Piena zobi sāk parādīties aptuveni 6 mēnešu vecumā. Mēdz būt arī izņēmumi, kad tas notiek dažus mēnešus ātrāk vai vēlāk. Visi zobi neparādās vienlaicīgi, šķilšanās notiek pakāpeniski apmēram 1,5 gada garumā. No sākuma mazulim parādās priekšējie zobi, vēlāk aizmugurējie. Piena sakodienā ir 20 zobi – 10 augšžoklī un 10 apakšžoklī.
Aptuveni 6 gadu vecumā piena zobi sāk mainīties pret pastāvīgiem zobiem. Vecumā no 6-12 gadiem bērniem ir maiņas sakodiens, kurā ir gan pastāvīgie, gan piena zobi. Šajā laika posmā piena zobi pakāpeniski izkrīt un izšķiļas papildus vēl 8 pastāvīgi zobi, kas neaizvieto piena zobus. Tātad ap 12 gadu vecumu bērnam parasti ir 28 pastāvīgi zobi. Vēlāk, 17-25 gadu vecumā, izšķiļas atlikušie 4 zobi, kurus sauc par gudrības zobiem. Taču ne visiem tie ir.
Kāpēc piena zobi ir svarīgi?
Piena zobi pilda vairākas funkcijas. Galvenā no tām ir barības pilnvērtīga sakošļāšana. Ja barība netiek labi sakošļāta, tas negatīvi ietekmē gremošanas traktu, augšanas un attīstības procesus. Piena zobi ir svarīgi runas attīstībai. Runai ir liela nozīme sabiedrībā un bērna attīstības intensitātē. Tie regulē žokļu kaulu augšanas intensitāti. Līdz ar to, priekšlaicīgi izrauti piena zobi izraisa sejas-žokļu deformācijas, t.i. ortodontiskas un estētiskas problēmas. Piena zobi pilda arī estētisko funkciju. Estētiskā funkcija nav mazsvarīga, jo ietekmē bērna integrāciju sabiedrībā. Līdz ar to, bojāti piena zobi var negatīvi ietekmēt arī bērna psihoemocionālu stāvokli.
Kā pareizi kopt piena zobus?
Šo jautājumu uzdod daudzi vecāki, jo pareiza zobu kopšana palīdz uzturēt bērna veselību. Bērnībā veidojas zobu higiēnas paradumi, kas noderēs visu atlikušo dzīvi.
Neskatoties uz maldīgiem uzskatiem, piena zobi ir jākopj tāpat kā pastāvīgi zobi. Tīrīšana ir jāsāk līdz ar pirmā zoba parādīšanos. Jau uz pirmā zobiņa veidojas zobu aplikums. Piena zobus tīra ar speciāli tam paredzētu zobu birsti un minimālu bērnu zobu pastas daudzumu. Vajadzētu lietot zobu birsti un pastu atbilstošu bērna vecumam. Kad bērns ir paaudzies, jāļauj mēģināt tīrīt zobus pašam, taču līdz 8 gadu vecumam bērns nav spējīgs to izdarīt pietiekami kvalitatīvi, tāpēc vecākiem regulāri zobi ir jāpārtīra.
Zobārsta un higiēnista apmeklēšana
Tāpat kā pieaugušiem, arī bērniem ir nepieciešamas regulāras vizītes pie zobārsta un higiēnista reizi 6 mēnešos. Pirmajai vizītei pie zobārsta ir jābūt aptuveni 1 gada vecumā. Zobārsts noteiks bērna zobu veselības stāvokli, novērtēs sakodienu un, nepieciešamības gadījumā, veiks ārstēšanu. Higiēnists veiks profesionālu mutes dobuma higiēnu un sniegs padomus attiecībā uz mutes dobuma kopšanu mājas apstākļos. Pirmā higiēnista vizīte ir jāplāno aptuveni 2,5 līdz 3 gadu vecumā.
Piena zobi, tāpat kā pastāvīgi zobi, ir pienācīgi jākopj. Tikai sekojot līdzi bērna mutes dobuma veselības stāvoklim un savlaicīgi apmeklējot zobārsta kabinetu, Jūs variet nodrošināt savam bērnam skaistu un veselu smaidu! Dr. Jūlijas Katkevičas diennakts zobārstniecības atsaucīgais personāls 24 stundas diennaktī 7 dienas nedēļā ir gatavs sniegt profesionālu palīdzību gan lieliem, gan maziem pacientiem.