Attēlam ir ilustratīva nozīme

Jaunas varas nāk, iet un paliek vecas…

Atzīšos, esmu viena no tām tukumniecēm, kas ļoti labi un pati no savas ģimenes pieredzes zina, ko nozīmē dzīvot Tukuma vecpilsētā, kur sausā tualete ēkas iekšpusē un ūdens pumpis turpat pie stūra ir liela greznība. Mums tādas nebija. Šaha kluba pažobeles istabiņā visu dienu bija tumšs, tualete – sabiedriskā, bet pēc ūdens – gana labs gabals ejams, jo tuvākais pumpis – pie policijas. Toreiz – milicijas. Bet jā, tie bija drūmie un nabadzīgie padomju laiki. Vairs gan ne tik nabadzīgi, par kādiem pagājušā gadsimta 20. gados rakstīja krievu satīriķis Mihails Zoščenko. Viņš vienā no saviem stāstiem bija saskaitījis, ka vienā dzīvoklī, ja labi pacenšas, var iemitināt arī 13 sīkos ormaņus ar ģimenēm…  Bet tas bija Padomju Krievijā un pēc Pirmā pasaules, kā arī Pilsoņu kara.

Par necilvēcīgiem apstākļiem, kādos dzīvoja un joprojām dzīvo daudzi mūsu novadnieki, diemžēl ar apskaužamu regularitāti gadu no gada nākas rakstīt atkal un atkal. Un, kas jo nožēlojamāk, briesmīgos ūķos, jau trīsdesmit un vairāk gadu par graustiem dēvētos un pat dzīvībai bīstamos mitekļos šodien joprojām dzīvo lielākoties sociāli neaizsargāti ļaudis. Tie, par kuriem ikvienai varai būtu jāpadomā vispirms. Viņu vidū ir gan visu savu darba mūžu smagi strādājuši sirmgalvji un cilvēki ar īpašām vajadzībām, gan bāreņi, gan ģimenes ar kuplāku bērnu pulciņu un bērniem, kam nepieciešama īpaša aprūpe. Jā, un arī ļaudis, kam dažādu apstākļu dēļ dzīvē nav paveicies, kas ir gan fiziski, gan sociāli slimi… Taču varas mainās, vecās nomaina jaunas un… Arī tās ļoti ātri kļūst par vecām. Par vecām varas un labumu sadales principu ziņā. Un principi seni kā pasaule – pirmajā vietā pašu (nu labi, varbūt arī radu, draugu un partijas biedru) amati, algas un labumi, bet rūpes par iedzīvotājiem lielākoties izpaužas tikai tur, kur var iznākt skaistas pašbildes vai kur risinājums varbūt ļautu pirms vēlēšanām vēl pagūt ”aplikt” iespējamos konkurentus…

Bet kas no tā nelaimē nonākušajiem ļaudīm? Tas ir vai nu nekāds, kā, piemēram, gadījumā ar Lauku ielas tualetēm, vai arī ”labāk nemaz nebūtu bijis”, kā domes aktīvistu rīcību raksturo Talsu ielas 32. nama iedzīvotāji. (Par to vairāk lasiet avīzes 4. un 5. lappusē.) Super risinājums – izmitināt daudzbērnu ģimeni divās atsevišķās dažādu stāvu istabās vai septiņu bērnu ģimeni iegrūst 19 m² ūķī bez ūdens un kanalizācijas! Pagaidām!? Lika drusku pagaidīt! Nav dzirdēts un arī budžetā neredz, ka šī vai kāda cita pašvaldības vara tā nopietni domātu par reālu sociālo dzīvokļu izbūvi vai labiekārtošanu atbilstoši mūsdienu izpratnei par cilvēcīgiem un cilvēka cienīgas dzīves apstākļiem. (Lai atceramies istabu ar podu starp virtuves galdu un plīti, kas Tukumā pērn ierādīta vientuļai māmiņai ar mazuli.) Bet ja par māju Talsu ielā 32, tad to, ka daļā šīs ēkas sliktā tehniskā stāvokļa dēļ nedrīkst iemitināt un pierakstīt īrniekus, toreizējā pilsētas izpildkomiteja noteica jau 1985. gadā. Un 2004. gadā tā sauktā Tukuma domes graustu komisija apsekoja šo un vēl 13 citas ”katastrofālā un uz sabrukšanas robežas” esošas ēkas un secināja, ka risinājums rasts… Tai skaitā, ēkas varot gan sakārtot, gan, ja kas, nojaukt. Katrai ēkai tika noteikti tās sakārtošanas termiņi. Ak, jā, arī toreiz tuvojās vēlēšanas. Tās pagāja, un tika aizmirsts gan par termiņiem, gan par pašiem graustiem un tajos dzīvojošajiem ļaudīm…

Komentāri

  1. Diemžēl, tāda ir tā faktiskā realitāte. Īpaši patīk citāts “rūpes par iedzīvotājiem lielākoties izpaužas tikai tur, kur var iznākt skaistas pašbildes”. Dažos novados vērojams, ka to priekšsēdētāji kļuvuši tik pat kā par influenceriem. Nožēlojami.

