Mūsdienās, kad arvien vairāk tiek pievērsta uzmanība globālajai sasilšanai un vides saglabāšanai, ekoloģisks dzīvesveids ir kļuvis par prioritāti un nozīmīgu ikdienas sastāvdaļu daudziem. Lai gan jēdziens par zaļāku dzīvi var radīt priekšstatus par dārgiem saules paneļiem un bioloģiskiem produktiem, ilgtspējīgai ikdienai nav jābūt dārgai un nesasniedzamai. Nelielas izmaiņas mūsu ikdienā, netērējot lielas naudas summas, radīt labvēlīgu ietekmi uz apkārtējo vidi un samazināt globālās sasilšanas radītās sekas.
Kas ir ekoloģisks dzīvesveids?
Videi draudzīgs dzīvesveids ir tāds, kura prioritāte ir līdz minimumam samazināt ietekmi uz apkārtējo vidi un veicināt tādus ieradumus, kas labvēlīgi ietekmē mūsu planētas labklājību. Šī pieeja ietver apzinātu izvēli dažādos ikdienas dzīves aspektos, lai samazinātu resursu patēriņu, atkritumu ražošanu un kopējo ekoloģisko nospiedumu.
Daži vienkārši, bet iedarbīgi paradumi ir:
- Atkritumu samazināšana – piekopjot atkritumu pārstrādi, kompostēšanu, šķirošanu un vienreiz lietojamo priekšmetu samazināšanu, iespējams samazināt atkritumu apmēru poligonos.
- Enerģijas taupīšana – energoefektīvu ierīču izmantošana, gaismas un elektronikas izslēgšana, kad tās netiek lietotas, un alternatīvu enerģijas avotu, piemēram, saules vai vēja enerģijas, izmantošana. Mērķis ir samazināt atkarību no neatjaunojamiem resursiem un samazināt siltumnīcefekta gāzu emisijas. Daudzi iedzīvotāji izvēlās iegādāties saules paneļus, izmantojot banku aizdevumus un finansējumu, kā arī, valdības sniedz atbalstu tiem, kas izvēlās uzlabot savu īpašumu un pāriet uz atjaunojamo enerģiju.
- Ilgtspējīga transporta izvēle – izvēloties videi draudzīgas pārvietošanās iespējas, piemēram, ejot kājām vai izmantojot sabiedrisko transportu, tiek samazināta oglekļa emisija, kas saistīta ar individuālu transportlīdzekļa lietošanu.
Ekoloģisks dzīvesveids nenozīmē krasas ikdienas izmaiņas vienas nakts laikā, bet gan pakāpeniskas un pārdomātas prakses pieņemšanu, lai veiktu izvēli, kas atbilst vides ilgtspējības principiem. Šāds dzīvesstils norāda uz cilvēka darbību savstarpējo saistību ar planētas veselību, veicinot līdzsvarotu un harmonisku līdzāspastāvēšanu ar dabu.
Budžetam draudzīgi padomi, kā iespējams pieņemt ekoloģisku dzīvesveidu
Nereti rodas priekšstats, ka ekoloģisks dzīvesveids un preces ir dārgas, lai gan starp šiem jēdzieniem nav iespējams likt vienādības zīmi. Ir daudz un dažādās iespējas, kā samazināt personisko ietekmi uz apkārtējo vidi, ieguldot minimālus resursus.
Minimālisms un apzināts patēriņš
Viens no ilgtspējīgas dzīves pamatprincipiem ir minimālisms, paturot un iegādājoties tikai to, kas patiesi piešķir dzīvei vērtību un ir nepieciešams ikdienā. Tādejādi iespējams ne tikai samazināt atkritumu daudzumu, bet arī nepieciešamību pēc pārmērīga patēriņa, ilgtermiņā ietaupot naudas līdzekļus par nevērtīgu un nevajadzīgu preču iegādi. Izmantojot apzināta patēriņa principus, iegādājoties izturīgas preces ar ilgāku kalpošanas laiku, nevis vienreizējās lietošanas alternatīvās iespējams sekmēt pozitīvu ietekmi uz apkārtējo vidi.
Lietotu preču iegāde
Lietotu preču veikali piedāvā daudzveidīgu preču klāstu, sākot no apģērbiem un apaviem, līdz pat dažādām mēbelēm un citām precēm. Lietotu preču iegāde un izmantošana samazina pieprasījumu pēc jaunas produkcijas un novērš priekšmetu nonākšanu atkritumu poligonos. Kā arī, lietotas preces gandrīz vienmēr būs daudz lētākas un pieejamākās, nekā jaunas, palīdzot ietaupīt līdzekļus.
Mājas tīrīšanas līdzekļi
Parastie tīrīšanas līdzekļi bieži satur kaitīgas ķīmiskas vielas, kas var kaitēt gan videi, gan cilvēku un dzīvnieku veselībai. Tā vietā, lai iegādātos komerciālos tīrīšanas līdzekļus, ir iespējams izmantot videi draudzīgas alternatīvas, izgatavojot līdzekļus no vienkāršām sastāvdaļām, piemēram, etiķa, cepamās sodas un ēteriskās eļļas.
Enerģijas un ūdens taupīšana
Enerģijas un ūdens patēriņa samazināšana ir efektīvs veids, kā samazināt negatīvo ietekmi uz apkārtējo vidi un tas ir pavisam vienkārši izdarāms – pāreja uz energoefektīvām ierīcēm, tehnikas atvienošana no strāvas, kad tā netiek lietota, dabiskā apgaismojuma izmantošana dienas laikā, kā arī, lietus ūdens savākšana dārza laistīšanai.
Atkārtoti lietojamu priekšmetu izmantošana ikdienā
Izmantojot atkārtoti lietojamās alternatīvās, piemēram, nerūsējošā tērauda vai stikla ūdens pudeles, auduma iepirkumu maisiņus un metāla vai bambusa ēdiena traukus, iespējams samazināt atkritumu daudzumu. Šīs izvēles novērš nepieciešamību pēc vienreiz lietojamām plastmasām un citiem izstrādājumiem un daudzas bezatkritumu alternatīvas ir izturīgas un, pienācīgi kopjot, var kalpot gadiem ilgi, ilgtermiņā palīdzot ietaupīt līdzekļus.
Ekoloģiska dzīvesstila ievērošana ar ierobežotu budžetu nenozīmē komforta vai stila upurēšanu; veicot pārdomātas izvēles ikdienā iespējams ne tikai iekļautos budžetā, bet arī ietaupīt līdzekļus ilgtermiņā un samazināt ietekmi uz apkārtējo vidi.
Līdzīgi raksti
-
C24 kokmateriāli: Kvalitātes un izturības apvienojums būvniecībā
-
Ventilācijas ierīkošana mājoklī: četri faktori, kas nosaka sistēmas efektivitāti
-
Biežas Degvielas Sūkņa Problēmas Ziemā un to Novēršana
-
Dažādi grīdas segumi lielās telpās: kā izvēlēties piemērotu mazgāšanas iekārtu?
-
Kā organizēt rakstāmgaldu, lai veicinātu efektīvu darbu un kārtību?