Kur doties?
Piemājas veloceliņi un pilsētas promenādes jau izbrauktas, jādodas piedzīvojumos pa interesantākiem velomaršrutiem tepat Latvijā! Kalnu velosipēdi būs vispiemērotākie šādiem izbraucieniem. Tos varētu dēvēt arī par visurgājējiem – ērti braukt gan pa mežu, gan pilsētu, gan grants vai asfalta ceļiem. Tie būs piemēroti kā īsākiem, tā arī garākiem braucieniem. Turklāt nodrošinoties ar papildus aksesuāriem, piemēram, telefona, ūdens un somu turētājiem, ceļojums būs pavisam izdevies!
#1 Krāslava – Naujene
Iepazīsti Latgales skaisto dabu 35km garajā velomaršrutā. Brauciena sākumpunkts ir pilsēta Krāslava un galapunkts Naujene, bet var braukt arī pretējā virzienā. Ceļš galvenokārt ved pa klusiem lauku ceļiem no ciemata uz ciematu, kas ļauj sajust īsto Latgales burvību. Pavisam maza daļa maršruta (aptuveni 2-3 km) ved gar A6 šoseju. Trase visā tā garumā ir marķēta, bet drošībai Krāslavā var paņemt arī tūrisma karti.
Šis posms ietilpst reģionālajā maršrutā “Daugavas loki”, kas kopā ir 122,8km garš, tāpēc ja brauciens šķiet par īsu, to var pārvērst arī par vairāku dienu ceļojumu.
Ko apskatīt?
Ceļā varēsi apskatīt Tartaka ezeru, Vecračinas pilskalnu, Slutišķu vecticībnieku sādžu, 18m augsto Vasarģelišķu skatu torni, Dinaburgas pili un citus Latgales rotas.
#2 Cēsis – Valmiera
Foto: Momenti.lv
Kurš gan nav dzirdējis par Gaujas Nacionālā parka dārgumiem – varenajām klintīm, iežu atsegumiem un skaistajiem skatiem. Šajā 45 km garajā, vienas dienas maršrutā varēsi vērot savvaļas dabu, pārsvarā pārvietojoties pa meža takām un grants ceļiem, pavisam nedaudz pa asfalta segumu. Posms sākumpunkts ir Cēsu dzelzceļa stacija. Vietām tas ir marķēts ar koka plāksnītēm, uz kurām ir velosipēda simbols, citviet ar oranžām krāsu atzīmēm uz kokiem.
Ko apskatīt?
Turpat Cēsīs var apskatīt Dziesmu kalnu. Tālāk doties uz Gaujas senleju un Ērgļu klintīm. Vēlāk ceļš vedīs gar Sietiņiezi un pāri pa dzelzs tiltu Valmierā.
#3 Lībiešu ciemi
Brauciens caur pagātni Ziemeļkurzemē būs ne mazāk krāšņs. Šķērsojot lībiešu ciemus, būs iespēja redzēt un iepazīt zvejniecības vēsturi. Apļveida maršruta sākumpunkts ir Mazirbē, tas ved līdz ciematam Vaide un atpakaļ uz Mazirbi. Kopumā tas ir 28km garš, taču to var gan saīsināt, gan pagarināt un doties līdz pat Kolkas ragam. Tā kā tas ir apļveida maršruts, atpakaļceļā var doties arī pa to pašu ceļu, bet ātrāk būs gar šosejas malu.
Ko apskatīt?
Gar jūras krastu izstiepušies 5 ciemati – Mazirbe, kur ik gadu notiek lībiešu svētki, Košrags, kurā vēstures liecības ir pie katras mājas, zvejniecības ciemi Pitrags un Saunags un netālu esošā Vaide.
#4 Abavas senleja
Par vienu no Kurzemes pērlēm noteikti var dēvēt dabas parku “Abavas senleja”. To varēsi izbaudīt 36km garajā velobraucienā, kurš marķēts 555.numuru. Lielu daļu (aptuveni 20km) sanāks braukt pa asfaltētu ceļu un 16km pa grants un zemes ceļiem. Bet tas nenozīmē, ka brauciens būs viegls, ceļš pa Abavas Senleju ir gana paugurains.
Ko apskatīt?
Pa ceļam noteikti jāieplāno Velnalas un Pedvāles brīvdabas muzeja apskate, jāpaciemojas Sabildes vīna darītavā un jānobrauc pa rodeļu trasi.
Foto: Vienibasgatve.lv
#5 Rāmkalni – Baltezers
Daba un klusums Rīgas pievārtē. Paralēli gar Gaujas kreiso krastu 40km garumā stiepjas posms no Rāmkalniem līdz Baltezeram. Līdz ieteicams ņemt apvidus karti, noteikti to vari paņemt Rāmkalnu informācijas punktā. Arī šajā maršrutā kalna velosipēds būs piemērotākais, jo būs gan asfalta, gan grants segums, kā arī meža ceļi.
Ko apskatīt?
Arī Vidzemei ir sava Velnala! Velo izbraucienu padari piedzīvojumiem – apskati Inčukalna Velnalu un medību pili, Gaujas senleju, Līgotņu dendrāriju un Baltezera apkārtni.