Dažkārt šķiet, ka ārkārtas situācija, pandēmija mūs saķērusi un nekādi nelaiž vaļā, ka esam kā iesprostoti, ka mīņājamies uz vietas un nekādi netiekam uz priekšu… Bet vai patiesi tā ir? Rit dienas, nedēļas, mēneši… Beigusies ziema, atnācis pavasaris. Un te nu tik neizprotamā un neparedzamā covid infekcija ir bezspēcīga: saule kāpj aizvien augstāk, dienas kļūst garākas, gājputni atgriezušies mājas, pumpuri briest, asni spraucas laukā no zemes un uzzied pirmās pavasara puķes… dabas gaitu un gadskārtu ritmu nekas nespēj apturēt… Un, lai arī mums jābūt saprātīgiem un jāievēro dažādi noteikumi, Lieldienas sagaidīsim un pavadīsim godam. Dievkalpojumus, kuros godinās Kristus augšāmcelšanos, skatīsimies attālināti. Un, kā savā grāmatā „Dvēseļu pulcēšana” rakstījusi Melānija Vanaga, tad latvieši aizvien gan ir gājuši baznīcā, gan arī pamanījušies apmeklēt savas pagānu svētvietas. Šķiet, ka arī mūsdienās šīs lietas ir gana cieši kopā. Esmu dzirdējusi arī dažus visai radikālus, vienas vai otras puses krasi noliedzošus viedokļus. Tikai tādā gadījumā rodas šaubas par noliedzēja paša patieso vērtību mēru, spēju mēģināt saprast un līdz ar to izturēties ar cieņu pret citu viedokli.
Un, lai arī šogad Lieldienās izpaliks pulcēšanas pie šūpolēm, olu ripināšanas sacensības, putnu dzīšanas un citas kopā būšanas, tomēr ir bezgala daudz lietu, ko tieši Lieldienās varam darīt. Olu krāsošana nudien neizpaliks. Un šogad šim nolūkam vairāk laika apgūt labākās krāsošanas metodes, būt radošākam, lai nākamajā gadā, kad atkal varēs tikties pie šūpolēm, sevišķi jaunās meitas ar saviem šūpoļu kārējiem dāvinātajām, pašām visskaistākajām olām varētu lepoties. Un skaistu, krāsainu olu vajag daudz: gan ziedojumam pie šūpolēm, gan zīlēšanai – mešanai pār šūpoļu kārti, gan dāvināšanai par šūpošanu, gan ripināšanai gan – lai varētu sisties – kam stiprākā ola. Lieldienu pērienu ar pūpoliem, kadiķu vai izplaucētiem bērza zariem labai veselībai arī iespējams sarūpēt pašu ģimenes lokā.
Joprojām cieņā arī Lieldienu ticējumi: ja Lieldienu rītā saule uzlec ātrāk nekā esat piecēlies, tad visu gadu gulēsiet lielo lāču miegu. Un katrai ģimenei ir iespēja atrast avotiņu vai strautiņu, kas tek pret sauli, lai pirms saullēkta nomazgātu muti, kas veicinātu labu veselību un skaistumu. Tāpat arī šogad vairāk laika pašiem papētīt senču gudrības, kā agrāk svinējuši Lieldienas. To iespējams atrast gan Folkloras biedrības, gan nodibinājuma „Māras loks” interneta mājas lapās, gan vēl citos rakstos. Aizvien taču ir tā, ka mēs it kā vēlamies to visu uzzināt, bet atliekam, jo izziņas procesam pietrūkst laika. Zināmā mērā mājsēde arī dažas lietas sakārto, liek mums apstāties, vairāk būt kopā un padomāt par sev pašiem tuvākajiem, par bērniem, mazbērniem. Daudzie sabiedriskie pasākumi, it sevišķi dažādu svētku laikā, dažkārt arī nemaz neļāva ģimenēm svētkus svinēt kopā. Un tomēr, lai arī kādi laiki nav bijuši, arī okupācijas laiki, kad daudz ko aizliedza, ļaudis zināja, kad ir Lieldienas un pamanījās gan aiziet uz baznīcu, gan mājās krāsoja olas, gan jaunieši pulcējās pie šūpolēm. Tradīcijas tik vienkārši un brutāli nevar iznīcināt it sevišķi tad, ja tās manto no paaudzes paaudzē. Kopsim tās arī turpmāk. Lielā diena ir atnākusi! Kristus ir augšām cēlies! Gaisma ir atgriezusies! Visiem priecīgas Lieldienas!
Šodien ir 5. aprīlis. Ir atnākušas Lieldienas. Lieldienas ir Dievietes Ostaras svētki! Kopš senseniem laikiem senie ģermāņi pielūdza Dievieti Ostaru. Arī mūsdienās daudzviet pasaulē turpina pielūgt Dievieti Ostaru. Ticība senajai un spēcīgai Dievietei Ostarai nekur nav zudusi. Vajag tikai atcerēties pagānisko tradīciju īsto jēgu. Dieviete Ostara ir mīļa un jauka. Viņa ir pavasara un rītausmas Dieviete. Viņa ir dzīvības dāvātāja. Leģenda vēsta, ka Dieviete Ostara trusi kā labo gariņu sūta pie cilvēkiem, lai noskaidrotu, kas notiek cilvēku mājās. Par to viņa reizi gadā ļauj trušiem dēt raibas olas. Šī leģenda ir atklāj Dievietes Ostaras labsirdīgo dabu. Šodien, kad diena ir līdzsvarā ar nakti, Dievietes Ostaras spēks ir savā pilnībā. Lieldienās ticīgie dzīro par godu pavasara un rītausmas Dievietei Ostarai! Par to Dieviete Ostara atalgo ticīgos ar labklājību, bagātību un veiksmi. Kopš senatnes trusis (zaķis) ir bijis uzticams Dievietes Ostaras pavadonis. Lieldienu trusis (Lieldienu zaķis) ir auglības simbols, bet Lieldienu ola ir jaunas dzīvības simbols. Diemžēl SARS-CoV-2 vīruss nekur nav izgaisis, kovid-19 (covid-19) pandēmija vel joprojām turpinās. Būsim piesardzīgi! Pasargāsim sevi un savus tuvākos! Nedosimies uz baznīcu dievkalpojumiem, bet gan paliksim savās mājās, lai svinētu Lieldienas par godu Dievietei Ostarai! Lai Dieviete Ostara atnes mums saulainu pavasari! Lai Dieviete Ostara sniedz mums priecīgu rītdienu! Lai Dieviete Ostara stāv mums klāt! Lai Dieviete Ostara pasargā mūs no ļauna!
Ar dzīvības dāvātājas Ostaras svētību, Skolnieciņš no svētbirzs
©Skolnieciņš 1999-bezgalība 😉
Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
P.S. Seriālā “Amerikāņu Dievi” (angļu val. “American Gods”) par Dievieti Ostaru stāsta 1. sezonas 8. sērijā “Nāc pie Jēzus” (angļu val. “Come to Jesus”).
#Lieldienas #LielāDiena #PavasaraSvētki #PavasaraSaulgrieži #GadskārtuSvētki #DievieteOstara #RītausmasDieviete #PavasaraDieviete #auglība #dzīvība #bagātība #LieldienuTradīcijas #LieldienuZaķis #LieldienuTrusis #LieldienuOlas #OluKrāsošana #pagāni #rituāli #buršanās #05.04.2021. #pirmdiena #svētbirzs
Nemanot ir atnākušas Lieldienas. Lieldienas ir seni, pagāniski svētki, kurus dažādas Eiropas tautas svinēja vel pirms kristietības laikmeta. Lieldienas ir pavasara saulgriežu svētki, tie ir gadskārtu svētki. Šajā laikā daba mostas no ziemas miera. Visapkārt zeme plaukst un zeļ. Dzīvība rosās it visur. Daudzas Lieldienu tradīcijas mūsdienu Latvijā ir nākušas no ģermāņu Dievietes Ostaras kulta. Piemēram, Lieldienu zaķa (Lieldienu truša) noslēpto olu meklēšana, vai arī olu krāsošana dažādās krāsās. Lieldienas ir pavasara un rītausmas Dievietes Ostaras svētki. Lieldienās senās un varenās Dievietes Ostaras spēks sasniedz savu pilnību. Šajā laikā Dieviete Ostara ir īpaši labvēlīga pret jebkuru ticīgo, kas viņai tic un viņu godā. Šajā laikā Dieviete Ostara uzklausa mūsu lūgšanas un piepilda mūsu vēlmes. Ticība Dievietei Ostarai ir brīvprātīga, jo Dieviete Ostara ir bezgala labestīga un iecietīga pret cilvēkiem. Viņa mūs mīl. Vajag tikai pieņemt Dievieti Ostaru savā sirdī, un viņa kliedēs tumsu mūsu sirdīs! Lai aust jauns rīts! Lai godāta Dieviete Ostara kā tas no iesākuma ir bijis, tā tagad un vienmēr lai ir! Visa slava dzīvības dāvātājai un dzīvības nesējai Ostarai! Priecīgas Lieldienas! Ar dzīvības dāvātājas Ostaras svētību, Skolnieciņš no svētbirzs ©Skolnieciņš 1999-bezgalība 😉 Skolnieciņš® ™Skolnieciņš P.S. Seriālā “Amerikāņu Dievi” (angļu val. “American Gods”) par Dievieti Ostaru stāsta 1. sezonas 8. sērijā “Nāc pie Jēzus” (angļu val. “Come to Jesus”). #Lieldienas #LielāDiena #PavasaraSvētki #PavasaraSaulgrieži #GadskārtuSvētki #DievieteOstara #RītausmasDieviete #PavasaraDieviete #auglība #dzīvība #bagātība #LieldienuTradīcijas #LieldienuZaķis #LieldienuTrusis #LieldienuOlas #OluKrāsošana #pagāni #rituāli #buršanās #05.04.2021. #pirmdiena #svētbirzs