Foto: Freepik.com

Biežāk uzdotie jautājumi par ortozēm un to pielietojumu

Ortozes ir efektīvs medicīnas palīglīdzeklis, kas tiek izmantots, lai stabilizētu un aizsargātu locītavas, muskuļus un kaulus. Tās var būt noderīgas pēc traumām, operācijām, hronisku slimību gadījumā vai kā profilaktisks līdzeklis aktīvu cilvēku vidū. Tomēr, izvēloties un lietojot ortozes, bieži rodas dažādi jautājumi. Apskatīsim populārākos, lai palīdzētu jums izprast būtiskāko.

1. Kas ir ortozes un kāpēc tās tiek izmantotas?

Ortozes ir medicīnas palīglīdzekļi, kas sniedz atbalstu locītavām, muskuļiem un kauliem. Tās tiek izmantotas dažādos gadījumos, piemēram, pēc traumām, operācijām, hronisku slimību ārstēšanai vai kā preventīvs līdzeklis sporta un fizisko aktivitāšu laikā.

Ortožu galvenie uzdevumi:

• Stabilizēt locītavu un novērst nevēlamas kustības;

• Samazināt sāpes un diskomfortu;

• Veicināt ātrāku atveseļošanos pēc traumām un operācijām;

• Pasargāt no atkārtotām traumām, īpaši sporta laikā.

2. Vai ortozi var valkāt sporta laikā?

Jā, daudzas ortozes ir izstrādātas tieši sportistiem, lai sniegtu papildu aizsardzību un stabilitāti intensīvas fiziskās slodzes laikā. Sporta ortozes palīdz novērst traumas un mazina slodzi uz locītavām.

3. Vai ortozes ir nepieciešamas tikai pēc traumām?

Nē, ortozes tiek izmantotas arī profilaksei. Piemēram, sportisti tās lieto, lai pasargātu locītavas no pārslodzes, bet cilvēki ar hroniskām slimībām (artrītu, tendinītu) izmanto ortozes sāpju mazināšanai un locītavu stabilizācijai.

4. Kādi ir ortožu veidi?

Ortozes var iedalīt vairākās kategorijās atkarībā no to funkcijas un pielietojuma:

• Funkcionālās ortozes – nodrošina ikdienas atbalstu locītavām un muskuļiem;

• Pēcoperācijas ortozes – palīdz stabilizēt locītavas rehabilitācijas periodā;

• Sporta ortozes – samazina traumu risku un uzlabo locītavu stabilitāti fizisko aktivitāšu laikā;

• Imobilizācijas ortozes – ierobežo kustības pēc nopietnām traumām un operācijām.

5. Vai ortozes lietošana var vājināt muskuļus?

Šis ir bieži populārs jautājums, un atbilde ir atkarīga no ortozes lietošanas veida. Ilgstoša ortozes nēsāšana bez medicīniskas nepieciešamības var samazināt muskuļu aktivitāti. Tomēr, ja ortoze tiek lietota atbilstoši medicīniskajiem ieteikumiem, tā neveicina muskuļu vājināšanos, bet gan palīdz nodrošināt nepieciešamo atbalstu un stabilizāciju. Pareiza ortozes lietošana var veicināt ātrāku atveseļošanos, mazināt diskomfortu un uzlabot locītavu un muskuļu funkcionalitāti gan rehabilitācijas procesā, gan ikdienas aktivitāšu laikā.

6. Cik ilgi drīkst valkāt ortozi?

Ortozes valkāšanas ilgums ir atkarīgs no konkrētās situācijas un ārsta norādījumiem. Dažos gadījumos tās nepieciešams lietot tikai aktivitāšu laikā, bet citos – ilgstoši rehabilitācijas nolūkos. Pārmērīga lietošana bez ārsta ieteikuma var vājināt muskuļus.

7. Vai ortozes ir ērtas?

Mūsdienās ortozes tiek izgatavotas no elpojošiem un ergonomiskiem materiāliem, kas nodrošina komfortu pat ilgstošas valkāšanas laikā. Daudzas ortozes ir aprīkotas ar regulējamām siksnām vai elastīgiem ieliktņiem, kas ļauj tās pielāgot individuālajām vajadzībām.

8. Kā izvēlēties pareizo ortozi?

Izvēloties ortozi, ņemiet vērā šos faktorus:

• Veselības stāvoklis – jāizvēlas ortoze, kas vislabāk atbilst konkrētajai problēmai;

• Izmērs – pārāk cieša ortoze var radīt diskomfortu, bet pārāk brīva nesniegs pietiekamu atbalstu;

• Materiāls – svarīgi, lai tas būtu izturīgs, elpojošs un ādai draudzīgs;

• Dzīvesveids – cilvēkiem, kas ikdienā saskaras ar intensīvu slodzi, nepieciešamas elastīgākas ortozes, bet rehabilitācijai nepieciešamas stabilākas ortozes;

• Konsultācija ar speciālistu – profesionālis, piemēram, fizioterapeits, palīdzēs izvēlēties piemērotāko modeli.

9. Vai ortozes nepieciešams kopt?

Jā, ortozes ir regulāri jātīra un jākopj. Lai ortoze kalpotu ilgi un saglabātu savu efektivitāti, sekojiet ražotāja norādījumiem par mazgāšanu un žāvēšanu un izvairieties no ortozes saskares ar agresīviem mazgāšanas līdzekļiem.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *