Ar šo laikraksta numuru, kurā publicējām pēdējo daļu ”100 dienu” diskusijai ar domes vadību un citiem domē iekļuvušo partiju pārstāvjiem, savu parādu vispirms jums, cienījamie lasītāji, un arī pašiem deputātiem jūtamies atdevuši. Un atzīsimies, arī paši līdz ar to esam ieguvuši ļoti labu atskaites punktu, lai gan saprastu, gan arī turpmāk spētu izvērtēt, kas un kā pašvaldībā īsti notiek. Lai arī vēlāk, teiksim, pēc pusgada un gada, varētu paskatīties, kā mums visiem, kopīgi jaunajā-vecajā Tukuma novadā dzīvojot, sokas. Iespējams, arī lai deputātiem līdzētu atcerēties, kad un kurā plauktiņā kāda apņemšanās nolikta, kas solīts un kas arī izdarīts. To, ka solījumus pildīt nemaz nebūs viegli, šķiet, var saprast gana labi. Ne velti līdztekus atgādinājumiem par senām problēmām (atkritumu lietām, mājokļu trūkumu un Tukuma pirti), kas joprojām gaida savu risinājumu, mūsu lasītāji, vērtējot diskusijā dzirdēto/lasīto, ir ļoti… iejūtīgi un saprotoši. Piezvanījuši uz redakciju, novadnieki tā arī saka: ”Nu ko tad no cilvēkiem daudz var gribēt; visās vietās jau daudz vajadzību, bet naudas… Jā, droši vien arī pašvaldībai tā gluži no gaisa nekrīt un tā dārdzība, ko katrs izjūtam savas mājsaimniecības maciņā, arī tām līkumu apkārt nemet.”
Un arī to mūsu lasītāji novērtē, ka šie ”nav lecīgi” un ”runā kā cilvēki”, ka nekašķējas un ir… pieklājīgi. Tas salīdzinājumā ar iepriekšējo laiku, kad te ”gaiss esot bijis kā saindēts”…
Uz visa šī draudzīgās un ļoti iecietīgās attieksmes fona gluži kā īleni no maisa jau lien ārā problēmas, kuras, iespējams, jau šobrīd, kad vēl tikai top novada kopbudžets un arī lielais visu lietu izvērtējums jeb audits vēl ir tikai padomā, arī būtu jāsāk risināt no pašiem pamatiem. Piemēram, ko audits daudz līdzēs, ja kultūras jomā joprojām nebūs nekāda kopīga redzējuma par to, kādas tad ir mūsu kopīgās iespējas; ja nebūs pat vēlmes rīkoties daudz maz saskaņoti, lai, kā tas nereti pieredzēts līdz šim, ka katra kultūrvieta dzīvo pēc sava kalendāra un tad brīnās, ka pasākumos, kuros ieguldīts, iespējams, pat nesamērīgi daudz līdzekļu un enerģijas, divi apmeklētāji trešo pa perimetru dzenā… Jā, zinām, ir jauna nodaļa, ir vadītāja, ar kuras darbu un novada kultūrvides attīstības vīziju nu jau vairāk nekā gada laikā nav izdevies iepazīties. Ir atlaisti un pieņemti darbā vēl vairāki darbinieki, un kas? Vai mums, novada iedzīvotājiem, tagad ir vairāk iespēju, kultūras jomā – vairāk piedāvājumu? Nu, labi, ko tur par kultūru, galu galā mums ir kovids… Daudz smagāka ir situācija ar dažādiem iedzīvotājiem vitāli svarīgiem domes lēmumiem. Kā, piemēram, noskaidrojās gadījumā ar Lielās un Talsu ielas māju necilvēcīgo dzīves apstākļu uzlabošanas projektiem (un ne tikai ar tiem), par kuriem jau esam vairākkārt rakstījuši, lēmumi jau ir, bet… tos neviens nepilda. Un izrādās, tā var, jo… neviens jau par šiem it kā nelielajiem un, iespējams, tāpēc pašvaldības ieskatā mazvērtīgajiem projektiem nemaz nav atbildīgs. Tāpēc arī notiek tā, kā notiek, un pat janvārī nevar atrast augustā tapušu dokumentu. It kā jau nieks, bet, izrādās, tieši šīs ”niecības” dēļ Lielās ielas 5. nama iedzīvotājiem, tai skaitā vairāk nekā 10 bērniem, klājas vēl sliktāk nekā šīs ielas namos dzīvojošajiem pirms 100 un, iespējams, arī 150 gadiem. Jo, kā stāsta, pilsētas namos tualetes, protams, sausās, bet bijušas pieejamas katrai ģimeni. Tagad? Uz 10 ģimenēm viena! Un tā pati sētā. Cienījamie deputāti, visu cieņu, bet tā nevar turpināties! Šķiet, ka šādi jautājumi tomēr jārisina pēc pavisam vienkārša principa – tūlīt un tagad.
Tomēr jau vajadzētu gan auditu, kurš izvērtē iepriekšējo neizdarību un ja ir nolaidība un nejēdzība, tad tiem domes darboņiem vajadzētu aut kājas un doties strādāt to, ko māk.Kapēc visiem jāpiemērojas un jāpiever acis?
Nebūtu bijis krievu kara lidosta,tad nebūtu arī dzīvokļi kur dzīvot par to esat domājuši,daudzi ir privatizēti un stāv tukši vai pa laikam kādu savējo tur ielaiž padzīvot,tur darbs KNAB!
KNAB uzdevums – pievaktēt politiķus un amatpersonas, šai iestādei nav nekādas daļas ne par sūnainajiem, tas ir nolaistajiem padomju laika dzīvokļiem, ne par viņu vidējas rocības saimniekiem. Un, ja jums būtu tāds no radiem palicis dzīvoklis, vai jums būtu naudas tā remontam, lai tur daudz maz maksātspējīgu ģimeni ielaistu? Un esat par šiem – izīrēšanas pakalpojumiem – arī gatavs godīgi samaksāt nodokļus, reģistrējoties VIDā? Dzīve, pensionār, nav tik vienkārša, kā padomju mācību grāmatās!
Reģistrēties ar 2021.g.1maija īres līgums ir jānoslēdz pie NOTĀRA.
Es saprotu, ka palīdzība ir vajadzīga veciem, slimiem un invalīdiem jeb cilvēkiem , kuriem grūti vai pat neiespējami parūpēties par sevi.
Bet kāda palīdzība vajadzīga jauniem stipriem, kuriem naudas grādīgajiem un cigaretēm vienmēr ir un sev līdzīgo dzerstiņos ražo bērnus pa labi un pa kreisi bez jebkādas atbildības.
To, ka vajadzētu saprast, cik no toreizējā Tukuma novada līdzekļiem ir aizgājis bijušās vadības tuvāko čomu kabatās bez reāla ieguvuma novada nodokļu maksātājiem (piem., Kampara stikla būdas īrēšana),- to gan derētu saprast! Jo savi cilvēki ir laba lieta, bet nodokļu maksātāju naudas nelietderīga un neefektīva izmantošana, lai neteiktu – zagšana,- ir jau kaut kas cits! Bet patreiz manuprāt ir saprast un skaidri formulēt – kas būs jaunā novada izdzīvošanas princips. Vai būvēsim baseinu un pirti Tukumā? Un kas no tā Viesatu, Zentenes vai Vānes iedzīvotājiem? Vai novads tagad nozīmēs tikai Tukumu, Enguri, Smārdi un Jaunpili, kuras būs vienīgās vietas novadā, kurās kaut kas tiks investēts un attīstīts? Kāda būs jaunā lielā novada attīstības kopējā stratēģija? Kāpēc rīdzinieks, dobelnieks vai daugavpilietis brauktu uz Tukuma novadu kaut ko apskatīt, baudīt un iemācīties? Un atstātu savu naudu šeit, protams! Kas Tukumā ir tāds, kā nav Saldū, Talsos vai Kuldīgā? Šis nav risināts jau n-tos gadus, kamēr pie varas bija Šulcs&Co! Sausā ateja katram dzīvoklim kurā tur tajā mājā būtu labi, bet atviegloties var arī kopējā atejā, no tā neviens nav nomiris! Ir vajadzīgs konceptuāls redzējums – kāds šis novads būs pēc gada, desmit un trīsdesmit! Tad varēs vērtēt – vai patreiz pie varas esošie vispār kaut ko rubī vai nē.
Un?!… Kāds sakars ar neizdarībām Tukuma domē?
Tukuma domes interese pašlaik pie Smārdes un Engures robežas, braucot no Rīgas un Kolkas puses, beidzas. Astotā daļa termiņa šādā tukšgaitā jau ir pavadīta.
Kaut kā neforši, citi dzīvoja uz nebēdu, bet citi darīja ar prātu un tagad nu esam visi kopā un strebjam to pliekano zupu visi!!!Kapēc? Un ko te tukumnieki vēl želojas, prasiet atbildību no tiem, kuri tik ilgi tik vāji strādāja!
Ja trešā lielākā novada vadītāju domāšana tālāk par pagastveča vērienu nevelk, tad ir jāsatraucas, un nav starpības, vai to dara tukumnieks vai jebkurš cits.