Ceturtdien Eiropas Savienības līderu un ES banku samitā tika pieņemts lēmums samazināt Grieķijas parādsaistības, atlaižot parādu par 100 miljardiem eiro. Grieķijas parāds šādā veidā samazinājies gandrīz uz pusi. Šis lēmums izraisījis plašas diskusijas arī mūsu valstī, galvenokārt ar izteikumiem par to, ka esam "nīkuļi", jo nespējam aizstāvēt savas tiesības, ka Latvijas parādus nemaksāsim, ka nav taisnīgi grieķiem parādu atlaist, bet mums – nē un ka arī mūsu valdībai jāpieprasa daļēja parāda norakstīšana.
Tomēr pirms kārtējo reizi noniecināt, Latvijas iedzīvotājus, ir vērts iedziļināties konkrētajā situācijā. Gan jau būsiet pamanījuši, ka iekš Eiropas Savienības bez šaubām valda netaisnība, ka ir priviliģētās valstis un pārējās, utt. Tomēr ir naivi uzskatīt, ka grieķi ar saviem protestiem, stiklu dauzīšanu un policistu piekaušanu būtu kaut kādā mērā ietekmējuši konkrēto lēmumu pieņemšanu. Ja Grieķijas finansiālā situācija neapdraudētu visu Eiropas finansiālo stabilitāti (Latvijas ieskaitot), kas draudētu izvērsties ekonomiskā katastrofā, tad, nešaubos, parādu atlaišana pavisam noteikti nenotiktu. Patiesībā ar Grieķiju tad vispār neviens neauklētos un, visticamāk, tai ļautu bankrotēt. Diemžēl Latvija ar tādu "nozīmību" neizceļas un lielvaru finansiālo veselību neapdraud, un tas nozīmē, ka mums parādu noteikti neatlaidīs. Taču ir vērts pacīnīties par procentu samazināšanu vai atdošanas termiņa pagarināšanu.
Vairums cilvēku neizprot, ko nozīmē parāda norakstīšana valstij, tāpēc pirmajā brīdī šāds paziņojums pašiem griežiem varētu radīt atvieglojuma sajūtu, tai pat laikā tam ir ļoti daudz negatīvu seku, smagākās – valsts reputācijas graušana un uzticamības zudums jebkuros pasaules finanšu tirgos, investīciju aizplūšana. Tas nozīmē, ka jebkurš turpmākais aizdevums Grieķijai izmaksās daudz, daudz dārgāk, un arī tad ne katrs būs gatavs tai aizdot naudu. Tāpat ir vērts padomāt, kāda attieksme patreiz valda pret grieķiem un Grieķiju kopumā. Vai lielais vairums Eiropas turīgo valstu iedzīvotāji ir apmierināti, ka par viņu naudu tiek glābta kāda izšķērdīga Eiropas valsts, kura nevēlas atteikties no dzīvošanas uz citu rēķina? Jebkurā gadījumā Latvija ir guvusi starptautisku cieņu un tiek minēta par piemēru tam, kā jāizkļūst no krīzes, un nākotnē tas mums pavisam noteikti atmaksāsies.
Un visbeidzot. Ja nolaižamies no pasaules ekonomikas līdz saviem ikdienas tēriņiem, tad varam uz šo situāciju paskatīties pavisam vienkārši. Nezinu, kā tas ir Grieķijā, bet mūsu zemē pieņemts, ka, aizņemoties cita mantu, naudu, tā ir arī jāatdod. To arī mācām bērniem. Ja kāds cilvēks nemaksā parādus un ir negodīgs, vai tas nozīmē, ka arī citiem par tādiem jākļūst?