Šķiet, ka vēl pavisam nesen dzīvojām pasaulē, kurā solārija apmeklēšana bija ikdienišķa nodarbe un, dodoties uz pludmali, katram otrajam bija līdzeklis, kurš palīdzēja ādai ātrāk iedegt brūnai. Tagad mēs labi zinām, ka solārijs ir viens no galvenajiem faktoriem, kas palielina risku saslimt ar ādas vēzi, bet iedegumu veicinošu produktu vietā ir jālieto sauļošanās krēms ar SPF jeb saules aizsardzības faktoru. Kādi ir galvenie iemesli, kāpēc jāizmanto saules aizsargkrēms? Un kā plašajā piedāvājumā atrast sev piemērotāko produktu?
Aizsargā no ādas apdegumiem
Saule uz mūsu ādas nokļūst gan UVA, gan UVB staru veidā. Katri no tiem ādu ietekmē atšķirīgi. UVB stari var izraisīt apdegumus, kurus jau pamanām diezgan ātri – pat pavadot tiešā saulē pārdesmit minūtes. Vairums sauļošanās krēmu efektīvi spēj bloķēt UVB starus un nepieļaut ādas apdegumu veidošanos, ja līdzeklis tiek lietots atbilstošā daudzumā, regulāri atjaunots un ievēroti citi drošas sauļošanās nosacījumi. Protams, sauļošanās krēms ļauj arī iegūt iedegumu, tikai tas veidojas pakāpeniskāk un nav tik intensīvs. Kāpēc ir būtiski pasargāt ādu no apdegumiem? Jo katrs ādas apdegums, kuru radījusi saule, paaugstina risku kādreiz attīstīties vēža šūnām. Īpaši bīstami ir apdegumi, kas gūti bērnībā un jaunībā. To negatīvā ietekme var izpausties tikai pēc vairākiem gadiem vai pat desmitgadēm. Tāpēc no saules īpaši jāsargā bērni, izvēloties efektīvu saules aizsarglīdzekli.
Būtiski samazina ādas vēža risku
Gan UVA, gan UVB staru ietekmē ādā var notikt nevēlamas izmaiņas – attīstīties melanomas šūnas vai citas ļaundabīgas vēža šūnas, kas nopietni apdraud veselību un dzīvību. Saslimšanu skaits ar ādas vēzi pēdējās desmitgadēs ir pieaudzis ļoti strauji arī Latvijā. Un tās jau ir sekas neveselīgajiem sauļošanās paradumiem, kas bija aktuāli pirms divdesmit, trīsdesmit un vairāk gadiem, kad daudzi no tagadējiem pacientiem bija bērni vai gados jauni cilvēki, kuri, iespējams, saņēmuši nevēlamu saules ietekmi. Jāsaka gan, ka tolaik arī nebija pietiekamu zināšanu par saules kaitīgo ietekmi, kā arī netika plaši runāts par ādas vēža riskiem. Diemžēl kļūdas, kas pieļautas agrāk, labot nevaram, bet varam šodien un nākotnē atbildīgi attiekties pret šo jautājumu un aizsargāt ādu no saules ar visām iespējamajām metodēm.
Pasargā no ādas pāragras novecošanās
Jāatgādina, ka UV stari ne tikai rada paaugstinātu risku vēža šūnu attīstībai, bet arī ietekmē ādas estētiku. Saules ietekmē āda ātrāk novecojas, rodas krunciņas, pigmentācija un citas problēmas, kas gan parasti nevienam nepatīk. Lai aizkavētu šo priekšlaicīgo ādas novecošanos saules ietekmē, ir nepieciešams lietot saules aizsargkrēmus ne tikai pludmalē, bet visu laiku, ja āda ir atklātā saule. Piemēram, pavasarī un rudenī īpaši jāpadomā par sejas ādas aizsardzību, jo saule jau spīd vienalga. Šie novecošanās procesi, kurus veicina UVA stari, nav pamanāmi uzreiz. Stari iekļūst ādas dziļākajos slāņos un pakāpeniski ietekmē tos. Tāpēc ir būtiski domāt par ādas aizsardzību un novecošanās aizkavēšanu jau profilaktiski. Sauļošanās krēms vai sauļošanās eļļa ar SPF palīdzēs novērsts šos procesus.
Kādu sauļošanās krēmu izvēlēties?
Sauļošanās krēmi aptieku un skaistumkopšanas produktu klāstā ir nopērkami plašā izvēlē. Atliek atrast savai ādai piemērotākos. Galvenais rādītājs, pēc kā jāizvēlas sauļošanās krēmi, ir aizsargfaktora līmenis un savs ādas fototips. Pieejami sauļošanās krēmi, kuriem SPF ir no 15 līdz pat 50+. Jo lielāks skaitlis, jo labāka aizsardzība. Krēms ar SPF 50 jau aiztur 98% UV staru. Jāpievērš arī uzmanība, vai krēms nodrošina aizsardzību gan pret UVA, gan UVB stariem. Cilvēkiem ar jutīgu un gaišu ādu speciālisti iesaka izmantot krēmu ar SPF 50. Jāatceras, ka krēms ar SPF jāizmanto arī sejai. Daudzi dienas krēmi jau ir ar saules aizsargfaktoru. Vislabāk iegādāties arī lūpu aizsarglīdzekli, jo šī zona saulē ātri var apdegt.
Kas jāatceras par saules aizsargkrēmu lietošanu?
- Krēms vai cits līdzeklis jāuzklāj vismaz 20 minūtes pirms došanās ārā.
- Jālieto pietiekams līdzekļa daudzums un kārtīgi jānoklāj visas zonas.
- Aizsarglīdzeklis regulāri jāatjauno ik pēc dažām stundām, arī pēc peldes.
- Nedrīkst lietot aizsargkrēmu, kuram beidzies derīguma termiņš.