Par ko kļūt

Atceros, kā bērnībā spēlējāmies skolotājos, ārstos, pavāros… Vēlāk, izmācījušies un izauguši, daži no mums par tādiem tiešām kļuva. Arī tagad bērnudārza audzēkņi, jautāti par nākotnes plāniem, stāsta, ka gribētu strādāt veikalā, jo tur ir daudz saldumu; frizētavā, jo tur var smuki sakārtot matus; policijā, jo tur vīri prot ieviest kārtību; bankā, jo tur ir daudz naudas. Kāds puišelis sapņo būt par prezidentu, jo tas ir liels gods, bet kāda meitene – par mammu, jo tad vienmēr var būt kopā ar ģimeni. Skolas gados domas, protams, mainās, bērnības sapņi aizmirstas, un, mācību iestādes durvīm aizveroties, gadās, ka absolventi lielās dzīves sliekšņa priekšā attopas pavisam samulsuši un prātojumi, par ko kļūt, dažkārt sagādā īstas mocības.

Nesen ar izcīnītu bronzas medaļu no pirmā pasaules čempionāta ātrajā šahā jauniešiem Minskā mājās atgriezies pirmklasnieks Miķelis Vingris. Puika nemaz neslēpj, ka gribētu piedalīties vēl daudzos turnīros un būt pasaules čempions. Savukārt divdesmitgadīgā Latvijas tenisiste Aļona Ostapenko pārsteigusi visu sporta pasauli, kļūstot par Francijas atklātā čempionāta sieviešu vienspēļu turnīra uzvarētāju. Bet viņa vēlētos būt pasaules ranga pirmais numurs! Abi jaunieši ļoti agri ir sapratuši, ko dzīvē vēlas sasniegt.

Aļonas trenere ir viņas mamma, Miķelim Vingrim šaha spēli ierādījis tētis. Arī skeletonisti brāļi Dukuri trenējas pie sava tēva. Ne tikai sportā, tāpat mākslā nereti vecāki bijuši tie, kas bērnus aizveduši līdz pirmajam atzīšanas pakāpienam. Pianisti brāļi Osokini skolojušies pie sava tēva. Operdziedātājas Elīnas Garančas labākā padomdevēja bijusi viņas mamma. Skulmju dzimta no paaudzes paaudzē izauklē jaunus gleznotājus. Ir zināmas aktieru, arhitektu, skolotāju, ārstu, grāmatvežu, automehāniķu, laukstrādnieku un citu darba darītāju dzimtas.

Taču biežāk jaunie cilvēki ceļu dzīvē meklē paši. Laimējies tiem, kam blakus bijis labs skolotājs, kas pratis ieinteresēt par savu mācību priekšmetu. Nākamās profesijas izvēlē var palīdzēt karjeras testi un konsultācijas. Protams, arī naudas maks – kam tas biezāks, iespējas lielākas. Astrologi iesaka ieskatīties zvaigžņu kartēs, kur katra liktenis esot ierakstīts. Var lasīt horoskopus vai nākotnes perspektīvas skaitļot ar numeroloģijas metodi, kaut gan prātīgāk ir pētīt pieprasījumu darba tirgū (tas pakāpeniski ietekmē arī budžeta vietu iedalījumu augstākajās mācību iestādēs). Un tomēr visieteicamāk ir profesiju izvēlēties pēc patikšanas. Tāpēc varbūt ir vērts atcerēties bērnības sapņus?…*

*26. jūnija līdz 11. jūlijam var pieteikties elektroniski Latvijas augstskolās, no 4. līdz 11. jūlijam varēs apstiprināt elektronisko pieteikumu un pieteikties studijām klātienē.

Komentāri

  1. Eh, izlaidumu laiks ir aizvadīts (vismaz sekmīgajiem ;D). Daļa ir izvēlējušies profesiju, kas jau mācās tehnikumos, arodskolās, profesionālajās vidusskolās. Manuprāt, ar pliku vidējo izglītību tālu netiksi. Tāpēc labāk ir studēt pēc vidusskolas. Labi, ka valstī ir budžeta vietas studijām. Tik jācer, ka būs darbs līdz pensijai. Citādi līdz 65 gadiem bez darba ir grūti nodzīvot.
    Cieņā, Skolnieciņš
    ©Skolnieciņš 1999-bezgalība 🙁
    ®Skolnieciņš
    Skolnieciņš™

  2. Eh, izlaidumu laiks ir aizvadīts (vismaz sekmīgajiem ;D). Daļa ir izvēlējušies profesiju, kas jau mācās tehnikumos, arodskolās, profesionālajās vidusskolās. Manuprāt, ar pliku vidējo izglītību tālu netiksi. Tāpēc labāk ir studēt pēc vidusskolas. Labi, ka valstī ir budžeta vietas studijām. Tik jācer, ka būs darbs līdz pensijai. Citādi līdz 65 gadiem bez darba ir grūti nodzīvot.
    Cieņā, Skolnieciņš
    ©Skolnieciņš 1999-bezgalība 🙁
    ®Skolnieciņš
    Skolnieciņš™

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *