Tāpat savas pirmās brilles laicīgi steidz meklēt arī jaunie presbiopi ap 40 gadu vecumu, kas pie ilgstošas slodzes tuvumā daudz izteiktāk izjūt nepieciešamību pēc redzes korekcijas. Plašāk par to, kā nodrošināt labsajūtu ikdienā un parupēties par redzes veselību stāsta “OptiO” optometriste Ausma Gūtmane.
Slodze tuvumā
Cilvēkam acis dabiski nav paredzētas ilgstošam darbam tuvumā. Neatkarīgi no vecuma, intensīvi strādājot tuvumā, acis nepārtraukti sasprindzinās. Ilgstošs sasprindzinājums stimulē acs augšanas procesus un acs ābols, pielāgojoties slodzei tuvumā, stiepjas garumā. Tas, savukārt, noved pie redzes pasliktināšanos tālumā. Šobrīd dzīvojam tādā režīmā, kad teju visas darbības liek izmantot redzi skatoties tuvumā. Bērniem tas ir mācību procesa ietvaros, pieaugušajiem darba vidē, taču senioriem pavadot savu brīvo laiku lasot vai pildot krustvārdu mīklas, nodarbojoties ar rokdarbiem. Jāatzīmē, ka pēdējo gadu laikā bērni ar redzes problēmām saskarās arvien jaunākā vecumā, nekā tas bija agrāk, tāpēc īpaši svarīgi, ka jau no mazotnes vecāki un jaunieši seko līdzi tam, lai acis tiktu pienācīgi atpūtinātas. Proti, ir ļoti būtiski aktualizēt šo tēmu gan jauniešu, gan vecāku vidū, jo tā potenciālās redzes problēmas var tikt ierobežotas un tiek samazināta iespēja ar tām saskarties agrākā vecumā.
Darbs ar viedierīcēm
Dažādas viedierīces (telefoni, datori, TV) rada mākslīgo apgaismojumu, kas izstaro zilo gaismu. Ilgākā laika posmā šis mākslīgā apgaismojuma starojums rada acu saspringumu un diskomfortu. Lai nodrošinātu acu labsajūtu, pavadot laiku pie ekrāniem, svarīgi ir ievērot piemērotu attālumu starp acīm un ekrānu. Izmantojot telefonu vai planšeti, darba attālumam jābūt ne tuvāk kā 30 – 40 centimetri, strādājot ar datoru attālumam vajadzētu būt aptuveni 60 centimetriem, savukārt, pavadot laiku pie TV, tam jābūt ne mazākām kā 2 metru attālumā.
Ieteikumi acu atpūtināšanai
Veicot jebkādu intensīvu darbu tuvumā, piemēram, lasot vai strādājot ar datoru, ieteicams veikt regulārus acu atpūtināšanas vingrinājumus. Viens no zināmākajiem vingrinājumiem ir tā sauktais 20-20-20 princips. Ik pēc 20 minūtēm uz 20 sekundēm ir jāvērš skatiens vismaz 6 metru attālumā. Savukārt ik stundu aktīvi strādājot un koncentrējoties, acīm nepieciešama ilgāka, vismaz 10-15 minūšu atpūta, jāatceras, ka skatīšanās telefonā, nav atpūta acīm. Tāpat, lai stiprinātu acu koordināciju var veikt ļoti vienkāršu acu izapļošanu – vērst skatienu pa labi, pa kreisi. Pēc tam uz augšu un leju, kā arī pa diagonāli dažādos virzienos. Rūpējoties par redzes veselību, noteikti jāatceras veltīt laiku aktivitātēm svaigā gaisā, lai acis tiktu apgādātas ar skābekli un arī atpūtinātas, jo tādā veidā skatiens tiek koncentrēts ne tikai uz objektiem tuvumā, bet arī tālumā.
Aicinām ikvienu regulāri sekot līdzi redzes veselībai, veicot redzes pārbaudi reizi viena-divu gadu laikā, arī ja līdz tam nav novērotas nekādas redzes problēmas. To ir iespējams veikt arī optikās pie profesionāliem primārās redzes speciālistiem jeb optometristiem.
OptiO optikā Tukumā redzes pārbaudei var pieteikties tiešsaistē www.redzesparbaude.lv vai zvanot pa tālruni + 371 25115280.
Līdzīgi raksti
-
3M tehnoloģiju priekšrocības no ADK Latvija izplatītājiem
-
Plastiskās ķirurģijas popularitāte. Kāpēc cilvēki izvēlas mainīt savu izskatu
-
C24 kokmateriāli: Kvalitātes un izturības apvienojums būvniecībā
-
Ventilācijas ierīkošana mājoklī: četri faktori, kas nosaka sistēmas efektivitāti
-
Biežas Degvielas Sūkņa Problēmas Ziemā un to Novēršana