Kas atšķir ātros kredītus no patēriņa kredīta?
Ar terminu “ātrais kredīts” apzīmē aizdevumus, kurus izsniedz gandrīz nekavējoties (pāris minūšu laikā) pēc aizdevuma pieprasījuma iesniegšanas un kuri jāatdod vienā līdz trijos maksājumos. Šos aizdevumus pārsvarā izsniedz nebanku aizdevēji. Pēdējā laikā ātro kredītu vietā gan sāka piedāvāt tādu pakalpojumu kā – kredītlīnija. Tas tāpēc, ka patlaban likumdošana visai strikti ierobežo standarta kreditēšanas pakalpojumus: to vidū – visas procentu likmes, kas ir virs 0,07% dienā (jeb 2,1% mēnesī un 25,5% gadā), atzīstot par nesamērīgām un tādējādi nelikumīgām. Tomēr kredītlīnija neietilpst šo standarta aizdevumu kategorijā, tāpēc šim aizdevumu veidam var piemērot lielākas aizdevuma procentu likmes (parasti tās ir līdz pat 5% mēnesī jeb 60% gadā).
Tāpat novērots, ka vairāki nebanku aizdevēji arī piedāvā “papildu pakalpojumu” – ātro aizdevuma pārskaitījumu uz jebkuru kredītiestādi, par to piemērojot papildu komisijas naudu, parasti 40+ eiro apmērā.
Patēriņa kredīts savukārt ir aizdevums, kas tiek izsniegts uz 3-84 mēnešiem ar fiksētiem nosacījumiem un zemākām procentu likmēm (līdz jau minētajiem 25,5% gadā). Šo aizdevumu piešķir arī bankas, un tas atšķirībā no kredītlīnijas un ātrajiem kredītiem ir daudz caurspīdīgāks aizdevums ar noteiktiem maksājumiem.
Kādi ir riski, iekļūstot ātro kredītu “virpulī”?
Divi galvenie riski ir uzkrāt lielus procentu maksājumus un zaudēt naudu (gan vienkāršos procentos, gan arī līgumsoda veidā), kā arī sabojāt savu kredītvēsturi un nonākt parādu piedzinēju “nagos”. Sortter savā blogā raksta par kredītvēstures svarīgumu ikdienas dzīvē šeit. Jāatceras, ka nespējot veikt kredīta atmaksu, vienmēr nekavējoties vajadzētu ar savu aizdevēju atrast risinājumu situācijai, piemēram, atlikt maksājumu vai maksāt tikai procentus.
Kādiem nosacījumiem jāpievērš uzmanība, aizņemoties jebkādu kredītu
Četri galvenie nosacījumi ir šādi: kopējā atmaksājamā summa; gada procentu likme (GPL), jo tā atšķirībā no procentu likmes iekļauj visas aizdevuma izmaksas, arī kredīta izsniegšanas vai apkalpošanas izmaksas (ja tādas pastāv); ikmēneša maksājums un kredīta atmaksas termiņš. Tāpat jāraugās, kādu aizdevuma veidu esat izvēlējies – zināms, ka konkrētiem kredītiem (piemēram, auto kredīts, hipotekārais kredīts) procentu likme ir daudz zemāka. Lai pārliecinātos, vai aizdevēja piedāvātā procentu likme ir samērīga, iesakām izmantot Sortter kredītu kalkulatoru. Tur iespējams vienuviet ātri un ērti redzēt visu aizdevēju piedāvātos galvenos nosacījumus.
Kas ir Sortter?
Sortter ir Somijas uzņēmums, kura pamatdarbība ir kredītu salīdzināšana. Sortter darbojas kā starpnieks starp aizdevēju un aizņēmēju, vienmēr aizņēmējam norādot uz izdevīgākajām procentu likmēm un iespējamiem zemūdens akmeņiem. Sortter ir par caurspīdīgiem piedāvājumiem un godīgu konkurenci. Aizņēmējam tas nozīmē izdevīgāku un piemērotāku finanšu pakalpojumu.
Turklāt Sortter darbojas kā negodprātīgu aizdevēju filtrs, jo šis uzņēmums sadarbojas tikai ar Latvijā reģistrētiem un godīgiem aizdevējiem.
Lai veicinātu Latvijas sabiedrības kopējo finanšu pratību, Sortter savā blogā regulāri publicē ekspertu veidotus ieteikumus un padomus par dažādiem tematiem, piemēram, kā palielināt savu pensiju, kur iepirkties izdevīgāk vai kā veiksmīgāk izremontēt savu mājokli.