20. martā 19.33 sākas pavasaris. Un par to jau liecina ne tikai ieraksts kalendārā vien. Diena un nakts būs vienādā garumā un katra nākamā diena kļūs vēl par sprīdi garāka. Astronomi skaidro, šajā dienā saule pāriet no debess dienvidu uz ziemeļu puslodi. Savukārt dabas norišu pētnieki, kas ciešā tur senču tradīcijas, vēsta, – 20. marts ir arī Vēja diena – kāds vējš šajā dienā iepūš, tāds pārsvarā pūtīs visu pavasari.
Beidzot no rūkošām sniega kupenu apakšām čalodami strautiņi jautri steidz uz grāvjiem, upēm, ezeriem. Un kaut arī nereti kājas paliek slapjas, šobrīd neviens par šķīdoni nesūdzas. Pie ēkām saules pusē jau parādās melni plankumi un dažviet pilsētās, aizvējā tajos redzam no zemes izspraukušos sniegpulksteņus. Dažs jau pamanījis pirmos atlidojušos gājputnus. Stirnām un citiem meža zvēriem gan vēl pārvaramas pēdējās grūtības, līdz tie varēs atkopties.
Pieredzējuši agronomi, dārznieki saka, ka šogad visus darbus vajadzēs paveikt ļoti īsā laikā, jo visas zīmes rādot, ka sējas laiks būs īss un maijā varot būt jau tāds sausums, ka vēlie sējumi nepagūs laicīgi sadīgt. Tāpēc pašlaik vēl ir pēdējais brīdis, lai sagatavotu visu sējai nepieciešamo – tehniku, sēklu, mēslojumu un citas lietas, kas ļautu visus darbus paveikt iespējami īsā laikā.
Pavasari ar nepacietību gaidām arī tāpēc, ka tad, kad sāksies lauka un zemes darbi, viss ziemas nogurums, muguras sāpes, stīvums un neveiklums būs kā ar roku atņemts. Nevajadzēs ne zāļu, ne dakteru, jo paši labākie dziednieki ir daba, darbs un bērzu sulas. Iespējams, ka dārzos kaut kas būs nosalis, bet ābeles, ievas, ceriņi un pavasara puķītes ļaus baudīt ziedoni, un tas jau ir tas labākais dopings pēc ziemas kusluma.
Pavasaris ir arī cerību laiks tiem, kam nav paveicies un viņi nonākuši bezdarbnieku kārtā, jo nu ir radusies jauna iespēja – būs vajadzīgas palīdzīgas darba rokas gan zemnieku saimniecībās un dārzos, gan tūrisma mītnēs. Bet lielu un mazu zemes pleķīšu īpašnieki varētu palūkot, kur iekārtot kādu dobi – puķēm, dārzeņiem, kartupeļiem, lai stabili nodrošinātos nākamajai ziemai. Jo – kā tautas gudrība stāsta – pavasara diena gadu baro.