2008. gada nogalē Latvijas futbola federācijas (LFF) Tiesnešu komisija nosauca 2008. gada sezonas Latvijas labākos tiesnešus vairākās nominācijās. Par 2008. gada Latvijas labāko tiesneša asistentu (līnijtiesnesis) tika nosaukts Tukuma rajona futbola tiesnesis Arnis Lemkins. Viņu 2008. gada pēdējās dienās aicinājām uz interviju.
– Arni, apsveicam jūs ar atzinību! Cik ilgi jau tiesājāt futbola spēles?
– Ar futbolu aizrāvos jau bērnībā, kad vēl dzīvoju Aizkraukles rajonā. Spēlēju Aizkraukles jauniešu komandās. Nedaudz sanāca uzspēlēt futbolu arī Latvijas 2. līgas futbola čempionātā, bet tad – 1993. gadā – sagadījās, ka bija vajadzīgs cilvēks, kas tiesā futbola spēles. Man piedāvāja, un es to sāku darīt jau 16 gadu vecumā. Sākumā tiesāju visdažādākā līmeņa jauniešu spēles, pēc tam arī – Latvijas Republikas 2. līgas čempionāta spēles. Vēlāk sāku tiesāt 1. līgas un tad arī virslīgas spēles. Esmu specializējies tiesāt tikai kā līnijtiesnesis.
– Jūs savā karjerā esat tiesājis arī vairākas starptautiska līmeņa futbola spēles ar pasaules līmeņa futbolistu piedalīšanos.
– Ikviens tiesnesis, manuprāt, priecājas par iespēju tiesāt valstsvienību spēles jeb Eiropas čempionu līgas spēles ar vadošo pasaules klubu līdzdalību. 2007. gadā Beļģijā strādāju Eiropas čempionāta «U-17» finālturnīrā. 2008. gadā tiesāju Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra «Euro 2008» spēli San Marino-Slovākija. Visaugstākais punkts starptautiskā mērogā manā skatījumā tika sasniegts 2008. gada 26. martā, kad Kijevā, Valērija Lobanovska vārdā nosauktajā stadionā, kopā ar Romānu Lajuku (galvenais tiesnesis) un Juriju Popovičenko apkalpoju Ukrainas-Serbijas nacionālo izlašu draudzības spēli (toreiz ar 2:0 uzvarēja Ukraina), kurā spēlēja pasaules līmeņa zvaigznes Andrijs Ševčenko (Londonas «Chelsea»), Andrejs Voroņins («Liverpool», Anglija), Nemanja Vidičs (Mančesteras «United»), Dežans Stankovičs (Milānas «Inler») u. c. 2008. gadā tiesāju arī draudzības spēli Ukraina-Norvēģija.
Protams, ka vēlos tiesāt pēc iespējas vairāk valstsvienību spēļu un ceru, ka man izdosies tiesāt arī kādu spēli ar Eiropas čempionu līgas vadošo komandu līdzdalību.
Jau trešo gadu esmu FIFA kategorijas tiesneša asistents, tāpēc laiku pa laikam sanāk apkalpot arī UEFA Eiropas kausa izcīņas spēles (2008. gadā tiesāju divas UEFA kausa spēles). Regulāri piedalos arī starptautiskajos tiesnešu semināros ārzemēs (Šveicē u. c.)
– Cik Latvijas virslīgas čempionāta spēles esat tiesājis 2008. gada sezonā?
– 2008. gada virslīgas čempionātā apkalpoju 26 spēles. Ja man jautā, kuru virslīgas klubu spēles tiesāt ir visgrūtāk, šeit atbildes nav, jo neviena no komandām neizceļas uz pārējo fona. Cita lieta, ka agrāk, pirms gadiem pieciem, sešiem, kad izteikts līderis bija Rīgas «Skonto», grūtāk bija tiesāt šīs komandas spēli.
– Ar kuru galveno tiesnesi visbiežāk kopā tiesājat spēles?
– Līdz šim visbiežāk tiesāju kopā ar galveno tiesnesi R. Lajuku, kas šogad oficiāli atvadījās no tiesneša karjeras. 2009. gada sezonā spēles tiesāšu kopā ar galveno tiesnesi Andreju Sipailo.
– Cik zinu, futbolā tiesnesim ir noteikts gadu limits, līdz kuram viņš var tiesāt spēles…
– Starptautiskās futbola spēles tiesnesis var tiesāt tikai līdz 45 gadu vecumam, bet Latvijā tiesnešiem noteikts augstāks limits – 50 gadi. Kā tiesnesis esmu salīdzinoši jauns, tāpēc man viss vēl priekšā.
– Vai nav bijusi doma mēģināt sākt tiesāt spēles kā galvenajam tiesnesim?
– Karjeras sākumā gan dažas spēles notiesāju kā galvenais tiesnesis, bet tā nu sagadījās, ka izvēlējos būt par galvenā tiesneša asistentu. Kāpēc?! Tā man radās iespēja ātrāk tiesāt starptautiskās spēles. Domāju, ka līdz tiesneša karjeras beigām arī palikšu par līnijtiesnesi.
– Vai kādreiz esat tiesājis spēles ar Tukuma futbola komandas līdzdalību?
– Šogad nē. 2007. gadā dažas spēles ar tukumnieku līdzdalību apkalpoju.
– Vai nav bijis tā, ka ir bijusi vēlēšanās tiesāt par labu savējiem?
– Ja tu esi futbola tiesnesis, tev tādas domas galvā nedrīkst ienākt. Ja cilvēki vēlas būt par tiesnesi līdz pensijai, pat spēles visstrīdīgākajā situācijā viņš nedrīkst tiesāt par labu vienam vai otram klubam.
– Esot bijuši laiki, kad, izdzirdot vien FK «Tukums 2000» vārdu, dažiem tiesnešiem esot uzmetusies zosāda. Vai tā ir taisnība?
– Jā, bija laiks, kad tiesneši nemaz nevēlējās braukt uz Tukumu apkalpot spēles, jo pirms gadiem FK «Tukums 2000» sastāvā spēlēja vairāki vīri, kas uz laukuma demonstrēja tādu parupjāku spēli. Atceros LR kausa izcīņu pirms vairākiem gadiem, kas dažādu incidentu dēļ netika pabeigta. Pats toreiz netiesāju. Toreiz, lai tiesneši tiktu ārā no stadiona teritorijas, viņiem vajadzēja iekāpt policijas transportā… Reizēm pats arī 2008. gadā intereses pēc devos skatīties FK «Tukums 2000/TSS» spēles, un skaidri var redzēt, ka šobrīd klubā vairs nav šādu problēmu, jo jaunās paaudzes puiši ir par tīru spēli.
– Dzirdēts, ka ir valstis, kur futbola tiesnešus pirms spēles mēģina piekukuļot (bijušās padomijas kaukāzu republikās futbola tiesnešiem pirms spēles kukuļus piedāvāja ne tikai naudā, bet arī graudā – piešķirot treknu jēru vai kasti augstākā labuma konjaku). Vai jums ir kādreiz piedāvāti kukuļi, lai tiesātu par labu vienai vai otrai komandai?
– Latvija ir pārāk maza valsts, lai šeit kāds atļautos mēģināt tiesnesi piekukuļot. Ja kāds no tiesnešiem kukuli paņemtu, nākamajā dienā par to rakstītu visi masu mediji. Lai kļūtu par labu futbola tiesnesi, spēles jātiesā ilgu laiku (vairākus gadus), ieguldot pamatīgu darbu, tāpēc, manuprāt, neviens soģis nebūtu ar mieru ļauties kukuļa kārdinājumam, lai pēc tam uz mūžu pazaudētu iespēju tiesāt futbola spēles.
Man personīgi neviens nekad kukuļus nav piedāvājis, bet, ja tas arī notiktu – nekad uz to neparakstītos.
– Vai var apgalvot, ka Latvijā futbola tiesnesis ir profesija, ar ko var nopelnīt iztiku?
– Latvijā futbola tiesneši strādā, ja var tā teikt, hobija līmenī. Latvijas futbola tiesneši nekad nenopelnīs tik daudz, lai varētu atļauties nestrādāt citā profesijā. Piemēram, es ikdienā strādāju SEB bankā Rīgā, kur esmu vecākais riska analītiķis. No otras puses, protams, tiesāšanu tikai par hobiju nosaukt arī būtu grūti, jo futbolam aiziet ne tikai visas sestdienas un svētdienas, bet dažreiz arī citas dienas. Šeit, izmantojot iespēju, vēlos pateikties savai sievai Gitai, kas mani ļoti atbalsta!
– Kur šobrīd dzīvojat?
– Pastāvīgi dzīvoju divās vietās – Slampē un Rīgā. Ar Tukuma rajonu esmu saistīts cieši, jo mamma dzīvo Slampē, bet tēvs – nāk no Džūkstes puses. Bieži esmu arī Tukumā.
– Vai, jūsuprāt, Tukumā šobrīd ir kāds futbola tiesnesis, kas nākotnē varētu tiesāt augsta līmeņa spēles?
– Jā. Tas ir Mareks Ķere, kas savulaik lielu pieredzi ieguva, tiesājot futbola mačus Īrijā. 2008. gada futbola sezonā M. Ķere kā galvenais tiesnesis tiesāja LR 1. līgas un LR virslīgas dublieru čempionāta spēles. Domāju, ka Marekam ir laba perspektīva nākotnē tiesāt arī LR virslīgas čempionāta spēles.
– Ko novēlat jaunajā 2009. gadā visiem futbolistiem un cilvēkiem, kas nodarbojas ar sportu?
– Lai jums laba veselība un gads bez traumām!
Arņa Lemkina CV
Arnis Lemkins dzimis 1977. gadā Aizkrauklē. Jau ilgāku laiku saistīts ar Tukuma rajonu. Šobrīd labākais Tukuma rajona futbola tiesnesis, kas ieguvis FIFA (Starptautiskās futbola federācijas) kategoriju kā galvenā tiesneša asistents. Regulāri tiesā Latvijas virslīgas un starptautiskās raudzes futbola spēles un jau agrāk ir saņēmis atzinību par savu darbu (vairākus gadus) atzīts par vienu no valsts labākajiem tiesnešiem asistentiem, kā arī saņēmis atzinību kā visvairāk progresējošais soģis.
Āksts ne tiesnesis! Kukulīšus ar Lajuku arī dalījāt uz pusēm?
Tev ir pierādījumi!?