    1. Nu tiem pārējiem vēl augt līdz Tukuma trīs muskatieriem-mēra un viņa vietnieku veidolā,vai tikai drīz nevajadzēs priekš šamējiem algot grimmētāju un imidžmeikeru algot

  2. Atcerēsimies, kurš vadīja pilsētu pēdējos pārdesmit gadus. Tāpēc nebūtu korekti pārmest esošajai vadībai ilgstoši neizdarītas lietas. Nav iespējams ar vienu rokas mājienu uzreiz visās sfērās ieilgušās problēmas novērst. Tas prasa laiku un arī iedzīvotāju atbalstu.

    1. Tikai nevajag! Lielākā daļa no šiem, kas sēž domē, politikā ir ilgus gadus, pat ”mazais, smukais puisītis”Zvaigzneskalns, par septiņreiz partiju mainījušo Daigu Reču un viņas vadīto vīru pat nerunājot.

      1. Sēdēt jau var,bet ja visu laiku pilsētu vadījis TPN tad tā arī var turpināt sēdēt jo izdarīt neko nevar,mazākums.Tātad atbildība jāuzņemas TPN par šo un visām citām šmucēm.

        1. A ko ta Rečs? Viņš taču gadu gadiem bijis Šulca labā roka?! Un Rečene pa pašvaldībām un arī izglītības ministriju šeftējusies tā, ka mells gar acēm metas.

    2. Pēdējo pārdesmit gadu (līdz apmēram 2017 gadam) laikā pašvaldība ir izbūvējusi ap 40 sociālos dzīvokļus (jauntukumā) un ap 50 dzīvokļus speciālistiem utt.
      Ja šī mājokļu programma būtu turpinājusies, tad tagad būtu vēl papildus projekti, vismaz uz papīra. Bet vai tad ir?

  3. Redzot kā joprojām turpina dzīvot Tukums visās sfērās sākot ar – labiekārtošanu ( zaļās zonas ) kultūru ,medicīnu, elementāro pirti ,baseinu utt.utt.beidzot ar dzīvojamām mājām, to siltināšanu uzlabošanu utt. būtu man teikšana, es šos “dupšus” kuri jau mēģinājuši entās reizes izsēdēt !! atvēlēto laiku, lāpot kaut kādus caurumiņus ,un viss, pilsētai uz perspektīvu nedodot pilnīgi neko ! pat tuvumā nelaistu jebkādām nākošajām vēlēšanām !! a mums sanāk tā kā tādi “skolnieki kuri palikuši uz otro gadu tajā pašā klasē” a aldziņas tak gribas !!kāds no tādiem var būt labums pilsētai, novadam !!????

  4. jebkurš var briivi apskatiities valsts amatpersonas deklaraaacijas par 2020 gadu.
    tad nu redzam cik no muuusu nodokļu naudas izmaksaa katrs domes deputaaats.
    sasauc bezjeedziiigi aaarkaartas seedes un naudiņa ripo kabataaa…..
    piemēram Daiga Reča mums izmaksā 10,5 tūkstošus eiro,laikam taaapēc ,ka palīdz un komandē vīru domes seeedēs.

    1. Un tieši tāpēc ar nākošās vēlēšanās ģimenīte sev vietu pie siles nodrošinājusi katrs sava sarakstā pierakstoties pirmajos numuros

    2. Tāpēc jau rīko tik daudz ārkārtas sēdes, ka deputātiem maksā par stundām, ko viņi “strādā” 😉
      Iedomājies cik Rečai maksā matu krāsošana vien, īpaši, ja sarkanus grib krāsot:):):)
      Un mērim Rečam taču jāmaksā vecie Daigas kredīti, arī piķi vajag

      1. Ari citos novados tie gudrie nemaz nedomā par dzīvojamo fondu,jo viņiem nabagi nav vajadzīgi.Vecos nodzīvotos dzīvokļus pārdod,bet pārdod arī labos.Un ja kādai ğimenei ir krīze vai vajadzīga ir dzīvojamā telpa,tad paśi vainīgi ka tā sanācis.

  5. Par ko brīnīties, politikā iet tie , kuri privātajā biznesā neko nav spējīgi izdarīt un nevajag stāstīt , ka valsts kantoru paspārnē saradušies pakalpojumu sniedzēji būtu privātais bizness, tie visi caur savējiem pašvaldībās uzspiež savus pakalpojumus un reāli parazitē uz valsts naudas.
    Tāpēc mums deputātos ir tukšsolītāji, partiju tūristi, dzejdari un jokdari, jo kur gan vēl viņi varēs saņemt algu un paselfoties ar savām pašķidrajām spalvelēm.

    1. 100%, īpaši par Rečas uzņēmumu, kuras drošības uzņēmums uzspiests viesām ar domi saistītajām iestādēm

  6. Domei un deputātiem, lai kādā krāsā arī tiem nebūtu matu, NAV jābūvē pirtis un baseini, domei nav jāiesaistās biznesā. Peldētgribētāji paši var uzražot biznesa plānu, iet pie bankas, jevrosojuza pakļaņčīt naudiņu un būvēt kaut desmit baseinus. Baseini Kuldīgā u.c. jau ir pierādījuši, ka tie nespēj strādāt ar peļņu, kaut vai pa nullēm. Uzceļot baseinu te, tas nozīmēs, ka katrs no nodokļu maksātājiem to būs spiests uzturēt. Dome jau knapi velk ledus halles vezumu, tā jau tagad slīkst parādu baseinā, viņiem nevajag ūdens baseinu.
    Bet tas, ka viņi (dome) ir palieli čaiņiki, kuru tvaiks nekādas turbīnas negriež, ir tiesa un arī daļa jauno kandidātu ir vēja grābšļi un muļķi. Ar dažu eksemplāru esmu vienā skolā mācījies, grūtas tās galviņas bija.

    1. Par baseinu Kuldīgā pilnīgas muļķības, sakumā bija nedaudz problēmas, un pēc tam viss aizgāja kā pa diedziņu, pilsētas visas paaudzes ir pateicīgi savai visnotaļ gudrai vietvarai, un pilsēta zeļ un plaukst !

    2. Ne tikai paplašināmas tiesības, bet arī nosakāms pienākums pašvaldībām iesaistīties saimnieciskajā darbībā. Vienlaikus, uzsveram, ka pašvaldību uzņēmumi netiek radīti dēļ peļņas vai ienesīgām barotnēm šauram lokam, bet sabiedriskajam labumam – nodarbinātības veicināšanai un ekonomiskās aktivitātes kāpināšanai depresīvos reģionos.

      1. O, šitais labs, tad jau – jāizpērk no pārējiem akcionāriem PIEJŪRAS kapipāla daļas!

      2. Šitas tiešām labs! Lai nu kurš, bet Rečas programmā tas pilnīgi atbilst- viņas uzņēmums jau ilgi barojas no pašvaldibas uzņēmumiem Piejūras, Ūdens, Siltuma, Tildes, un arī no skolām, bērnudārziem. Visiem ur yzspiests slēgt ligumus ar Reču uzņēmumu Future development par darba drošību. Dome pati maksā šim uzņēmumam 20 tūkstošus par pliku papīru kopēšanu

  7. saraksts nr. 1 ar D. Reču pirmajā numurā apsola baseinu !
    bet Lielā ielā vēl joprojām sausās tualetes, kas pārplūst un smird visa apkārtne.
    un Talsu ielas 32 māja ? pirmsvēlēšanu saldais sīrups,nekas vairāk .

    1. Interesanti, man, lai būtu ūdens un kanalizācija par to jādomā pašai , bet Lielajā un Talsu ielā gaida no pašvaldības??Labi ka lielo alu vēl negaida

      1. Pilnīgi piekrītu! Kāpēc tas būtu jādara pašvaldībai? Tad jau ikviens privātmājas īpašnieks ar var prasīt, lai pašvaldība labiekārto, lai ūdeni / kanalizāciju ievelk. Ja kādam nepatīk pašvaldības piešķirtais miteklis, ir taču iespējas meklēt/būvēt ko labāku.

  8. Varbūt kāds var nosaukt kaut vienu rajona centra līmeņa pašvaldību, kurā ir vairāk kā 150 LABIEKĀRTOTI sociālie dzīvokļi?

  9. Tur ir ieskaitīti arī “ labiekārtitie” midzeņi ar podu virtuvē un spaini jebkādas tualetes vietā?

  10. Nekādi nevaru izštukot. Kā TPN taisās noasfaltēt valsts autoceļus, ja pat valsts to nevar izdarīt? Tikpat labi es varētu solīt, ka uztaisīšu pirtiņu J. Š. īpašumā, pilsētniekiem būtu kur kaulus pasildīt. Kurā galvā rodas tik kosmiskas idejas?

    1. Uģi! Protams tas nav viegli. Bet vai valsts ceļu uz Raudu nenoasfaltēja? To nevar izdarīt vienā gadā. Taču strādājot ar ministrijām, attiecīgajiem dienestiem tas vienkārši ir jādara. Partijas TPN īsajā programmā nav teikts “noasfaltēsim”, bet gan “meklēsim iespējas”. To nevar izdarīt kabinetā sēžot.

      1. Ha ha ha. Meklēsim iespējas.

        Valsts jau gadiem meklē, bet nesanāk pat esošo grants ceļu normālai uzturēšanai. Kur nu vēl labošanai. Kāda jēga no asfalta uz pagasta centru, ja tālāk ir dubļu bedru paradīze.

        Saprotu, ka kādu balsi šādi sazvejos, bet, vai atmaksājas solīt neizpildāmo?

  11. VARBŪT, KĀDS SOLĪTĀJS VAR – “SAMEKLĒT IESPĒJU” UN AIZBĒRT BEDRI PIE “MEGO” VEIKALA ???

  12. Par Zentenes zemnieku Eisaku jābalso! Puika malacis, jauns, bet kārtīgs zemnieks! Daudz paveicis. Bez viņa zemnieku partija nekur nebūtu tikusi.

  13. Eisaks? Jānis? Tas, kas domē priekšsēdētāja vietnieks un Tukuma Balss ”žurnālists”? Zemnieks?!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *