Kad mīļotais cilvēks cīnās ar atkarību, tas var būt smags pārbaudījums ne tikai viņam pašam, bet arī tuviniekiem. Dabiski, ka vēlies palīdzēt, taču bieži vien tas nozīmē emocionālu izsīkumu, vilšanos un pat līdzatkarību. Kā iespējams sniegt atbalstu, saglabājot savu veselību? Šis raksts palīdzēs tev atrast līdzsvaru starp palīdzēšanu un pašsaglabāšanos.
1. Pieņem realitāti un izglītojies par atkarību
Pirmais solis, lai efektīvi palīdzētu, ir saprast, ka atkarība nav tikai slikts ieradums vai rakstura vājums – tā ir slimība, kas prasa ārstēšanu un ilgstošu darbu ar sevi. Daudzi atkarīgie pat neatzīst savu problēmu, un tas var būt smags izaicinājums tuviniekiem.
- Izpēti informāciju par atkarībām un to ārstēšanas iespējām.
- Uzzini, kādas metodes darbojas vislabāk un kā tu vari būt atbalsts.
- Izvairies no stereotipiem un spriedumiem, kas var traucēt izprast situāciju.
2. Nosaki veselīgas robežas
Kad cilvēks ir atkarīgs, viņa uzvedība var kļūt manipulatīva un neparedzama. Dažkārt, vēlēdamies palīdzēt, tu vari sākt uzņemties atbildību, kas viņam pašam būtu jānes. Tāpēc svarīgi noteikt robežas.
- Neļauj atkarīgajam izmantot tevi finansiāli vai emocionāli.
- Skaidri izsaki savas robežas un ievēro tās.
- Atceries – mīlestība nenozīmē paciest visu, kas kaitē tev pašam.
3. Nemēģini kontrolēt atkarīgo
Lai arī cik ļoti tu vēlētos, tu nevari piespiest cilvēku mainīties. Tikai pats atkarīgais var pieņemt lēmumu uzsākt ārstēšanos un strādāt pie sevis.
- Centies neuzspiest savu gribu, bet gan radīt vidi, kurā viņš jūtas motivēts mainīties.
- Atbalsti, bet neesi pārāk uzmācīgs.
- Nepieņem atbildību par viņa rīcību – tā ir viņa atbildība.
4. Atbalsti, bet neieslīgsti līdzatkarībā
Līdzatkarība ir situācija, kurā tu esi emocionāli tik cieši saistīts ar atkarīgo, ka viņa problēmas sāk noteikt tavu labsajūtu un dzīvi. Tas var būt iznīcinoši.
- Meklē atbalsta grupas.
- Apzinies savas emocijas un neļauj atkarībai definēt tavu dzīvi.
- Nepadari otra cilvēka problēmas par savējām – tu vari atbalstīt, bet nevari atrisināt.
5. Runā atklāti un godīgi
Komunikācija ir ļoti svarīga, lai palīdzētu atkarīgajam apzināties problēmu, taču svarīgi ir izvēlēties pareizo veidu, kā to darīt. Pārmetumi un dusmas var tikai pasliktināt situāciju.
- Izmanto “Es” izteikumus, lai izvairītos no konflikta.
- Koncentrējies uz savām jūtām, nevis uz pārmetumiem.
- Centies izrādīt empātiju, pat ja jūti aizvainojumu.
Attēls no freepik.lv
6. Palīdzi atrast profesionālu palīdzību
Atkarības pārvarēšana bieži vien prasa profesionālu palīdzību. Daudzi cilvēki baidās no ārstēšanās vai vienkārši nezina, kur to meklēt. Šeit tu vari būt atbalsts.
- Ieteikt narkologus, psihologus vai rehabilitācijas centrus.
- Kopā izpētīt ārstēšanas iespējas.
- Piedāvāt emocionālu atbalstu, ja viņš izlemj spert pirmo soli.
Viena no vietām, kur meklēt palīdzību, ir Detox.lv – privāts medicīnas centrs, kas specializējas alkohola un narkotiku atkarības ārstēšanā. Medicīnas centrs “Detox” piedāvā individuāli pielāgotas ārstēšanas metodes, mūsdienīgas detoksikācijas programmas un psiholoģisko atbalstu, kas palīdz ne tikai pacientam, bet arī viņa ģimenei. Ja tavam mīļotajam cilvēkam nepieciešama profesionāla palīdzība, apsver iespēju sazināties ar pieredzējušiem speciālistiem.
7. Rūpējies arī par sevi
Kad visa uzmanība ir vērsta uz atkarīgo, var būt viegli pazaudēt sevi. Taču tava mentālā veselība ir tikpat svarīga kā palīdzība, ko sniedz citam.
- Atvēli laiku sev – hobijiem, draugiem un atpūtai.
- Nebaidies meklēt profesionālu atbalstu arī sev.
- Atceries, ka tu nevari palīdzēt citiem, ja pats esi izsmelts.
Secinājums
Atbalstīt mīļoto cilvēku cīņā ar atkarību ir grūts, bet iespējams uzdevums. Svarīgākais ir saglabāt līdzsvaru starp palīdzību un savu emocionālo labsajūtu. Izglītojies, nosaki robežas, atbalsti bez līdzatkarības un meklē palīdzību arī sev. Tikai rūpējoties par sevi, tu spēsi būt patiesi noderīgs otram cilvēkam viņa ceļā uz atveseļošanos.