Kur meklēt papildu finansējuma iespējas savam uzņēmumam?
Kad uzņēmējs apzinās, ka uzņēmuma pašreizējā naudas plūsma nav pietiekama, lai apmierinātu visas tā vajadzības, paveras citas papildu iespējas finansiālā atbalsta nodrošināšanai. No šīm iespējām sākotnējā izvēle visbiežāk ir vērsta uz finansējuma meklēšanu no komercbankas. Kredīts uzņēmumiem, piemēram, var palīdzēt biznesam attīstīties citos tirgos, veicinot lielāku klientu pieplūdumu.
Tradicionāli uzņēmējdarbības finansēšanas un banku kapitāla pieejamības aina lielā mērā ir balstīta uz četru lielāko banku dominējošo stāvokli. Saskaņā ar Finanšu nozares asociācijas datiem šīs iestādes pārrauga aptuveni 78 % no kopējā komercbanku aizdevumu portfeļa, kas paredzēts uzņēmumiem.
Tomēr pirms diviem gadiem, tikai divas no šīm četrām vadošajām bankām spēja uzrādīt uzņēmumu aizdevumu portfeļa paplašināšanos, un banku sektora nostāja attiecībā uz uzņēmumu finansēšanu kļuva konservatīvāka. Tomēr šāda banku piesardzība nemazina nepieciešamību pēc papildu finansējuma uzņēmumiem. Līdz ar to uzņēmumi ir spiesti meklēt aizdevumu biznesa attīstībai mazākās bankās vai pētīt iespējas alternatīvajā finanšu sektorā.
Tātad, kā orientēties šajā daudzveidīgajā finansēšanas iespēju klāstā un noteikt vispiemērotāko finanšu ceļu savām konkrētajām uzņēmējdarbības vajadzībām?
Banku pozīciju izmaiņas
Aplūkojot Latvijā populārākās komercbankas, SEB banka un Swedbank jau ilgstoši ir bijušas vadošās līderes, pārvaldot ievērojamus uzņēmumu kredītportfeļus. Tomēr pirms diviem gadiem Citadele pieredzēja ievērojamu 98% pieaugumu savā biznesa kredītu portfelī, savukārt SEB banka un Swedbank piedzīvoja kritumu. Šīs pārmaiņas liecina par mainīgām tendencēm uzņēmējdarbības finansēšanā.
Lai gan SEB un Swedbank piedāvā zemākas procentu likmes, tās samazina finansējuma apjomus. Turpretī Citadele kļūst atvērtāka un aktīvāka uzņēmējdarbības kreditēšanā. Neatkarīgi no tā, vai meklējat aizdevumu mazam uzņēmumam vai aizdevumu jaunam uzņēmumam, ja pašreizējā banka noraida Jūsu finansējuma pieprasījumu, apsveriet iespēju vērsties citās kredītiestādēs.
Latvijā ir vēl sešas komercbankas, kas kreditē uzņēmumus, un četras no tām pirms diviem gadiem palielināja uzņēmējdarbības kreditēšanas portfeli par vairāk nekā 10 %. Mazākās bankas piedāvā zemākas prasības, kā kredīts uzņēmumiem bez ķīlas, augstāku riska toleranci un racionalizētus novērtējumus.
Ja banka nav piemērota, alternatīvie aizdevēji, piemēram, Capitalia, piedāvā tādas priekšrocības kā samazinātas nodrošinājuma prasības un ātrāka piekļuve līdzekļiem. Arī specializētie aizdevēji, riska kapitāla fondi un faktoringa pakalpojumu sniedzēji piedāvā uzņēmumiem dažādas iespējas.
Bankas aizdevums var darboties līdztekus alternatīvajam finansējumam. Piemēram, Capitalia sadarbojas ar citām bankām dažādos finansēšanas pasākumos. Ar vairāk nekā 15 gadu pieredzi MVU apkalpošanā Capitalia var palīdzēt Jums atrast pareizo finansēšanas risinājumu, ņemot vērā konkrētās vajadzības un uzņēmējdarbības attīstības posmu.
Uzņēmējdarbības finansēšana – Iemesli, lai iegūtu finansējumu
Uzņēmēji bieži meklē veidus, kā veicināt biznesa izaugsmi, un kredīts uzņēmumam var būt stūrakmens. Izpētīsim, kā finansēšanu var pielāgot dažādām situācijām un nozarēm:
1. Kapitāls sezonalitātes izlīdzināšanai
Dažos uzņēmumos, piemēram, lauku saimniecībās, ir sezonālas ieņēmumu svārstības. Tādi klienti ar aizdevumu biznesam var nodrošināt naudas līdzekļus ārpus sezonas, lai pārvaldītu izdevumus, plānojot tos atmaksāt maksimuma peļņas periodos. Šāda pieeja nodrošina stabilitāti un pietiekamu apgrozāmo kapitālu.
2. Lielāki projekti, ko īstenot
Lieli, ilgtermiņa projekti bieži paļaujas uz banku aizdevumiem, taču ir gadījumi, kad tie tik un tā nespēj finansēt visu projektu. Tāpēc papildu līdzekļus var noformēt, lai paātrinātu projekta pabeigšanu. Īsākiem projektiem alternatīvs finansējums bieži vien ir ātrāks un labāks risinājums.
3. Negaidītas izmaksas vai ieguldījumi
Neskatoties uz rūpīgu plānošanu, var rasties neparedzēti izdevumi. Piemēram, lauksaimniecības uzņēmumos var nākties steidzami nomainīt sabojājušos tehniku vai ražošanas uzņēmuma atjaunot ražotni pēc ugunsgrēka vai cita nelaimes gadījuma.
4. Refinansēšanas saistības
Regulāra izdevumu, tostarp finansēšanas izmaksu, pārskatīšana var novest pie secinājuma, ka izmaksas ir pārāk augstas. Tāpēc taupīgāki uzņēmumi var vērsties pēc palīdzības, lai pārfinansētu ne tik elastīgas un dārgākas saistības. Starp alternatīvajiem finansētājiem Capitalia regulāri spēj piedāvāt labākos nosacījumus, bieži vien pat pārspējot banku procentu izmaksas.
5. Iekārtu vai mašīnu iegāde
Standarta aprīkojuma iegādi parasti var finansēt bankas vai vietējie līzinga pakalpojumu sniedzēji. Tomēr nestandarta aprīkojuma iegādei no ārvalstīm var būt nepieciešams alternatīvs finansējums.
6. Uzņēmuma iegāde vai akcionāru izpirkšana
Finansējums uzņēmumu iegādei vai akciju izpirkšanai var būt sarežģīts, un bieži vien tam ir nepieciešams alternatīvs finansējums. Komercbankas ne labprāt finansē šādus nestandarta darījumus.
Alternatīvais finansējums ir daudzpusīgs – no neparedzētu izdevumu pārvaldības līdz īpašu darījumu veikšanai. Uzņēmumu vadītāji, kas domā par nākotni, atzīst tā vērtību kā pārvaldības līdzekli, kas ļauj saglabāt konkurētspēju strauji mainīgajā tirgū.
Alternatīvais finansējums pret bankas finansējumu
Tradicionāli uzņēmēji paļaujas uz bankām, lai saņemtu finansējumu biznesam. Tomēr mūsdienās daudzās bankās lēmumu pieņemšanas procesi ir sarežģīti un lēni. Dažkārt banku aizdevums uzņēmumam nav vispiemērotākais. Uzņēmumu vadītāji tagad uzskata, ka ir lietderīgi izprast alternatīvas finansēšanas iespējas, tostarp obligāciju emisijas, akciju pārdošanu biržā un alternatīvus aizdevumus.
Kad bankas aizdevums ir gudra izvēle?
Banku aizdevumi parasti ir lētāki, jo bankas var lēti piekļūt līdzekļiem, izmantojot noguldījumus. Tie labi noder ilgtermiņa vajadzībām, piemēram, nekustamā īpašuma vai iekārtu iegādei. Bankas ir piemērotas, kad nav steigas, un to piedāvātais papildu pakalpojumu klāsts var būt izdevīgs ikdienas darbībai.
Kad apsvērt alternatīvos aizdevējus?
Alternatīvie aizdevēji piedāvā ātrumu un elastīgumu, tāpēc tie ir ideāli piemēroti ātrai vai īstermiņa finansējuma nepieciešamībai (līdz dažiem gadiem). Specializēti alternatīvie aizdevēji, kā piemēram, Capitalia, piedāvā arī daudz individuālāku un pretīmnākošu klientu apkalpošanu. Uzņēmumi tos bieži izmanto līdztekus banku aizdevumiem. Alternatīvie aizdevēji finansē summas no 10 000 līdz 1 miljonam eiro, savukārt obligācijas ir piemērotas lielākām summām.
Rezultātā, Izvēle starp bankas un alternatīvajiem finansētājiem ir atkarīga no Jūsu uzņēmuma unikālajām vajadzībām un laika.
Līdzīgi raksti
-
C24 kokmateriāli: Kvalitātes un izturības apvienojums būvniecībā
-
Ventilācijas ierīkošana mājoklī: četri faktori, kas nosaka sistēmas efektivitāti
-
Biežas Degvielas Sūkņa Problēmas Ziemā un to Novēršana
-
Dažādi grīdas segumi lielās telpās: kā izvēlēties piemērotu mazgāšanas iekārtu?
-
Kā organizēt rakstāmgaldu, lai veicinātu efektīvu darbu un kārtību?