Lai arī jau tagad skaidrs, ka karš Ukrainā ienesīs (jau ir ienesis!) pārmaiņas visā Eiropā, tomēr tas nenozīmē, ka ekonomiskā dzīve apstāsies. Būs lietas, ar kurām nāksies rēķināties vairāk nekā jebkad agrāk, un mums – mūsu valstij un iedzīvotājiem – diemžēl vajadzēs tikt galā ar uzdevumiem, ko iepriekšējās valdības tā vienkārši… – nav paveikušas. Pašreizējai valdībai viens no pārbaudījumiem bija pandēmija, kad nācās izmaksāt dīkstāves pabalstus. Un tad arī izrādījās, ka daļa uzņēmēju tos nemaz nevar saņemt, jo… nav maksājuši nodokļus. Tad arī bija klajāk redzamas nepilnības nodokļu politikā, ko steidza labot. Vai pašlaik nodokļu politika ir kaut cik sakārtota? Īstas pārliecības par to nav. Un tas arī zināmā mērā atspoguļojas nule kā saņemtajā Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) ziņojumā, ar kuru Latvija nudien lepoties nevar.
Tajā Latvijai tiek pārmests, ka katastrofāli samazinās iedzīvotāju skaits un tam kā iemesls tiek minēta arī negatīvā migrācija – nevienlīdzības padziļināšanās dēļ cilvēki ārvalstīs meklē labāk apmaksātu darbu, lai varētu uzturēt ģimeni; jaunajām ģimenē nav pieejamu mājokļu, attiecīgi ir zems dzimstības līmenis. Savukārt nepietiekamās veselības aprūpes dēļ Latvijā ir arī īss paredzamā mūža ilgums. Un kā gan lai medicīnas pakalpojumi un citas sociālās programmas varētu realizēties, ja ilgus gadus lieluzņēmumi pārvērtās mikrouzņēmumos un tādējādi izvairījās no sociālā nodokļa nomaksas!? Un tad nu iznāk, ka vienā rindā uz attiecīgo medicīnisko pakalpojumu stāv gan tas, kurš maksājis sociālo nodokli no katra eiro, gan tas, kuram darba devējas liedzis iespēju godīgi maksāt nodokli un atbilstoši saņemt sociālās garantijas!
Un lai arī nu ir veiktas nodokļu izmaiņas, OECD vērtējums ir skarbs: Latvijas nodokļu un sociālo pabalstu sistēma nekādi neveicina nevienlīdzības mazināšanos!
Latvija līdz 2030. gadam apņēmusies samazināt siltumnīcas efekta gāzu emisijas par 65%. Vai dabasgāzes un dīzeļdegvielas izmantošanas samazinājums transporta līdzekļos nevienlīdzības plaisu nepalielinās vēl vairāk? Elektroautomobiļus lielākā daļa iedzīvotāju nespēs nopirkt un arī dīzeļdegvielas cenas, salīdzinot ar algām… Savukārt kaut kāds pārvietošanās līdzeklis ir nepieciešams, jo uz darbu jātiek.
Mums tiek atgādināts: lai palielinātu iekšzemes kopproduktu un līdz ar to veicinātu labklājību, būtu jāražo produkti ar augstu pievienoto vērtību. Bet, piemēram, par kokmateriālu eksportu, ar kuru reizēm ļoti lepojamies, zinām, ka eksportētie kokmateriāli ir maz apstrādāti, tātad ar mazu pievienoto vērtību…
Ar mīnus zīmi OECD ziņojumā tika vērtēts arī ieguldījums izglītības sistēmā, kur pārāk mazs uzsvars likts uz matemātiku, dabas zinātnēm. Te gan gribētu arī piebilst, ka liela ietekme arī turpmāk būs novadu reformai. Jau pašlaik satraukums par skolu likvidēšanu ir radies Alūksnes novadā, jo nu šo jautājumu izlemj novada dome, kura, acīmredzot, ir ieinteresēta samazināt savus izdevumus nerēķinoties ne ar to, cik grūts un jāatzīst, ziemas mēnešos arī bīstams ir ik rīta kilometriem tālais ceļš uz skolu un atpakaļ, jo arī ar labiem, sakoptiem ceļiem nevaram lielīties. Un visbeidzot – kurš gan gribēs dzīvot tālā lauku pagastā, kurā nav skolas?…
Savu artavu kritikas OECD ziņojumā saņēma arī banku sektors, kas ir gana labā finansiālā stāvoklī, tomēr OECD vērtējumā Latvijas uzņēmējiem kredīti ir nepieejami un – ar pārāk stingriem noteikumiem.
Līdzīgus pārmetumus Latvija OECD ziņojumā saņem ik reizi divos gados, diemžēl nekādu uzlabojumu daudzu gadu garumā ne pie vienas valdības nav bijis. Šobrīd grūti pārmest pašreizējai valdībai, jo jāatzīst, ka viss šīs valdības pastāvēšanas laiks ir bijis visai saspringts pandēmijas dēļ, kur bija jāpieņem ātri un noteikti lēmumi. Ne vienmēr tas veicās raiti. Bet vai kādam citam valdības sastāvam būtu veicies labāk? No pensionāru skatupunkta raugoties, tieši šīs valdības laikā tika panākta kaut cik vērā ņemama pensiju indeksācija (nevis trīs vai piecu eiro apmērā, kā iepriekšējo valdību laikā, bet kaut vai pielikums vismaz atbilstoši nostrādātajiem darba gadiem), pandēmijas laikā izmaksāti arī pabalsti ģimenēm ar bērniem. Zinu, ka daudziem tā bija laba iespēja tikt pie skolas mācību procesā tik nepieciešamajiem datoriem…
Rudenī gaidāmas nākamās Saeimas vēlēšanas. Tiks rakstītas programmas un solījumi valstij un tautai. Varbūt vairāk topošajiem deputātiem jājautā, kā tiks ņemta vērā un vērsta par labu OECD ziņojumā paustā kritika? Tad, iespējams, nākamais OECD ziņojums būs kaut par centu labāks nekā iepriekšējie.