Par zaļo jaunību vai tomēr – mūžam nevīstošu totalitārismu?

Pērn, iespējams, ne vienu vien politiķi un arī iedzīvotāju parasto pārsteidza kāda visai plaši veikta pētījuma atziņa – vairums Latvijas iedzīvotāju ar bezgala siltām jūtām un pat ilgošanos atceras Padomju Savienībā nodzīvoto laiku. Bet, ja labi padomā, nekā pārsteidzoša tur nav, jo tāda ir cilvēka daba – gluži fizioloģiski mūsu atmiņa strādā ar nosacījumu, ka ”jaunībā zāle zaļāka un sniegs baltāks” un ”labi ir tur, kur mūsu nav”… Tā mēs varētu domāt un mierināt sevi, ja padomiskās izpausmes beigtos vien ilgās pēc aizgājušā laika un noziedējušās jaunības…

Par smago padomju, precīzāk, totalitārā režīmā pavadītā, laika ietekmi mūsu tautas apziņā pēdējā laikā nācies aizdomāties vairākkārt. Piemēram, Saeimas deputāta Dzintara Zaķa izteikumi par policistu algām, kas tik mazas jau nemaz nevarot būt, atgādināja par kādu specifisku padomju laiku atalgojumu principu. Proti, tolaik veselās nozarēs bijis ierēķināts, tā teikt, zagšanas vai iespējamo haltūru (piepeļņas iespēju) procents. Piemēram, piensaimniecībā, citos pārtikas uzņēmumos strādājošajiem jau pēc definīcijas bijušas noteiktas zemas algas ar domu, ka tāpat jau pārējo piezags klāt, bet santehniķiem maksāts mazāk, jo viņi jau tik un tā savu piepelnīšot haltūrējot. Savukārt lasot par māju siltināšanas problēmām daudzdzīvokļu namos, kā noprotams, lielākā problēma ir tā, ka mēs visi vai lielākā daļa dzīvojam ar apziņu, ka ir taču kāds, kam par mums – pieaugušiem, vairāk vai mazāk veseliem un spriest spējīgiem cilvēkiem – ir jāatbild, kam par mums ir jārūpējas un mūsu saimnieciskā dzīve jāorganizē.

Taču vissmagākās pārdomas raisīja kāda saruna ar jaunekli, kas, cik noprotams, padomju laikā nav dzīvojis ne dienu, ne stundu, tepat mūsu brīvajā valstī ieguvis it kā pat visai labu izglītību, bet… Puisis, strādājot par sabiedrisko attiecību veidotāju kādā pašvaldībā, ir pārliecināts, ka cilvēkiem, novada iedzīvotājiem, laikraksta lasītājiem pat par publiskiem un visai sabiedrībai nozīmīgiem pasākumiem un lietām jāsniedz tikai dozēta, īpaši atļauta informācija. Un, kā noprotams, tam, kas šo atļauju dos – ”kāds augstākstāvošs”, ”partija”, ”čeka” vai ”pats Tautu tēvs” – šajā gadījumā nav nozīmes. Svarīgākais ir totalitārismā valdošais uzstādījums – Tēvs (preses sekretārs, partija vai izpolkoms) zina labāk, ”kas masām vajadzīgs”, viņš par visu parūpēsies. Bet masas? Nu, tās labāk turēt neziņā!

Komentāri

  1. tuvojas skolu jauniešiem ēnu dienas, interesanti ka Engures novadā izsludinātas ir tikai novada domē un Smārdē, bet kā tad ir ar pārējiem pagastiem, tur arī ir pārvalžu vadītāji, direktori, utt.Vai tad tiem jauiniešiem nav dota iespēja iepazīt profesiju?

    1. Jauki,ja tās ēnu dienas notiktu arī citur. Kāpēc vienmēr rāda ministru,vadītāju,dziedātāju ēnošanu? Tā ir augstākā pilotāža no kuras pašai tautai vēlāk metas šķērmi?
      Taču raksts ir par ko citu. Vai redaktore no izglītotiem speciālistiem gaidīja ko citu???

  2. Un, vai tad NTZ necenzē? Nerunāju par rupju, cilvēka cieņu aizskarošu un nepatiesu informāciju. To vajag un ir likumīgi cenzēt, taču cenzūra reāli pastāv, lai gan Satversmes 100.pants cenzēt aizliedz.
    Arī manis par Tukuma novada domes pakļautībā esošām amatpersonām sūtītu būtisku informāciju NTZ savu iemeslu dēļ noklusēja. Neatbildēja pat uz vēstuli.

