Par gavēni

Lai gods un slava (un puķes, un bučas, un dārgas dāvanas, un mīļi nieki), un Mīlestība šodien visām sievietēm! Bet ar "sieviešu tēmu" jau krietnu laiku pirms 8. marta bija pilnas visas TV programmas, preses izdevumi, teātri, lielveikali un koncertzāles. Tāpēc mana izvēle nosliecās par labu gavēnim – nemanāmākam, klusākam, taču – varbūt tieši tāpēc? – dziļākam procesam.
Šogad Lieldienu gavēnis sākas 9. martā un, kā ierasts jau kopš IV gadsimta, kristīgajā pasaulē atgādina tās 40 dienas, ko Jēzus pavadījis lūgšanās tuksnesī. Ievērot askēzi, nodoties lūgšanām, nožēlot grēkus, apmeklēt dievnamus aicina visas kristīgās konfesijas, taču ne katrs ticīgais – nemaz nerunājot par tiem, kas "netic nekam" – pietiekami novērtē gavēņa garīgo nozīmi. Cilvēki parasti gavē askēzes, sēru, organisma attīrīšanas dēļ. Krietni mazāk ir to, kuri šīs septiņas nedēļas – pakāpienu pa pakāpienam – iet ceļu pie Dieva un pie sava ES vienlaikus! Sajūt dvēseles ilgas un sāpes, izprot tās nemateriālās vajadzības. Pēkšņi atklāj, ka tepat, līdzās, arī citiem cilvēkiem ir dvēsele, kas arī sāp un arī ilgojas…Un cer, un tic, ka mēs tajā ieklausīsimies, beidzot "sabremzējušies" savā ikdienas skrējienā pēc mantas, naudas, baudām, popularitātes…
Tiem, kuri "netic nekam, kas nav zinātniski pierādīts", var ieteikt ielūkoties krievu medicīnas zinātņu kandidāta Nikolaja Markova publicētajos materiālos, kur atzīmēts: "Pareizticīgo gavēņi ir tajos gada periodos, kad uz Zemi nonāk paaugstināts kosmosa starojums un izmaina arī cilvēka organisma darbību…Tiem, kuri šajā laikā gavē, spēcīgais starojums veicina biosintēzes procesus organismā. Savukārt, ja cilvēks neievēro gavēni un turpina ēst, kā iepriekš, tad viņa organismā pastiprinās kosmiskais starojums un izraisa šūnu un audu sairšanu, cilvēks priekšlaicīgi noveco."
Lai nu kā, izvēle ir katra paša ziņā. Un – jebkas var būt par iemeslu labam sākumam! Kādu samīļot. Par Dvēseli padomāt. Ar savu vājo gribasspēku pacīnīties…

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *