Tavas esošās finanšu situācijas analīze:
Vispirms svarīgi rūpīgi izanalizēt jau esošo finanšu situāciju. Sāc ar to, ka apzinies visas esošās saistības, kā arī kredītus, rēķinus un visus citus ikmēneša maksājumus. Apzinies un, ja nepieciešams, aprēķini kopējos ikmēneša ienākumus pret izdevumiem, tādējādi spēsi identificēt nepilnības vai pārmērīgas izmaksas. Identificē trūkumus savā finanšu pārvaldībā:
- Vai Tev ir pietiekami liels drošības spilvens neparedzētiem gadījumiem?
- Vai Tev ir piemērotas apdrošināšanas polises, kas pasargātu no lieliem izdevumiem, piemēram, veselības problēmu, mājokļa bojājumu vai transportlīdzekļa negadījumu gadījumos?
Finanšu situācijas analīzē noderīgs palīgs var izrādīties finanšu konsultants, it īpaši, ja Tava finanšu situācija ir sarežģīta vai arī ja tuvojies pensionēšanās vecumam. Finanšu konsultants palīdzēs izvērtēt Tavas prioritātes, piemeklēs risinājumus jau esošajām problēmām un pēc nepieciešamības izstrādās stratēģiju, kas ļaus efektīvāk pārvaldīt esošos resursus, sasniedzot Tavus finanšu mērķus.
Izveido finanšu plānu:
Pirmais solis uz savu finansiālo brīvību ir skaidrs finanšu plāns. Tas ļauj kontrolēt savus izdevumus un labāk izprast savu kopējo finanšu situāciju. Ilgtermiņā veiksmīgi izveidots finanšu plāns var palīdzēt uzlabot Tavu finanšu situāciju un veicinās kopējo finanšu stabilitāti, sniedzot pārliecību par nākotni.
Kas jāiekļauj finanšu plānā?
- Ienākumi – apzinies visus savus ikmēneša ienākumus, iekļaujot gan ikmēneša atalgojumu (algu), gan arī visus citus ienākuma avotus (stipendijas, pabalsti, ienākumi no īpašuma izīrēšanas, piemaksas par gadījuma darbiem, prēmijas u.c.)
- Izdevumi – uzskaiti visus ikmēneša izdevumus. Sāc ar regulārajiem izdevumiem (īre, kredīta vai līzinga maksājumi, apdrošināšanas maksājumi, ikmēneša rēķini, iemaksas pensijas līmeņos u.c.).
- Citi izdevumi – uzskaiti arī citus ikdienas izdevumus, kas neiekļaujas kategorijā pie regulārajiem izdevumiem. Piemēram, apģērba iegāde, ceļojumi, impulsīvie pirkumi, izklaide u.c. Lai būtu vieglāk uzskaitīt visus izdevumus, vari tos sadalīt kategorijas. Šeit var palīdzēt dažādas tiešsaistē pieejamās aplikācijas – Mint, YNAB, PocketGuard u.c.
- Analīze – kad esi rūpīgi piefiksējis savus izdevumus mēneša garumā, tad vari veikt ienākumu un izdevumu analīzi. Izanalizē savus izdevumus pa kategorijām un izvērtē, vai tie Tevi apmierina. Iespējams, ka ir kādi pirkumi vai rēķini, par kuriem izmaksas vēlies samazināt vai vispār atteikties no šādu izdevumu veikšanas.
- Mērķu izveide – kad esi veicis izdevumu analīzi, tad vari izvirzīt konkrētus mērķus, ko plāno pildīt jau nākamajā mēnesī. Varbūt Tu vēlies sākt veidot uzkrājumus, novirzot 10% no saviem ienākumiem. Vai arī iespējams Tavs mērķis ir samazināt kādas konkrētas kategorijas izdevumus, ietaupīt un iegūtos līdzekļus novirzīt citam mērķim.
Veido uzkrājumus un ārkārtas fondu:
Finanšu stabilitāte sākās ar drošības spilvenu. Ir neiespējami paredzēt un savlaicīgi izplānot visas nākotnes dzīves situācijas. Pēkšņi var gadīties, ka ir nepieciešams automašīnas remonts, jauna sadzīves tehnika, vajadzīgi līdzekļi neparedzētiem medicīniskajiem izdevumiem vai arī negaidīti esi palicis bez darba vietas. Iemesli, kāpēc tiek veidoti uzkrājumi ir ļoti dažādi, tie var atšķirties atkarībā no individuālajām vajadzībām, mērķiem un dzīves situācijām. Atceries, lai sāktu veidot savu drošības spilvenu, Tev nav nepieciešamas lielas summas – vari sākt, atliekot arī mazākas. Iesākumā arī 5 vai 10 eiro, kas ir atlikti kādai neparedzētai dzīves situācijai, ir nozīmīgs ieguldījums Tavā nākotnes uzkrājuma kontā! Sāc uzkrāt jau šodien!
