Latvijas dominance pasaules skeletona trasēs un cerības uz basketbola atdzimšanu – tā īsumā varētu raksturot valdošo noskaņu Latvijas Gada balvas sportā 2013 svinīgajā ceremonijā, kur tika sumināti uzvarētāji 15 nominācijās. Par gada labāko sportistu atzīts Pasaules Kausa ieguvējs un Eiropas čempions Martins Dukurs, bet viņa tēvs Dainis Dukurs triumfēja labākā trenera nominācijā. Gada sportistes balvu saņēma Eiropas čempione brīvajā cīņā daudzsološā Anastasija Grigorjeva, bet līdzjutēju balsojumā par populārāko sportistu kļuva Ernests Gulbis.
Režisora Viestura Kairiša iestudētā svinīgā ceremonija atjaunotajā kultūras namā Ziemeļblāzma iemiesoja Latvijas sportā šogad valdošo noskaņojumu, ko varētu nosaukt par cerību gadu. Uz ziemas sporta veidu pārstāvjiem tiek liktas lielas cerības pirms Soču Olimpiskajām spēlēm un pēc jauniešu komandu un nacionālās izlases veiksmīgajiem startiem ir pamats ticēt Latvijas populārākā sporta veida – basketbola – atdzimšanai.
Latvijas U-20 basketbola izlase šogad līdzjutējiem sagādāja daudz priecīgu mirkļu, kā pirmā basketbola valstsvienība pēc neatkarības atjaunošanas iekļūstot Eiropas čempionāta finālā un izcīnot sudraba godalgas. Groza bumbas svētkus papildināja Liepājā, Ventspilī un Rīgā notikušais Eiropas čempionāts U-18 grupā, kas tika pasludināts par gada sporta notikumu.
Interesanta cīņa izvērtās populārākā sportista nominācijā, kur finālā iekļuva tenisists Ernests Gulbis, autosportists Reinis Nitišs un orientierists Edgars Bertuks. Fani lēma, ka šā gada populārākais sportists ir Ernests Gulbis.
Latvijas Gada balvu sportā 2013 ieguvēji:
Labākais sportists: Martins Dukurs (skeletons) – ieguva 2. vietu Pasaules čempionātā, 1. vietu Eiropas čempionātā, kā arī 1.vietu Pasaules kausa kopvērtējumā 2012./2013.g. sezonā.
Labākā sportiste: Anastasija Grigorjeva (brīvā cīņa) – 1. vieta Eiropas čempionātā, 4. vieta FILA Pasaules rangā un 1.vieta IWF (Starptautiskās Cīņas federācijas) Golden Grand Prix posmā.
Populārākais sportists: Ernests Gulbis šogad uzvarēja divos ATP turnīros un sezonas laikā pārspēja vairākus pasaules Top 10 tenisistus. Panākumi atsaucās uz pasaules rangu, kur Ernests gada laikā pakāpās no 136. līdz 24. vietai.
Labākais tehnisko sporta veidu sportists: Matīss Karro – 16. vieta Pasaules čempionātā motokrosā MX1 klasē, lai arī traumu dēļ izlaida vairākus sacensību posmus.
Labākais treneris: Dainis Dukurs (skeletons) – gādāja par Latvijas skeletonistu absolūtu dominanci pasaulē. Martina Dukura 1. vieta Pasaules un Eiropas čempionātā, kā arī uzvara Pasaules Kausa kopvērtējumā, un Tomasa Dukura 3. vieta Eiropas čempionātā un 2. vieta PK kopvērtējumā ir nepārprotams pierādījums.
Labākā sporta spēļu komanda: Latvijas vīriešu U-20 basketbola izlase – Eiropas čempionātā pārsteidza visus un, pusfinālā sakaujot galveno favorīti Spāniju, kā pirmā Latvijas basketbola komanda pēc neatkarības atgūšanas iekļuva finālā un izcīnīja sudraba medaļas.
Labākā komanda individuālajos sporta veidos: Aleksandrs Samoilovs/Jānis Šmēdiņš (pludmales volejbols) – 1. vieta FIVB (Starptautiskās Volejbola federācijas) Pasaules rangā, 2. vieta Eiropas čempionātā un vairākas godalgotās vietas Grand Slam posmos.
Gada uzlecošā zvaigzne: Zemgus Girgensons (hokejs) – 19 gadu vecumā jau ar savu pirmo mēģinājumu iekļuva NHL kluba Bufalo “Sabres” galvenajā komandā, uzreiz nostiprinājās pamatsastāvā un tiek uzskatīts par vienu no tās labākajiem spēlētājiem (līdz šim jaunākais latvietis NHL vēsturē bija Sandis Ozoliņš 20 gadu vecumā).
Gada sporta notikums: Eiropas U-18 čempionāts basketbolā – U18 ir prestižākā vecuma grupa basketbola jaunatnes piramīdā. Turnīrs notika Liepājā, Ventspilī un Rīgā. Latvijas labais sniegums (iekļuva pusfinālā) raisīja lielu ažiotāžu, piesaistīja līdzjutējus.
«Par godīgu spēli»: Stenlijs Ibe (futbols) – pirmais uzdrošinājās atklāti runāt par totalizatora problēmu Latvijas futbolā, iekustinot risinājumu meklējumus šajā visam sportam sāpīgajā jautājumā.
«Par cīņas gribu»: Kaspars Vecvagars (basketbols) – Eiropas U-20 čempionātā piektajā spēlē salauza labās (“spēlējamās”) rokas pirkstu. Komandas kapteinis atteicās izstāties no turnīra un pēc dažu dienu pauzes, piesaitējis lauzto pirkstu veselajam, atgriezās laukumā, ceturtdaļfinālā guva 25 punktus, palīdzot dramatiskā cīņā pārspēt Melnkalni un iedvesmojot komandu sudraba medaļām. Traumas dēļ pēcāk nācās atteikties no uzaicinājuma iesaistīties pieaugušo izlasē.
Gada sporta skolotāja: Evita Auniņa, Liepājas 8. vidusskola. Skolā strādā kopš 2001.gada, organizē sporta spēļu turnīrus un citus interesantus pasākumus.
Paralimpiskās komitejas speciālbalva: Aigars Apinis – Pasaules čempions lodes grūšanā un bronzas medaļas laureāts diska mešanā (pasaules rekordi diska mešanā, lodes grūšanā) pasaules čempionātā Lionā, Francijā.
Par mūža ieguldījumu sportā. Balvu par mūža ieguldījumu Latvijas sportā un 3000 latu prēmiju no valsts akciju sabiedrības Latvijas dzelzceļš valdes priekšsēdētāja Uģa Magoņa rokām saņēma jaunatnes basketbola treneris un ilggadējais Basketbola federācijas sekretārs Imants Pļaviņš, kurš darbā ar bērniem aizvadījis vairāk nekā 50 dzīves gadus.
Balva Paraugs sportā šogad piešķirta bijušajai kamaniņu braucējai Ingrīdai Amantovai. Leikpleisidas spēļu bronzas medaļas ieguvēja pēc sportistes karjeras beigām aktīvi darbojas sporta dzīves organizēšanā. Ingrīda ir kamaniņu sporta trenere, kuras divi audzēkņi nākamgad startēs Soču spēlēs, vadījusi Latvijas bērnu un jaunatnes specializēto kamaniņu sporta skolu. Tagad pilda Latvijas Olimpiskā kluba viceprezidentes pienākumus un raksta doktora disertāciju.
LTV speciālbalvu šogad nolemts piešķirt leģendārajam hokejistam Sandim Ozoliņam par pretimnākšanu žurnālistiem arī grūtos brīžos. Balvu LTV nodos Sandim personīgi.
Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK) kopā ar Igo Japiņa Sporta aģentūru sporta balvu pasniegšanas ceremoniju rīko jau devīto reizi.