Rūsas rašanās nav raksturīga tikai metāliem. Jūs, iespējams, esiet redzējuši rūsu uz koksnes. Kas ir vaininieks? Naglas, kas nav izturīgas pret rūsu. Konstrukcijās, ko būvē pārgalvīgi vai nepieredzējuši uzņēmumi, mēdz izmantot āra darbiem nepareiza tipa naglas. Rezultātā rūsa var pārvērst skaistu koka konstrukciju par katastrofu.
Īsumā – vidusskolas dabaszinību stunda
Naglas metāla minerālvielas reaģē ar koksnes minerālvielām, radot koroziju, kas uz koksni izraisa izteiktas rūsas krāsas veidošanos. Rūsa rodas no metāla skābekļa un ūdens savienojuma. Būvējot māju, rūsa nebūt to nepadara estētisku, tāpēc ir svarīgi zināt, kā novērst tās veidošanos.
Kas izraisa koksnes rūsu?
Katra dabīgā koksne satur minerālus. Kad divi atšķirīgi metāli saskaras, rodas paātrināta korozija. Šī reakcija notiek vēl ātrāk, ja ir iesaistīts varš vai tērauds. Arī ūdens ar augstu metālu saturu var paātrināt šo korozijas ātrumu. Lietus ūdenī dažādos pētījumos ir konstatēti pat tādi metāli kā svins, un tas nozīmē, ka mājai vai citai koka konstrukcijai var draudēt rūsas risks katru reizi, kad līst lietus.
Kā izvairīties no koksnes rūsas?
Kad tiek uzbūvēta māja vai, piemēram, šķūnis, ir svarīgi, lai koksne saglabātu savu skaistumu gadiem ilgi. Par laimi, izvairīties no minerālu reakcijas, kas izraisa koksnes rūsu, ir vienkārši – izvēlieties pareizo naglu.
Cinkotas naglas un rūsa
Tā kā dzelzs vai tērauda naglas ir pakļautas korozijai, bija nepieciešams kāds pārklājums, lai novērstu rūsas veidošanos. Cinkošanas metodi izgudroja itālis Luidži Galvani, ārsts, fiziķis, biologs un filozofs, kurš pētīja dzīvnieku elektrību. Šī metode ietver dzelzs vai tērauda virsmas pārklāšanu ar cinku.
Pastāv trīs cinkošanas veidi – elektrogalvanizācija, mehāniskā cinkošana un karstā cinkošana. Mūsdienās galvenokārt izmanto karsto cinkošanu, lai nodrošinātu dzelzs un tērauda virsmu aizsardzību pret koroziju. Naglas var cinkot arī galvanizējot, tomēr ir konstatēts, ka galvanizētās naglas nav tik efektīvas cīņā pret koroziju, salīdzinot ar karsti cinkotajām naglām. Galvanizētās naglas parasti izmanto iekštelpās, savukārt karsti cinkotas naglas āra darbos. Lietojot cinkotas naglas mīkstiem kokmateriāliem, piemēram, sarkankokam, ņemiet vērā, ka, naglas var sarūsēt un atstāt svītras uz koka virsmas. Tāpēc šādam koksnes veidam, lai nodrošinātu izcilu apdari, piemērotākas var būt nerūsējoša tērauda naglas.
Kā var noteikt, vai naglas ir cinkotas?
Noteikt, vai tās ir cinkotas, var būt nedaudz sarežģīti, ja neesiet pazīstami ar dažādiem naglu veidiem. Tomēr tas nav neiespējami. Apskatīsim šos soļus, kā to izdarīt:
1. Aplūkojiet kastīti
Tas var šķist pašsaprotami, taču būsiet pārsteigti, cik viegli var nepamanīt produkta aprakstu uz naglu iepakojuma. Kāpēc? Tāpēc, ka tas parasti ir mazs un iekļauts lielā tekstā, kas sniedz citu informāciju. Pārliecinieties, vai uz kastītes ir skaidri norādīts, ka naglas ir cinkotas, ja tas ir iespējams.
2. Rūpīgi pārbaudiet naglu
Ja nepērciet naglas tieši no veikala un strādājiet būvprojektā, izņemiet vienu naglu un apskatiet tās krāsu. Lielākā atšķirība starp cinkotajām un nerūsējošā tērauda naglām ir to krāsa. Cinkotas naglas parasti ir matēti sudrabainas. Nerūsējošā tērauda naglām ir vairāk spīdīgs sudraba pārklājums (līdzīgi kā rotaslietām).
3. Paberzējiet naglu ar pirkstiem
Ja joprojām neesiet pārliecināts, paberzējiet to ar pirkstiem. Ņemiet vērā, ka cinkoto naglu virsma būs raupja un nedaudz graudaina, savukārt nerūsējošā tērauda naglas būs gludas kā stikls.
Cik ilgi kalpo cinkotas naglas?
Kvalitatīvas cinkotas naglas var kalpot no 5 līdz 15 gadiem vai ilgāk. Protams, to kalpošanas ilgums ir atkarīgs no virsmas, kurā tās ir uzstādītas, un vides. Iekštelpu naglas parasti kalpo ilgāk, nekā āra naglas, jo tās nav pakļautas tādiem apstākļiem kā lietus un sniegs.
Līdzīgi raksti
-
3M tehnoloģiju priekšrocības no ADK Latvija izplatītājiem
-
Plastiskās ķirurģijas popularitāte. Kāpēc cilvēki izvēlas mainīt savu izskatu
-
C24 kokmateriāli: Kvalitātes un izturības apvienojums būvniecībā
-
Ventilācijas ierīkošana mājoklī: četri faktori, kas nosaka sistēmas efektivitāti
-
Biežas Degvielas Sūkņa Problēmas Ziemā un to Novēršana