Izglītojies:
Finansiālā brīvība prasa ne tikai naudas pārvaldības prasmes, bet arī spēju veiksmīgi palielināt savus ienākumus. Un kā tos palielināt? Atbilde ir pavisam vienkārša – ieguldi izglītībā un jaunu prasmju apgūšanā. Izglītošanās ne vienmēr ir saistīta ar akadēmiskajām studijām augstskolā, tā var ietvert arī praktisku prasmju apgūšanu, piemēram, uzņēmējdarbību, finanšu pārvaldību, investēšanu, digitālās prasmes un citas nozares. Pastāvīgi ieguldot zināšanās un pilnveidojot profesionālās spējas, vari nodrošināt ilgtermiņa finansiālo stabilitāti.
Mūsdienās ir pieejams liels klāsts bezmaksas apmācības un kursu, kas Tev ļauj iegūt jaunas zināšanas un prasmes neatkarīgi no Tava vecuma, izglītības līmeņa un finansiālā stāvokļa. Paplašinot savas zināšanas un prasmes, Tu ne tikai palielini iespējas nopelnīt vairāk, bet arī veidosi stabilāku nākotni, kas ļaus justies drošāk.
Diversificē savus ienākumu avotus:
Palielini savu finansiālo drošību, dažādojot savus ienākumus. Nepaļauties tikai uz vienu ienākumu avotu – algu. Ieguldi dažādās jomās (nekustamajā īpašumā, akcijās vai veido pasīvos ienākumus) un sniedz sev vairāk iespējas pelnīt. Dažādojot savus ienākumus, Tu vari izveidot spēcīgāku finansiālo pamatu un samazināt risku, kas saistīts ar jebkura konkrēta finanšu avota zaudēšanu. Apsver iespējas ieguldīt nekustamajā īpašumā, piemēram, izīrējot dzīvokli vai māju, kas nodrošinātu regulārus pasīvos ienākumus. Tāpat vari papētīt finanšu tirgus, investējot akcijās, obligācijās vai ieguldījumu fondos, kas ilgtermiņā var palielināt Tavu kapitālu. Papildus tam, apsver iespēju izveidot blakus biznesu vai attīstīt prasmes, kuras ļautu piedāvāt savus pakalpojumus kā ārštata speciālistam. Radot vairākus ienākumu avotus, ne tikai palielināsies Tava finansiālā stabilitāte, bet arī pavērsies jaunas iespējas uzkrājumu veidošanai, ceļošanai vai citu dzīves mērķu īstenošanai.
Samazini savas parādsaistības:
Augsti procentu maksājumi un parādu esamība var būtiski ierobežot Tavas iespējas uzkrāt un investēt nākotnē. Vispirms apzinies savu parādu apjomu, uzskaiti jau esošās kredītsaistības, līzinga maksājumus un citas saistības, norādot procentu likmes un atmaksas termiņus. Pirmās atmaksā parādsaistības, kurām ir visaugstākā procentu likme. Kā arī centies pārvaldīt savus ikmēneša izdevums tā, lai atvēlētu pēc iespējas lielāku summu kopējo parādu dzēšanai, vienlaikus nesamazinot ikdienas vajadzībām nepieciešamo līdzekļu daudzumu. Apsver iespēju apvienot vairākus parādus vienā kopējā maksājumā ar zemāku procenta likmi, tādējādi Tu samazināsi kopējās izmaksas un atvieglosi parādsaistību pārvaldību. Atceries, izvairies no jaunu kredītu ņemšanas.
Ceļā uz finansiālo brīvību svarīgi ir pārvaldīt parādsaistības, un šeit var noderēt kredītu apvienošanas iespējas, kas ļauj samazināt ikmēneša maksājumus.
Finansiālās brīvības sasniegšana ir ilgtermiņa mērķis, kas prasa rūpīgu plānošanu, disciplīnu un neatlaidību. Tu pavisam noteikti nekļūsi bagāts vienā dienā, bet gan izveidosi stabilu pamatu, kas ļaus dzīvot bez finanšu stresa, būsi gatavs negaidītām situācijām un varēsi īstenot savus sapņus. Veicot šiem sešiem soļiem – analizējot savas finanses, veidojot skaidru plānu, uzkrājot, ieguldot izglītībā un dažādojot ienākumus –, Tu vari būtiski uzlabot savu finansiālo situāciju un atvērt sev jaunas iespējas. Galvenais ir sākt šodien, lai katrs mazais solis tuvina Tevi dzīvei, kurā vari justies droši, pārliecināti un brīvi. Lai izdodas!