Akne: kādēļ tā rodas un kā to kontrolēt

Tiek lēsts, ka akne ir izplatītākā ādas problēma pasaulē, tai skarot ap 9,4% planētas iedzīvotāju. Aknes laikā liekais sebums, baktērijas un mirušās šūnas uzkrājas ādas porās, nosprostojot tās un radot pumpas un izsitumus. Cīņa ar akni var būt ilgstoša un nepatīkama. Lasi, no kā akne rodas un kā rūpēties par ādu, ko tā skārusi!

Kādēļ akne?

Eksperti joprojām nav vienisprātis par to, kādēļ dažos cilvēkos attīstās tendence uz akni, bet citos — ne. Ir virkne dzīvesveida faktoru, kas palielina risku pasliktināt ādas stāvokli un padarīt akni par nopietnu problēmu. Starp tiem ir smēķēšana, stress, slikts vai nepietiekams miegs, nepiemērots uzturs, noteikti medikamenti un hormonālās kontracepcijas līdzekļi, kā arī eļļainu kosmētikas produktu lietošana. Dažiem cilvēkiem pret akni palīdz cīnīties noteiktu pārtikas produktu izslēgšana no uztura. Biežākie “vainīgie” pārtikas produkti ir piena produkti, cukurs, ātrie ogļhidrāti un pārstrādāti gaļas produkti, piemēram, desas un cīsiņi. Bet pretēji — pozitīvu ietekmi uz ādas veselību var atstāt omega-3 taukskābes un produkti ar zemu glikēmisko indeksu, piemēram, pākšaugi un pilngraudu produkti.

Diemžēl nav iespējams garantēt, ka, dzīvojot veselīgi, no aknes varēs izvairīties, jo to var veicināt vai pasliktināt arī procesi organismā, kas nav mūsu kontrolē. Piemēram, akni veicina dažādi hormonālie procesi ķermenī — pubertāte, grūtniecība, menstruālais cikls, hormonālie traucējumi. Ņemot vērā kompleksos aknes cēloņus, tās ārstēšana var būt ļoti individuāls process.

Kā kopt ādu

Produktos, kas paredzēti aknes skartai ādai, populārākās ir divas efektīvas sastāvdaļas – benzoilperoksīds un salicilskābe. Benzoilperoksīds palīdz iznīcināt akni izraisošās baktērijas, atbrīvoties no pinnēm un aizkavēt jaunu piņņu rašanos. Savukārt salicilskābe aizkavē baktēriju uzkrāšanos porās. Ja šo vielu lietošana rūpēs par sejas ādu nenes cerētos rezultātus, vislabāk apmeklēt ārstu. Viņš vai viņa visbiežāk izrakstīs spēcīgāku benzoilperoksīda devu, antibiotikas, retinoīdus vai atsevišķos gadījumos sievietēm ieteiks lietot hormonālo kontracepciju. Smagos aknes gadījumos tā var tikt ārstēta ar A-vitamīna medikamentu akutānu — šo ārstēšanās metodi parasti izmanto, ja nekas cits nelīdz, jo akutānam ir daudz negatīvu lietošanas blakusefektu.

Lai arī liekais sebums uz aknes skartas ādas var likt domāt, ka šādai ādai nav vajadzīga mitrināšana, tā nav taisnība. Tāpat kā citus ādas tipus, arī aknes skartu ādu ar tendenci uz taukošanos, ir gan jāattīra, gan jāmitrina un jābaro. Profesionāļu rekomendēta izvēle pret-aknes kosmētikai ir Pharmaceris T ādas kopšanas sērija. Tās produkti ir veidoti dažādām aknes ārstēšanas stadijām — gan aktīvajai cīņai pret pinnēm un izsitumiem, gan ādas stāvokļa uzlabošanai pēc tam, kad pinnes ir mazinājušās. Visticamāk, lai uzveiktu akni, būs jāapmeklē aptieka, jo tās plauktos atrodami efektīvākie un pārbaudītākie pret-aknes līdzekļi. Profesionāļi neiesaka izmantot mājas apstākļos gatavotas maskas, jo vairumā gadījumu tās tikai baros akni izraisošās baktērijas un padarīs ādas stāvokli sliktāku.

Kā noteikti nekopt ādu

Ir labi zināt, ko darīt, bet vēl labāk — zināt, ko noteikti nedarīt aknes ārstēšanai. Nekādā gadījumā nevajadzētu mājas apstākļos mēģināt izspiest vai berzēt ādas veidojumus. Pastāv augsts risks, ka, to darot, infekcija nokļūs dziļākos ādas slāņos un atstās rētas. Kopumā eksperti iesaka, cik vien iespējams, izvairīties pieskarties sakairinātajai ādai, jo tas veicina jaunu baktēriju nonākšanu uz ādas bojājumiem. Tā paša iemesla dēļ ir vēlams, runājot pa telefonu, nelikt to pie pašas sejas vai vismaz regulāri to dezinficēt.

Ja aknes skartā āda atrodas uz ķermeņa, nevajadzētu vilkt apspīlētu apģērbu, jo tas ādu berzēs un kairinās. Jābūt piesardzīgiem arī, skujot sakairināto ādu. Lai nepadarītu akni nopietnāku, noteikti jāizvairās no nepiemērotu kosmētikas produktu lietošanas — jo īpaši tādu, kuru sastāvā ir eļļas. Tāpat, cik iespējams, vajadzētu izvairīties no ādas nonākšanas tiešā saules gaismā. Jāņem vērā, ka vairums medikamentu aknes ārstēšanai padara ādu īpaši jutīgu pret saules apdegumiem.

Pinnes uzvarētas — ko darīt ar rētām

Daudzus cilvēkus, kas uzvarējuši aktīvo cīņu pret aknes pinnēm, sagaida nepatīkams pārsteigums — rētas, ko akne atstājusi. Par laimi, ir vairākas lietas, ko darīt, lai rētas mazinātu. Par to, kura kosmētiskā procedūra ir tev piemērotākā, vienmēr jākonsultējas ar dermatologu. Vairumā gadījumu šo procedūru ietvaros tiek noņemta rētainā ādas virskārta, ļaujot to vietu aizņemt jaunām šūnām. Biežākās procedūras, ko veic aknes rētaudu mazināšanai, ir fototerapija, kas izmanto lāzeri, dermabrāzija, kurā āda tiek mehāniski tīrīta ar pīlinga aparātu, ķīmiskais pīlings un kortikosteroīda injekcijas, kas aizpilda dziļākās un redzamākās rētas.

Neaizmirsti par pārējo

Akne var būt frustrējoša un nomācoša. Tā daudziem liek šaubīties par savu pašvērtējumu, jo īpaši sensitīvajos pusaudža gados. Tādēļ, rūpējoties par ādu, neaizmirsti parūpēties arī par sevi pašu — iekļauj savā ikdienā lietas, kas rada tev prieku, parunājies ar tuviem cilvēkiem un nekaunies baudīt dzīvi ar vai bez aknes!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *