Kamēr lauku sētās vēl kāds dzīvo…

Nācies lasīt ne vienu vien jūsmīgu apcerējumu, ka pilsētnieki nomainījuši pilsētas dzīvi pret dzīvi laukos, kāda te idille, kāds lauku klusums un miers, kā iespējams dzīvot šeit saskaņā ar dabu! Lielākoties šie jaunie lauku dzīves apguvēji ir labi situēti cilvēki, kuriem ir līdzekļi, ko ieguldīt lauku īpašumā, kuriem ir nodrošināts transports. Tas, protams, priecē, bet tas ir par maz, lai varētu apgalvot, ka lauki kļūst apdzīvotāki.

Kā tad klājas tiem, kuri te dzīvo kopš dzimšanas un kuri uz pilsētu nav aizgājuši? Masu saziņas līdzekļos aizvien vairāk tiek runāts par ciemiem pierobežā, ka tie kļuvuši tukši – vieni nomiruši, citi aizbraukuši… Arī nabadzības slieksnim, kas Latvijā ir augsts – 31% – pietuvojušos cilvēku esot tieši visvairāk lauku nomalēs. Vēlēšanu gaidās nereti politiķi sola, ka attīstīs laukus, veicinās demogrāfiju, darba vietu rašanos, apdzīvotību. Un arī kārtējas vēlēšanas teju jau klauvē pie durvīm… Un solījumi no politiķu mutēm līs atkal gluži kā lipīgs sīrups… Līdz paies vēlēšanas, pienāks kārtējais jaunais mācību gads ar kādu kārtējo lauku ciemata skolas slēgšanu… Bet kur nav skolas, tur arī neviena ģimene, kurā aug bērni, nevēlas dzīvot. Kur nav skolas, tur nav izredžu arī kultūrai. Agrāk ciema iedzīvotāji – pensionāri – uz avīžu pievešanas laiku pulcējās vietējā pasta sakaru nodaļā, nu lielākoties arī tās visas ir slēgtas… Ir vietas, kur lielākais notikums ir vien pāris reižu mēnesī atbraukušais bibliotēkas autobusiņš…

Laukos ir jābūt pieejamam gan skolotājam, gan ārstam. Bet diemžēl šo profesiju pārstāvji pat uz bijušo rajonu centriem neraujas strādāt, kur nu vēl uz pagastiem. Tikko notikusi skolotāju algu reforma ar visai sarežģītiem aprēķiniem par stundu likmi, par to, ka labo burtnīcas, par to, ka audzina klasi un tamlīdzīgi. Bet varbūt vajadzēja vienkāršāk? Par darbu tālā lauku skolā maksā vairāk nekā par darbu prestižā pilsētas skolā? Par darbu tāla lauku slimnīcā ārstam un medicīnas personālam maksā vairāk, tādējādi nodrošinot laukus ar kvalitatīviem pakalpojumiem? Savukārt šo pavisam vienkāršo, bet ļoti nepieciešamo pakalpojumu pieejamība rosinātu ļaudis apmesties uz dzīvi laukos, attīstīt šeit lielākus vai mazākus uzņēmumus, radīt darba vietas…

Komentāri

  1. Darba vietas tiek radītas ķīniešiem ,kuri labprāt dzīvotu Latvijā un apdzīvotu mūsu laukus .

    1. Diemžēl ar mūsu pašvaldību gādīgajām rokām,kuras barojas no lauksaimnieku maksātajiem nodokļiem, lauki tiek iznīcināti.Dzīvot gribam laukos,bet to,ka laukos ir putekļi,smakas un dubļi,tas vairs nav savienojams…to nevar paciest.Visu cieņu lauku cilvēkiem.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *