Ko dara zobu higiēnists un kad jāapmeklē šis speciālists

Pilnvērtīga mutes dobuma kopšana un tā veselības uzturēšana nav iespējama bez zobu higiēnas. Tā ir neatņemama procedūra, ja vēlas, lai zobi ir veseli, kopti, balti, lai ir svaiga elpa un veselīgas smaganas. Zobu higiēnists papildina zobārsta darbu, ļaujot sasniegt vislabākos rezultātus – veselīgu un skaistu smaidu visa mūža garumā.

Zobu higiēna kā ģenerāltīrīšana mutē

Zobu higiēnu varētu salīdzināt ar lielo pavasara vai rudens ģenerāltīrīšanu, ko veicam mājās. Ikdienā veicam parasto uzkopšanu, bet reizi sezonā parasti notiek kārtīgāka tīrīšana, kuras laika tiek izpucēti pat visdziļākie kaktiņi un sakārtotas augstākās skapjaugšas. Tas pats higiēnas procedūras laikā notiek mutē. Neskatoties uz to, ka ikdienā zobi tiek tīrīti un diegoti, vienalga zem smaganām un grūtāk aizsniedzamajās vietās var būt palicis aplikums, ko birstīte un zobu diegs nav likvidējis.

Zobu higiēnists ar dažādiem instrumentiem veic zobu virsmas tīrīšanu, pulēšanu, arī zobakmens noņemšanu. Pēc higiēnas procedūras zobiem tiek uzklāts arī aizsargājošs fluora gels, kas atjauno zobu dabīgās aizsargspējas. Pēc procedūras ne tikai ir uzlabota mutes higiēna, bet ir arī svaigāka elpa un uzlabojas zobu tonis.

Zobu higiēnists veic arī izglītojošu funkciju

Zobu higiēnists veic ne tikai mutes dobuma kopšanu, bet arī pilda ļoti nozīmīgu sabiedrības izglītošanas funkciju. Zobu higiēnists ir tas, kurš redz, cik cītīgi pacients veic ikdienas higiēnas procedūras mutē, redz, kādā stāvoklī ir zobi, kāda ir elpa un smaganu veselība. Zobu higiēnists norāda pacientam, ja nepieciešams veikt ārstēšanu, varbūt iesaka lietot kādus specializētus kopšanas līdzekļus, kas palīdz novērst mutes veselības problēmas.

Protams, zobu higiēnists arī ikvienu izglīto pašos pamatos – kā un cik bieži tīrīt zobus. Lai gan tās ir elementāras zināšanas, kurām vajadzētu būt apgūtām ģimenē, tomēr ne visiem tās ir. Joprojām ir daudz pieaugušo, kuri uzskata, ka zobu iztīrīšana pāris reizes nedēļā ir pietiekama.

Pie higiēnista jādodas pirms vizītes pie zobārsta

Vislabāk vizīti pie zobu higiēnista ieplānot neilgi pirms profilaktiskās vizītes pie zobārsta, jo abi šie speciālisti savā ziņā papildina viens otra darbu. Ja nesen ir veikta zobu higiēna, tad zobārsta darbs ir daudz vieglāks, jo viņa skatam jau paveras zobu virsma, ko vairs neaizklāj aplikums grūti pieejamās vietās. Tas ļauj daudz labāk pamanīt pat nelielas bojājumu pazīmes, kas mēdz veidoties tieši šajās grūti aizsniedzamajās vietās un zobu starpās.

Zobu higiēna jāveic 1-2 reizes gadā

Zobu higiēnists būtu jāapmeklē vismaz 1-2 reizes gadā. Ja aplikumam un zobakmenim ir tendence veidoties ātrāk, tad, protams, zobu higiēnistu var apmeklēt pēc vajadzības arī biežāk. Biežākas vizītes iesaka arī grūtniecēm, jo viņām mutes veselība ir ļoti nozīmīga, jo grūtniecības laikā ir palielināts zobu bojāšanās risks. Vislabāk, ja katram ir savs zobu higiēnists, ko regulāri apmeklēt, kurš seko pacienta mutes stāvoklim un rekomendē, kad būtu nepieciešama nākamā higiēnas procedūra.

Zobu higiēna bērniem – jau no 2 gadu vecuma

Jāatgādina, ka zobu higiēna attiecas ne tikai uz pieaugušajiem, bet arī bērniem jau no 2 gadu vecuma. Viņi jau šajā vecumā ir gatavi doties uz savu pirmo vizīti pie zobu higiēnista. Sākumā higiēnists tikai apskatīsies mazuļa muti, parādīs instrumentus, ļaus iejusties zobārstniecības kabinetā, lai mazinātu bailes. Higiēnists bērniem un viņu vecākiem sniedz noderīgu informāciju par pareizu zobu kopšanu.

Zobu higiēnista apmeklējums vienu reizi gadā bērniem līdz 18 gadu vecumam ir bez maksas, ja vēršas zobārstniecībā, kurai ir līgums ar valsti. Bet 7, 11 un 12 gadu vecumā tiek apmaksātas divas vizītes gadā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *