Septembrī apritēs gads, kopš Tukums izjūt, ko nozīmē ūdensvada maģistrālo tīklu ierīkošana vairāk nekā 100 kilometros ielu un ko nozīmē Eiropas vēlme 95% iedzīvotāju (īpašumu) pieslēgt centralizētajiem ūdensvada un kanalizācijas tīkliem. Darbi Tukumā notiek intensīvi, arvien vairāk tīklu jau nodoti ekspluatācija un ar katru darba dienu projekts pamazām virzās uz otru pusi.
Lai arī daļa iedzīvotāju vēlmi tīkliem pieslēgties jau izteikuši, un tādu neesot mazums, citi nogaida, un, viņuprāt, pamatoti. Iemesls – bažas, ka sasolītās ērtības vai, precīzāk, pilsētas ūdens un kanalizācija nebūs samaksājami. Un ļaudis piesauc par Eiropas naudu īstenoto atkritumu savākšanas projektu, kurā nu nonācis tik tālu, ka konteineros liekot pat nezāles, lai samaksāto naudu vismaz kaut kā attaisnotu. Ieviestā sistēma smagnēja, bumba krīt tikai vienos vārtos – uzņēmuma labumā, kas no savas puses visus šos gadus neko neesot grasījies mainīt. Atskaites punkts viens – konteiners, neatkarīgi no pilnuma. Vīri, ne aci nemirkšķinot, izved to vai tukšu, bet papīros parādās, ka tas bijis pilns. Tātad šai ziņā pat gaiss Tukumā, iespundēts konteinerā, maksā.
Līdzīgas bažas esot par ūdenssaimniecības projektu, kura dēļ tarifs izaugšot tik liels, ka no iecerētajiem labumiem vajadzēs atteikties. Medijos jau izskanējis, ka pēc līdzīgu projektu realizācijas ūdens tarifs dažviet audzis uz pusi vai par visiem 100%. Tad kurš to samaksās?! Un vēl viena problēma – kur ņemt naudu, lai centralizētajiem tīkliem pieslēgtos, jo neba tikai tādas vien tās izmaksas?! Daudziem sirdsmājiņa pagalmā, bet virtuvē – ūdens bļoda; nu prasās pēc vannas istabas un tualetes, kam mājā nemaz neesot vietas, bet jaunai būvniecībai – ne naudas, ne spēka. Un cik vēl neizmaksās visi projekti un saskaņojumi?!… Tā nu šī Eiropas dāvana daudziem paliks sapņu līmenī. Iedzīvotāji tikai bažījas, vai būs kāds piespiešanas un obligātuma mehānisms, un ko darīt tiem, kuri nevis negribēs, bet nevarēs savā dzīvē kaut ko mainīt?
kad beidzot uzliks asfaltu durbes ielām sen tur neviens neko nedara bet bedres stāv neaiztaisītas. lielā dzelsceļa ielā arī no asfalta daudz nekas nav palicis pāri.
tie kas nevar izdomāt,tie turpinās kanalizaciju novadit tuvakajā gravi,,tadu gudrīšu ir daudz tukumā
Saprotu, ka kanalizācija jānovada sistēmā, nevis grāvī. Ūdeni katrs var izvēlēties, ņemt akā vai’ ierīkot ūdensvadu.
Bet kur ņemt naudu pensionāriem, kuri būvējuši savas mājas 50., 60. gados? Tad tiešām jājautā, kāds būs piespiešanas mehānisms?
Vai tomēr nevajadzēja arī pieslēgt katru objektu pie centrālā tīkla?
Vispār laba tēma aizskarta – cik konkrēti izmaksās centralizētā ūdens un kanalizācijas pievilkšana un izmantošana. Tehniskie noteikumi par ūdeni un kanalizāciju maksā pa piečukam katrs. Bet vēl jau rakšanas darbu atļauja, caurules, skaitītāji (droši vien bez tiem jau neļaus), pati rakšana, urbšana, kalšana, siltināšana, kontrolētāji… Un tad ūdens m³=1 lats, kanalizācija – tikpat. Kāds taču noteikti ir kaut aptuveni rēķinājis, ko? Varbūt jaubūvējis? Varbūt var padalīties te, komentāros, vai izstāstīt žurnālistei? Varbūt žurnāliste var paprasīt kādam ekspertam vai speciālistam?
Bet man gribētos zināt cik vispār izmaksāja šis projekts,cik mūsu nauda cik eiropas,kaut kā laikrakstā neredzēju informāciju un ja man vēl dārziņam ūdeni vajadzēs,tad kāda būs summa.
"Varbūt žurnāliste var paprasīt kādam ekspertam vai speciālistam?" Lienīt cik tu naiva. Viengais analītiskais raksts kas šogad redzēts tukuma ziņu avīzē ir cik tirgū maksā stādiņi tas bija izpētīts gan. Ekspertam nekas netiek prasīts, Cik žurnalists pats var samurgot un skaistos vārdos ietērpt tik vien ir. Nekompetence pārākā vienvārdsakot.
Nu gan gudrinieks, pārmet žurnālistiem! Ja esi eksperts, tad nāc klajā ar saviem aprēķiniem un nespēlē "kaķi un peli", netēlo gudrīti!
Bet pensionāram gan varu apgalvot droši, ka no dārziņa laistīšanas būs jātsakās. Tas no personīgās pieredzes ( arī esmu pensionārs).
Tā kā dzīve iet uz augšu, bet bikses krīt lejā.
žurnālistiem gan bikses nekrīt, tieši otrādi jāpērk arvien lielākas, apskati jebkuru no tās redakcijas, saskruvējušies dividendes raušot
Atkal viss slikti.
Raksts ir ļoti precīzs, es arī par to pašu esmu aizdomājusies.Piemēram, atkritumu uzņēmums tiek lobēts, un to nu neviens nevar noliegt. Tas ir vienīgais uzņēmums Tukumā, un viņiem vienalga vai slims, vai stāvoklī, vai aizbraucis, vai konteiners tukšs, bet līgumu noslēdz un to lielo, smago konteineru izstum ceļa malā, parūpējies, lai tas ir tīrs. Par ūdeni – neviens nevar piespiest dzert ūdeni,kas nav avotu ūdens jeb no manas akas; dažiem ir dziļurbumi,ko ierīkojuši pa brangu naudu. Par kanalizāciju – arī nevar peispiest,daudziem nav naudas,lai pieslēgtos un arī vajadzības, jo ir ierīkotas asenizācijas bedres, kuras gadiem ir kalpojušas, izmaksājušas daudz lētāk, tās ir pietiekami hermētiskas. Jāapzinās, ka privātmājās dzīvo pensionāri lielākoties, uz dzīvo tur tāpēc, ka ir izdevīgāk un lētāk nekā dzīvokļos. Kārtējā naudas izspiešana.
Raksts ir ļoti precīzs, es arī par to pašu esmu aizdomājusies.Piemēram, atkritumu uzņēmums tiek lobēts, un to nu neviens nevar noliegt. Tas ir vienīgais uzņēmums Tukumā, un viņiem vienalga vai slims, vai stāvoklī, vai aizbraucis, vai konteiners tukšs, bet līgumu noslēdz un to lielo, smago konteineru izstum ceļa malā, parūpējies, lai tas ir tīrs. Par ūdeni – neviens nevar piespiest dzert ūdeni,kas nav avotu ūdens jeb no manas akas; dažiem ir dziļurbumi,ko ierīkojuši pa brangu naudu. Par kanalizāciju – arī nevar peispiest,daudziem nav naudas,lai pieslēgtos un arī vajadzības, jo ir ierīkotas asenizācijas bedres, kuras gadiem ir kalpojušas, izmaksājušas daudz lētāk, tās ir pietiekami hermētiskas. Jāapzinās, ka privātmājās dzīvo pensionāri lielākoties, uz dzīvo tur tāpēc, ka ir izdevīgāk un lētāk nekā dzīvokļos. Kārtējā naudas izspiešana.
da nedzīvo privātmājās tikai peņčuki! Mūsu Tukums ir arī ļoti labi situētu cilvēku guļamvagons, un par vairākiem no viņiem zinu, ka kanalizāciju laiž dziedādami uz Sloceni. reizēm var tikai pabrīnīties, kā var tik klaji visu acu priekšā sūdus uz visām pusēm laist. Un tad vēl tie, kam ”nav” atkritumu. Jā, nav, jo pēdējo plastmasas nieku nosvilina dārziņos vai piemājas ugunskurā tā kā šņakst; reizēm gribas iet un kraut pa mūli; viņi jau ne tikai sevi, bet visus kaimiņus un viņu bērnus indē.
Lienīte, man ar gribētos visus tos tēriņus saskaitīt. Tieši to, cik vienam prastam ļaužam tas kanalizācijas brīnums varētu izmaksāt, nu tā pieslēgšanās. Man liekās, ka par Kandavu kaut ko lasīju avīzē, bet Tukumam kaut kā nemanīju. bet kaut kāda projektu analīze, kā te viens prasa, gan ir garām. baigi analītiski; projekts tāds, šitāds, tad vēl visi no domes ko skaidro, tie tad, tipa, tie eksperti, tad tur vēl kādi. Nu pilla avīze ar šitiem analīžu rakstiem, Puķītes kundze tik to vien dara kā analizē. Ir jau gudri, bet es pa vienkāršo gribu cik man jāmaksā, par ko, nu tā.
Neesmu manījusi sūdus Slocenē. Ja jau runā, ka vietām ir vēži,kuri nedzīvo netīrā ūdenī, tātad ūdens ir pietiekami tīrs. No Veļkiem līdz Slocenei ir tālu. "Plastmasas niekiem" ir noliktas Dzeltenas miskastes šķirošanai.
Cien. gaga! To, ka pašvaldībai, valstij un Eiropai mūsu projekts izmaksās 11 miljonus, tajā rakstā tiešām var izlasīt. Bet tur nav ne rindiņas par to, cik reālajam patērētājam būs jāmaksā, lai to 11 miljonu ūdeni ielaistu savā krānā un pēc tam – kanalizācijas caurulē. Lūk, par šīm izmaksām mēs te kaismīgi komentējam. Pagaidām publiski pieejama tikai tehnisko noteikumu pirkšanas maksa. Par tālākajām izmaksām – visi klusē.
Būs kā ar "Tukuma siltumu"uzceļ jaunu koģenerācijas staciju par 2.6Ls miljoniem ,kredītsaistības tam siltumam lielas un tagad atļauj celt privātai firmai vēl vienu koģenerācijas staciju,kas piegādās siltumu tam Tukuma siltumam,bet kas maksās,labi ka kāds šo lietu turpina izmeklēt.
Tukumā vēl nav uzcelta neviena koģenerācijas stacija.
jā jā nabaga privātmāju īpašnieki! Labāk arī aizvest savus sūdus (atkritumus) uz daudzstāvmāju musariem, jo tak viss tik dārgs, viss tik dārgs, ka nevar samaksāt! Labi, ka vismaz daudzstāvmāju sūdu trubai nav iespējams pieslēgties, savādāk privātmāju īpašnieki arī to sāktu darīt un tik raudātu, vai cik dārgi vai cik dārgi!
Nu, nu, Zane! Neskatiet visus privātmāju īpašniekus pēc viena nelieša cepures. Dzīvoklī viss ir gatavs, atliek tikai samaksāt pēc tarifa. Privātmāju rajonos patlaban nav īsti skaidrs, cik būs jāsamaksā, lai pie pilsētas ūdens un kanalizācijas vispār tiktu. Privātmāju īpašnieks pat nevar kliegt – dārgi, dārgi –, jo nav zināms, ap kādām summām lieta grozās.
to Lienītei
jā nevar attiecīnāt uz katru privātmājas īpašnieku, bet es pati esmu daudz gadījumus dzirdējusi. Un arī jāsaprot, ka privātmājā gribi dzīvot pašam pa visu vien jāmaksā, jo tas viss dārgāk izmaksās. Katrs dzīvo pēc savām iespējām. Daudzīvokļu mājā jau arī pievelkot sūdu trubu un ūdeni visi maksājam. Un protams, ka pašam vien pa savu naudu būs jāvelk tas vads.
Es domāju pa kādiem izcenojumiem vai skaidrojumiem jāgriežas pie Tukuma ūdens, domes vai speciālista, lai uztaisa tāmi.