Mazulim piebarošana ir ļoti svarīgs pasaules izzināšanas posms – tās ir līdz šim nepazītas garšas un smaržas, tāpat jauni ēšanas paņēmieni. Bērns sāk pāriet uz tiem pašiem ēdieniem, ko ēd viņa ģimene un pamazām mācās ēst patstāvīgi.
Kad var sākt mazuļa piebarošanu?
Jaunākais vecums, kad var uzsākt piebarošanu, ir 4 mēneši. Taču vecākiem jāvērtē, vai mazulis ir gatavs ēst kaut ko citu, turklāt no karotītes.
Vairums speciālistu tomēr iesaka mazuļus, kurus baro ar mātes pienu, sākt piebarot vien no 6 mēnešu vecuma. Tas ir brīdis, kad zīdaiņa organismā sāk samazināties dzelzs krājumi, un papildu maltīte šo iztrūkumu kompensē.
Savukārt bērnus, kurus baro ar piena maisījumu, piebarot var sākt ātrāk – no 4 mēnešu vecuma. Tas tādēļ, ka mazuļiem, kuri baroti ar piena maisījumu, gremošanas sistēma ir nobriedušākā un gatavāka jaunu pārtikas produktu pārstrādei.
Par to, ka bērniņš ir gatavs pirmajam piebarojumam, liecina viņa interese par ēdienu. Ja mazulis seko līdzi katram kumosam, cenšas pats tvert karotīti, atver mutīti, ieraugot ēdienu, iespējams, ir laiks pirmajam piebarojumam. Tomēr vienmēr jāatceras, ka bērniņi ir atšķirīgi, tāpat kā lēmums par piemērotāko brīdi piebarošanas sākšanai.
Ar ko sākt mazuļa piebarošanu?
Pats galvenais princips, kas jāatceras, uzsākot piebarošanu, – jauni produkti bērna ēdienkartē jāievieš ļoti pakāpeniski.
Sāk ar dārzeņiem – ķirbi, kabaci, puķkāpostu, cukīni, brokoli, burkānu. Bērnam produktu piedāvā nelielā daudzumā (5 – 10g apjomā) un vēro mazuļa organisma reakciju uz jauno garšu. Ja bērnam nav alerģijas uz konkrēto produktu, turpmāko dienu laikā tā daudzumu var palielināt, lai 1 līdz 2 nedēļu laikā sasniegtu vienas veselas ēdienreizes devu. Tā ir 3 līdz 4 tējkarotes biezeņa. Būtiski ievērot pakāpenisku piebarojuma devas palielinājumu, neatsakoties no krūts barošanas.
Pēc dārzeņiem bērnu var sākt radināt pie graudaugu putrām, kuras bērniņam piedāvā brokastīs. Arī ar putrām ieteicams nesteigties, iesākumā tās piedāvājot pa vienai karotītei dienā. Kad zīdainis ir pieradis pie dārzeņiem un graudaugu putrām, uzturā pakāpeniski var iekļaut arī augļus, vislabāk vietējās izcelsmes, sezonālos augļus (ābolus, bumbierus).
Tālāk bērna ēdienkartei var pievienot gaļu. Kā pirmās ieteicams piedāvāt diētiskākās gaļas – tītara un truša gaļu –, savukārt no 9 mēnešu vecuma bērna uzturā ieteicams iekļaut arī zivis.
Līdz ar pirmo papildēdienu mazulim var sākt piedāvāt padzerties arī ūdeni, ko vispareizāk piedāvāt dzert no pudelītes vai krūzītes.
Bērna vadīta ēšana
Tas ir paņēmiens, kas palīdz bērniņam apgūt ēšanu patstāvīgi, bez vecāku tiešas vadības. Bērnam ēdiens tiek piedāvāts nevis sablenderēta biezenīša veidā, bet gan gabaliņos. Uz šķīvja uzliek tvaicētus, sagrieztus dārzeņus, un bērns pats izvēlas, kurus gabaliņus viņš ēdīs.
Ja vēlas īstenot bērna vadītu ēšanu, noteikti jāņem vērā, ka bērnam jāprot pašam sēdēt. Tas nozīmē, ka šādu pieeju var sākt īstenot no 8 līdz 9 mēnešu vecuma, kad mazulis bez grūtībām pats sēž un netiek pakļauts aizrīšanās riskam. Īstenojot bērna vadītu ēšanu, mazulis iemācās pats sevi aprūpēt, sāk apzināt savas vēlmes un vajadzības.
220.lv produktu klāstā iekļautas zināmu bērnu pārtikas ražotāju Fleur Alpine, Nestle, Mamuko, Humana, Hipp putras zīdaiņiem, kas nesatur glutēnu un ražotas atbilstoši bērnu pārtikas kvalitātes augstajām prasībām. Kā arī bērnu biezeņi. Gardas un mazuļu puncīšiem drošas!
Līdzīgi raksti
-
C24 kokmateriāli: Kvalitātes un izturības apvienojums būvniecībā
-
Ventilācijas ierīkošana mājoklī: četri faktori, kas nosaka sistēmas efektivitāti
-
Biežas Degvielas Sūkņa Problēmas Ziemā un to Novēršana
-
Dažādi grīdas segumi lielās telpās: kā izvēlēties piemērotu mazgāšanas iekārtu?
-
Kā organizēt rakstāmgaldu, lai veicinātu efektīvu darbu un kārtību?