmans, iesēžoties šai krēslā, būšot iespēja piepildīt savus sapņus, jo pasaka visu pateikšot priekšā – kā un kas sapņa labā darāms.
Lasi un klausies pasakas!
Par godu Teiku tēva 160 gadu jubilejai šī gada septembrī tiek izsludināts Pasaku rudens. Tādēļ Latvijas stāstnieku asociācija un Arnis Šablovskis, kas ir gan A. Lerha-Puškaiša piemiņas pasākumu rosinātājs, gan daudzu ideju autors, aicina tagad lasīt un stāstīt pasakas. Vēl arī šajā septembrī 14 vakarus 20.45 un katru pirmdienu līdz pat novembrim Latvijas Radio1 būs dzirdamas Džūkstes pasakas, ko lasīs dažādi Latvijā pazīstami cilvēki, piemēram, Vaira Vīķe-Freiberga, Raimonds Pauls, brāļi Dukuri u.c. Savukārt «Kurzemes radio» būs dzirdamas bērnu rakstītās pasakas.
Dzimšanas dienas svinības varēja turpināties Lanceniekos – Džūkstes pasaku muzejā, kur A. Lerhs-Puškaitis gan dzīvojis, gan arī strādājis par skolotāju.