Puzles ir ne tikai izklaidējoša, bet arī patiešām attīstoša un vērtīga nodarbe jebkura vecuma cilvēkam — no pašiem mazākajiem līdz pieaugušajiem. Tikai jāizvēlas vecumam un interesēm atbilstošas puzles.
Šobrīd ar puzlēm mēs saprotam ne tikai klasiskās dažāda izmēra kauliņu puzles, kur jāsaliek kāds attēls, bet arī attīstošās un 3D puzles. Puzles jēdziens mūsdienu galda spēļu jomā ir ievērojami paplašinājies, radot arī jaunus ieguvumus šai nodarbei. Puzles attīstījušās gan savā izskatā un formā, gan tematikā.
Kāpēc mudināt bērnu darboties ar puzlēm? Ko šāda laika pavadīšana bērnam var iemācīt? Šajā rakstā apkopotas vairākas prasmes, ko tieši puzles var palīdzēt apgūt, uzlabot un attīstīt. Raksts sagatavots sadarbībā ar interneta veikalu “XS Rotaļlietas”.
Nomierināšanās un koncentrēšanās
Puzle ir kā meditācija. Tā palīdz atslēgt prātu no aktīvām un traucējošām domām, tā var palīdzēt nomierināties. Iedziļinoties puzles likšanas procesā, bērns var koncentrēties uz kaut ko vienu, visas domas sakopot uz šo darbību, kas bērnā rada tos pozitīvos efektus kā jebkura meditācijas tehnika.
Koncentrēšanās spēja arī pieaug ar katru bērna dzīves gadu, tomēr ir labi šo spēju attīstīt, kas būs noderīgi gan skolā, gan jebkurā citā ikdienas nodarbē.
Attīstās un pieaug pacietības spēja
Jo lielāks bērns, jo ilgāka ir viņa pacietība. Tāpēc arī ar laiku viņš ir gatavs arvien lielākām un sarežģītākām puzlēm. Puzles ļoti labi trenē pacietību, jo rezultāts nav sasniedzams tūlīt. Sākumā tā var būt puzle, ko var salikt minūtes laikā, bet pēc kāda laika bērns jau ir gatavs ķerties pie puzles, kurai jāvelta dienas, pat nedēļas. Tas var būt izaicinājums, ko veikt kopā ar vecākiem.
Puzles ar dažādu sarežģītību un kauliņu skaitu meklējiet interneta veikalā “XS Rotaļlietas”.
Tiek trenēta atmiņa
Puzles ir klasisks veids, kā trenēt atmiņu. Jo to vairāk lieto, jo labāka tā kļūst. Ja sākumā bērns spēj iegaumēt nelielus attēlus un atrast tos liela izmēra un neliela skaita kauliņos, tad ar laiku atmiņa jau ir gatava nopietnākiem izaicinājumiem. Vieglākās puzles ar laiku bērni jau tik labi iegaumē, ka ātri saliek, pat neskatoties uz attēlu.
Bērnam aktīvi darbojas iztēle
Puzles ir darbiņš ne tikai prātam un atmiņai, bet arī iztēlei. Iesaistītas ir visas šīs maņas, jo puzle apvieno gan loģisko, gan abstrakto domāšanu. Bērnam ir jālieto arī sava iztēle, jāatceras zīmējums un jāspēj iztēloties, kas būs tālāk, kurš kauliņš iederēsies. Spēja darboties ar iztēli ir tikpat svarīga kā citas prasmes, tāpēc puzles ir labs veids kā stiprināt un stimulēt bērna iztēles spējas.
Tas ir treniņš sīkajai motorikai
Bērniem pirmajos dzīves gados attīstība notiek caur stimulāciju un kairinājumiem. Ne velti iesaka piedāvāt bērniem attīstošās rotaļlietas, kur ir darbs mazajiem pirkstiņiem. Tieši pirkstu darbs un sajūtas pirkstos ir spēcīgs kairinātājs, kas uzlabo smadzeņu darbību, attīsta runu, intelektu utt. Arī puzles ir attīstošas. Pašiem mazākajiem var izvēlēties koka puzles, kurām ir kauliņi ar puļķīšiem vieglākai satveršanai. Tāpat arī 3D puzles ir izaicinājums mazajām rociņām. Darbošanās ar rokām jebkuram bērnam ir noderīga un attīstoša.
Līdzīgi raksti
-
C24 kokmateriāli: Kvalitātes un izturības apvienojums būvniecībā
-
Ventilācijas ierīkošana mājoklī: četri faktori, kas nosaka sistēmas efektivitāti
-
Biežas Degvielas Sūkņa Problēmas Ziemā un to Novēršana
-
Dažādi grīdas segumi lielās telpās: kā izvēlēties piemērotu mazgāšanas iekārtu?
-
Kā organizēt rakstāmgaldu, lai veicinātu efektīvu darbu un kārtību?