Kāpēc zobi kļūst dzelteni
Pirms meklēt vainīgos tam, ka zobi vairs nav balti, vispirms jāprecizē, ka dabiskā zobu krāsa visiem cilvēkiem nav vienāda un žilbinoši balta. Zobu krāsu ietekmē iedzimtība un tas, cik bieza ir emalja, kādā tonī ir zem tās esošais dentīns, kas spīd cauri. Šie faktori ir ģenētiski noteikti.
Protams, zobu toni un tā izmaiņas ietekmē arī dažādi faktori, kas saistīti gan ar dzīvesveidu, gan veselības stāvokli. Bieži vien pie tā, ka zobi kļuvuši dzeltenīgi, pelēki vai brūngani, vainīgs vairāku šo faktoru kopums.
- Nepietiekama zobu higiēna
Viens no būtiskiem apstākļiem ir nepietiekama zobu kopšana ikdienā un zobu higiēnas neveikšana. Ja zobi vismaz divas reizes dienā netiek rūpīgi iztīrīti un izdiegoti, kā arī 1-2 reizes gadā netiek veikta zobu higiēna, uz zobu virsmām uzkrājas mīkstais un cietais aplikums, kas padara zobus dzeltenīgus un nepievilcīgus. Uzlabojot savus zobu kopšanas paradumus un sākot apmeklēt higiēnistu, zobi jau kļūs ievērojami baltāki. Protams, nepietiekama zobu kopšana arī slikti ietekmē zobu veselību, tāpēc ikvienam vajadzētu pārdomāt, vai zobu kopšanas rutīna ir pareiza un pietiekami rūpīga.
- Smēķēšana
Dzelteni un brūngani zobi ir izplatīta problēma smēķētājiem. Šis kaitīgais ieradums ne tikai liek zobiem zaudēt savu baltumu, bet arī bojā zobu veselību kopumā. Tāpēc ir vērts apdomāt, vai neatteikties no šī ieraduma un neizdarīt savai mutes un vispārējai veselībai lielu pakalpojumu. Ja no smēķēšanas neatsakās, tad jebkura zobu balināšana būs risinājums tikai īsam brīdim, jo ar laiku zobi atkal iekrāsosies.
- Ēdieni un dzērieni, kas iekrāso zobus
Zobu krāsu būtiski ietekmē arī uztura paradumi. Daži ēdieni un dzērieni, ja tie tiek lietoti regulāri, var iekrāsot zobus. Lai no tā izvairītos, ieteicams samazināt šo produktu daudzumu uzturā, vai arī pēc to lietošanas iztīrīt zobus. Kuri dzērieni un ēdieni iekrāso zobu emalju? Dzērienu saraksta augšgalā noteikti ir vīns, kafija, melnā tēja, kā arī gāzētie un krāsainie dzērieni. No pārtikas produktiem zobu krāsu visvairāk iekrāso bietes, dažādas tumšās ogas, krāsaini un cukuroti saldumi, mērces (sojas, balzamiko, tomātu).
- Medikamenti
Arī medikamenti var ietekmēt zobu krāsu. Tāpēc, ja regulāri lieto kādas zāles, vitamīnus vai uztura bagātinātājus, iespējams tieši tie veicinājuši zobu iekrāsošanos. Protams, tas nav iemesls atteikties no zālēm, kas nepieciešamas, bet ir vērts pārrunāt to ar savu ārstu, varbūt ir iespēja izrakstīt kādu līdzvērtīgu preparātu, kuram nav šādu blakusparādību.
Zobu balināšana zobārstniecībā – ātra un efektīva
Zobu balināšana ir efektīvākais veids, kā padarīt zobus baltākus. Visdrošāk un ātrāk zobu balināšanu varēs paveikt profesionāli speciālisti zobārstniecības klīnikā. Šobrīd pieejamas modernas, efektīvas un arī saudzīgas metodes, piemēram, balināšana ar “Phipils Zoom!” sistēmu, kurā tiek pielietota uzlabota UV gaismas lampa, kas aktivizē balinošo gelu. Šādas balināšanas laikā zobi netiek pakļauti karstuma ietekmei, kas varētu bojāt zobu struktūru. Zobu balināšana ar “Philips Zoom!” pieejama Dr. Apines zobārstniecības klīnikā, kur strādā pieredzējuši speciālisti, kas konsultēs, kā iegūt baltākus zobus, izvērtējot visus individuālos faktorus.
Zobu balināšana klīnikā ietaupa laiku un pūles, kas nepieciešamas, ja vēlas veikt balināšanu mājas apstākļos. Veicot procedūru zobārstniecībā, jau pēc pāris stundām zobi būs kļuvuši par vairākiem toņiem baltāki.
Profesionāla balināšana mājas apstākļos
Droši un kvalitatīvi veikt zobu balināšanu var arī mājās, ja ir pacietība, laiks un pašdisciplīna, jo vajadzēs veltīt dažas stundas katru dienu vairāku nedēļu garumā. Balināšanu mājās var veikt gan ar aptiekās un skaistumkopšanas preču veikalos nopērkamām kvalitatīvām zobu balināšanas sistēmām, gan ar individuālām zobu kapēm, kas izgatavotas zobārstniecībā. Izvēloties šīs metodes, vienmēr ieteicams lietot tikai kvalitatīvus zobu balināšanas produktus vai uzticēties zobārstniecības speciālistiem, kuri parūpēsies par individuāli pielāgotu zobu balināšanas komplektu lietošanai mājās.
Vēl mājas apstākļos var izmantot balinošas zobu pastas, kuras spēs sniegt pamanāmu efektu, bet tas noteikti nebūs salīdzināms ar profesionālu balināšanu. Zobu pastas var būt labs risinājums, ja zobu iekrāsošanās nav izteikta, tad zobu pasta var palīdzēt uzlabot zobu izskatu bez lielākiem izdevumiem un procedūrām.
Vai balināt zobus ar tautas metodēm
Runājot par zobu balināšanu, vienmēr aktualizējas arī jautājums par tautas metodēm. Jāsaka, ka daži virtuvē atrodami produkti (ābolu etiķis, citronu sula, ogle, kokosriekstu eļļa u.c.) var palīdzēt padarīt zobus baltākus, bet rezultāts noteikti nebūs izteikti kontrastējošs, kā arī vispār var izpalikt. Tāpat nav zināms, kādu negatīvo ietekmi ilgstoša un apjomīga šo produktu iedarbība uz zobiem var atstāt uz zobu veselību un jutību. Ja zobi ir bojāti un jau jutīgi, tad šādu metožu izmantošana var pasliktināt to stāvokli. Tāpēc jābūt piesardzīgiem ar tautas gudrību pielietošanu. Ja vēlaties baltākus zobus, labāk konsultēties ar zobārstu par piemērotiem un saudzīgiem risinājumiem.