  3. “Zem skorpiona zīmes”! Grāmata, kas jāizlasa katram, kurš dzīvojis totalitārajā bandītu valstī.

    1. Un ko dariisim ar muusu valdiibu , kuraa gandriiz visi ir dzimushi un augushi totalitaaraa bandiitu valstii?

    2. No katras valsts iekaartas ir kaut kas labs,ko panemt ,bet cilveeks nez kaapec vienmeer panem to sliktaako…..

  4. Ja man prasītu es arī nesniegtu informāciju tenku līmeņa presei. Kādreiz vajag apsēsties un objektīvi apskatīt kas ir sarakstīts un vai ticamība ir kaut 5%.

    1. Ja visi un visu dariitu peec sirdsapzinjas,tad nevajadzeetu domaat ,vai teikt patiesiibu , puspatiesiibu, vai neteikt neko . Viss launums no meliem un netiiras sirdsapzinjas!

  5. Tad jau taads amats , kaa sabiedrisko attieciibu veidotaajs, nav vajadziigs! Lai tik meklee jaunu darbu!

  6. man kaut kā par Dostojevski jādomā, tie, kas «Noziegumu un sodu» vismaz skolas laikā lasījuši, varbūt sapratīs… Tas totalitārisms kopā ar iedomību par izredzētību jau kaut kā dažos tā kā no dzimšanas vai iekšā sēž. un diemžēl arī pašvaldībās sēdošajos, viņi domā, ka baigi vērtīgie jau tāpēc vien, ka tur sēž. Bet nenovērtē, nepadomā, cik daudz no tā, ka viņi šobrīd ir viļņa virsotnē, ir viņu nopelns, cik daudz veiksme. ne jau velti tā tautas patiesība radusies, ka no cietuma, nabadzības un slimības neviens nav pasargāts

  7. Nedomāju, ka tagad ir citādi, tāpat maksā maz, domājot, ka zog. Un zog jau arī. Visur kur. nezinu, vai tā palieka no PSRS, bet tas pat skaitās baigi forši, tāds kā bonuss un laba darba pazīme, ja kaut ko vēl var pazagt klāt. tur kaut ko no pārtikas, kaut ko no instrumentiem, ziepēm, šampūniem, tualetes papīra. starp citu, ja par zagšanu, izrādās, mazās kafejnīcas tāpēc arī slēdz tualetes, ka nespēj piepirkt klāt visu to, ko nozog žiperīgie čurātāji. citi pat tā kā uz darbu nākot, lai nozagtu kārtējo papīra rulli vai noskrūvētu kādu detaļu no poda.

    1. Bet kā piensaimnieki izkrāpj un izsaimnieko Eiropas fondu naudu,žiperīgie čurātāji var vienīgi pabrīnīties.

    1. Shēmas visiem nozarē strādājošajiem zināmas. Tikai atbildīgās instances pārāk nespējīgas un pārāk korumpētas. Līdzīgi kā ar jūsu nesen intervēto darba inspekciju, kura nespēj pierādīt pilnīgi neko.

  8. Tie kas saka ka padomju laikos dzive bija labāka ir vai nu izbijušie traktoristi vai ogļu rači _tiešajā nozīmē, Kas varēja iedzert un pastrādat nestrādat padzivot vienā vieta otrā, bez dzives jēgas.Neviens saprātīgs cilvēks neteiks, ka padomju savienība bija kaut kas labāks un vispār nesalīdzināmas lietas ir padomju laiks un šõdienas Krīze, par to vienkāŗši nedrīkst vairs runāt un diskutēt un bendēt sev nervus, viss.

  9. VArbūt no 100 punktiem kas ir pret kāds punkts arī bija labs no padomju savienības, īre zemāka, kas vēl ???? nu noteikti vēl kas Bet Paksatamies kas Notiek Ziemeļkorejā tā mēs dzīvojām kā lopiņu pakļauti sapotēti,izvaroti 50 gadus, Tagad un tad bija slikti cilvēki , meļi uz zagļi, bet tagd esam brīvi saprotu kad ar pensiju vai algu 200Ls ir grūti, bet nu ir jācīnās ir stimulis ir iespēja Tad nebija iespēju , cilvēkus vēļ pēdējos apcietināja pat neticēsiet līdz 87 gadam, kad komunisitme likās kad tu varētu kaut ko pretvalstisku Latvisku darīt.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *