Tas ir tāpēc, ka 60 % no vielām, ko lietojam uz ādas, piemēram, losjons, sejas maskas, kosmētika un saules aizsarglīdzekļi uzsūcas organismā. Tas nozīmē, ka jebkuras sastāvdaļas, kas ir Jūsu ādas kopšanas līdzekļos, ietekmē Jūsu veselību tikpat lielā mērā kā pārtika.
Zemāk mēs esam uzskaitījuši galvenās sastāvdaļas, no kurām jāizvairās ādas kopšanas līdzekļos. Pirms iegādājaties ādas kopšanas līdzekļus, pārliecinieties, vai to nav uz etiķetes.
Kādas ir sastāvdaļas, no kurām jāizvairās ādas kopšanas līdzekļos?
1. Nātrija laurilsulfāts (SLS)
SLS ir lēta sastāvdaļa, ko ražotāji izmanto, lai padarītu produktus putojošus. Tas ir 90% šampūnu, ķermeņa mazgāšanas un tīrīšanas līdzekļu sastāvā. Blīvās putas, ko ķermeņa mazgāšanas līdzeklis rada, kad to sajaucat ar ūdeni, ir SLS dēļ.
Daudzi patērētāji domā, ka, jo vairāk putu rada produkts, jo labāk tas tīra. Bet vai putas ir nepieciešamas, lai ziepes darbotos?
Iespējams, Jūs nezināt, ka, lai ziepes vai šampūns pildītu savu uzdevumu, putas patiesībā nav nepieciešamas. Tie darbosies tikpat labi arī bez tām!
SLS var uzkrāties plaušās, sirdī un smadzenēs un, iespējams, nodarīt kaitējumu. Tā ir viena no sliktākajām sastāvdaļām jutīgai ādai, jo var aizsērēt poras un izraisīt pūtītes.
SLS ir arī viens no galvenajiem ādas kairinātājiem ādas kopšanas līdzekļos, jo tā ir kodīga viela. Tas var atņemt ādai tās dabisko aizsargājošo mitrumu. Tādējādi tā ir arī viena no sastāvdaļām, ko nedrīkst lietot uz sausas ādas.
2. Parabēni
No naftas iegūti parabēni tiek plaši izmantoti kosmētikā, dezodorantos un tādos produktos kā dušas želejas, ķermeņa skrubji un šampūni.
Ražotāji tos izmanto, lai novērstu sēnīšu, rauga un baktēriju augšanu produktos. Citiem vārdiem sakot, parabēni palīdz saglabāt produkta integritāti un paildzina derīguma termiņu.
Lai cik tas būtu izdevīgi ražotājiem un viņu ražotajiem produktiem, vai tas ir izdevīgi Jums? Saskaņā ar zinātniskiem pētījumiem šķiet, ka tas nav.
Parabēni ir zināmi endokrīnās sistēmas darbības traucētāji. Tas imitē estrogēnu organismā, kas var izraisīt samazinātu šūnu bojāeju un izraisīt krūts audzēju augšanu.
Tas ir saistīts arī ar neauglību un reproduktīvo toksicitāti. Vismazāk, āda var būt jutīga pret to un izraisīt kairinājumu.
Problēma ir tā, ka parabēni var būt norādīti ar dažādiem nosaukumiem, tāpēc nav viegli noteikt, kuros produktos tas ir un kuros nav. Uz dažiem produktiem ir norāde, ka tie nesatur parabēnus. Bet, ja tā nav, visvienkāršākais veids ir uzmanīties no sastāvdaļām, kuru nosaukumos ir butils, metils, benzils vai propils.
3. Ftalāti
Ftalāti ir rūpnieciska ķīmiska viela, ko izmanto, lai padarītu plastmasu mīkstu un izturīgu. Tā ir simtiem patēriņa preču, ko mēs lietojam katru dienu, – rotaļlietās, pārtikas produktu iepakojumos, vinila grīdas segumos un, jā, pat ādas kopšanas līdzekļos.
Papildus tam, ka tos izmanto kā konservantus, tie arī nodrošina, ka tādi produkti kā smaržvielas, želejas un losjoni labāk pieguļ pie ādas un matiem.
Taču ftalāti ir potenciāli kancerogēni un endokrīnās sistēmas darbības traucētāji. Tie ir saistīti arī ar ADHD, zemu IQ, autismu un citām neiroloģiskās attīstības problēmām.
4. Sintētiskās smaržvielas
Vai esat viens no tiem, kam smarža ir noteicošais faktors, iegādājoties ādas kopšanas līdzekļus? Jūs neesat vienīgais. Daudzi no mums, izvēloties produktu, priekšroku dod patīkamai smaržai.
Taču tas, kas bieži vien patīkami smaržo, patiesībā nemaz nav tik patīkami – ne tad, kad runa ir par svarīgām lietām. Aromatizējošas vielas bieži tiek pievienotas produktiem, lai maskētu citu sastāvdaļu smaržu un padarītu tos labāk pārdodamus.
Tomēr ir pierādīts, ka ķīmiski ražotas smaržvielas izraisa galvassāpes, reiboni, alerģiskas reakcijas, klepu un izsitumus. Tas ir viens no ādas kairinātājiem, no kuriem vajadzētu izvairīties, īpaši, ja Jums ir jutīga āda.