Ne viens vien Latvijas iedzīvotājs seko līdzi šausmu trillerim, ko sauc par dzīvi jeb atgadījumam Smiltenē, kad, labu gribēdami, pensionāri saviem kaimiņiem un viņu piecgadīgajai mazmeitiņai iebaroja svaigi ceptas…baltās mušmires. Vienai no sēņu lasītājām, tāpat kā ēdājam, šī kopīgā maltīte jau beigusies letāli, savukārt bērnam kā vienīgais dzīvības glābiņš tika atzīta aknu transplantācija. Tiem, kas vēl nezina stāsta turpinājumu – meitenītei aknu ziedoja viņas tētis un, kā vakar tika ziņots, transplantācija beigusies veiksmīgi, kaut, protams, par tālāko atveseļošanos vēl stingri jo stingri jātur īkšķus.
Cilvēki šausminājās teju katrā mājā, tāpat tēmas izvērsumus par "sēņu kaitīgo iedabu" bija vērojams gan televīzijā, gan lasāms laikrakstos, interneta forumos. Un katram bija savs viedoklis, versija, kā tas var tā gadīties, ka rūdīti sēņotāji apindējas paši un savā pašpārliecinātībā vēl arī sagandē citu veselību?! Nav grūti iedomāties, kā, īpaši jau nosacīti anonīmajā interneta vidē, kur var izlamāties pēc sirds patikas, negācijas nelaimīgo mušmiru lasītāju virzienā bija īpaši nesaudzīgas! Un mazliet jau taisnība ir – tik labā sēņu gadā diez vai dzīve spiež eksperimentēt ar ēdamām-neēdamām meža veltēm! Un varbūt reizēm cilvēkiem jābūt paškritiskākiem, nevis jāpaļaujas vien uz savu, tā saukto, dzīves pieredzi? Katrs, domāju, reiz būs saticis kādu dzīves rūdītu vīru vai sievu, kas vienmēr un visu "labāk zina". Tie ir tie, kas katru gadu dedzina zāli (jo senču senči tā darījuši), katrās vēlēšanās vēl par vienu un to pašu partiju (jo tā pierasts), ir gan bērnaudzināšanas speciālisti (ar nekur neiztrūkstošo "kad mēs bijām jauni…"), gan sēņošanas eksperti (zina, kura sēne un kā "ēdama"). Pārliecināt šādas personības par to, ka politiskā iekārta, dzīves veids mainījies un zinātne uz priekšu gājusi – vienkārši nav vērts..
Tomēr – kļūdieties galu galā ir ļoti cilvēcīgi! Un nosodīt vai, nedod dievs, ļaunu vēlēt "vaininiekam" šādos nelaimes gadījumos – par tām nelaimīgajām "mušmiru karbonādēm", ne roka, ne mēle neceļas, jo kas var zināt, kad dzīve piespēlē nepareizo kārti, nepareizo sēni vai izvēli grozā?