Foto: Kaspars Teilāns

Cita pamata nav

Pirmdiena šonedēļ ir tāda miegaina un klusa. Ielās gājēju un braucēju svētdienīgi maz; tie, kuriem ļauts un nav jāatrodas dežūru posteņos vai veikalu kasēs un noliktavās, bauda valdības dāvāto pēcsvētku atpūtas dienu. Daudziem jo daudziem, vairāk nekā 60 000 cilvēku atpūta tiešām vajadzīga, jo Rīga braši dimdināta septiņas dienas no vietas, kulminācijai Mežaparka estrādē beidzoties vien agrā pirmdienas rītā, gaismiņai svīstot. (Patiesībā pēdējo šo svētku «Gaismas pili» koristi Estrādē nodziedāja vēl divas stundas pēc saullēkta. – Red.)

Nu, pirms atgriešanās ikdienas darbos, steigā, rutīnā un stresā, pienācis brīdis mazliet atvilkt elpu un atskatīties uz visu, kas noticis aizvadītajā nedēļā jeb, kā tagad mēdz teikt moderni globālajā žargonā, – laiks refleksijai.

Vispirms jau – par emocijām. Tās grūti vārdos aprakstāmas un vēl grūtāk saprotamas, jo īpaši tiem, kam pašiem nekad nav nācies piedalīties šajos grandiozajos visas tautas vienotības svētkos. Tas ir kas daudz lielāks un spēcīgāks pat par gadskārtu godiem, kuri lielai sabiedrības daļai gadu desmitu gaitā zināmā mērā devalvējušies līdz formālām izdarībām. Tas ir kas varenāks par bronzas medaļu Pasaules hokeja čempionātā, kaut – nav ko noliegt – arī tad neskaitāmi tūkstoši vienojās kopīgā patriotiskā sajūsmā.

Nē, šīs emocijas ir unikālas un vienreizējas: fantastiskā kopības sajūta, saplūsme dziesmā, elpā, sirdspukstos, Visuma telpā izgavilētais enerģijas lādiņš… Uz šī fona nobāl un kļūst mazsvarīgi sadzīviskie sīkumi un sīkās neizdarības, no kurām lielos pasākumos izvairīties teju neiespējami. Nogurums, sviedri, rindas, ēdienu porcijas, konfiscēts ūdens, zem svārkiem paslēpts dzēriens un citi nieki paliks kā smieklīgas atmiņu epizodes, kā pikantas piedevas, par ko stāstīt draugiem un paziņām, kuri tur nebija klāt.

Gluži kā svaigas kalnu straumes, kā spirgtas vēja brāzmas, aizmēžot pakšos uzkrātos putekļus, drazu un baciļus, reizi piecos gados Rīgai cauri brāžas šis dziesmas un dejas attīrošais virpulis. Tad mūsu sirmā Rīga atmostas, kļūst latviska, dzīva un dzirkstoša, un pat mūžīgie nīdētāji un paļātāji pieklust un pīkstēdami ieraujas savos tumšajos sociālo tīklu kambaros.

Bet tagad – par statistiku. Vai šis mūsu kultūras dzīvē visvarenākais masu pasākums ir pamanāms arī ārpus Latvijas? Vai citās valstīs notiek kas līdzīgs? Jā, dziesmu un deju svētki ir arī Igaunijā un Lietuvā. Kopā ar mūsu svētkiem tie iekļauti UNESCO Reprezentatīvajā cilvēces nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā.

Daudzviet pasaulē tiek rīkoti gan koru, gan deju, gan modernās mūzikas festivāli, kas pulcē tūkstošus un desmitus tūkstošu dalībnieku un skatītāju. Portāls INTERKULTUR ziņo, ka vislielākajā pasaules kora koncertā reģistrēti 121,440 (!) dziedātāji, savukārt cituviet apkopotā statistika liecina, ka vislielākā etniskā deja pulcējusi 15 000 dejotāju. Abi rekordi uzstādīti Indijā. Nav arī nekāds brīnums. Indieši ir visā pasaulē pazīstami dziesmu un deju cienītāji, ko atceras arī vecākās un vidējās paaudzes kino skatītāji… Turklāt Indijā dzīvo pusotrs miljards cilvēku, tas ir gandrīz 1000 reižu vairāk nekā Latvijā!

Starp citu, jau minētajā portālā kā otrs lielākais koris pieminēts Filipīnu, Amerikas un Āfrikas apvienotais Gospeļu koris, kura koncertā vienlaikus uzstājušies 8688 dalībnieki. Tātad mūsu kopkoris ar 15 870 dalībniekiem un 18 150 dejotāji no 739 deju kolektīviem būtu cienīgi, ja ne uz Ginesa rekordu, tad vismaz uz ierindošanos pasaules līmeņa “rangu tabulu” augšdaļā. Tomēr tā nav. Arī globālie ziņu portāli un mediji nav diez ko čakli Latvijas Dziesmu un deju svētku aprakstīšanā.

Kāpēc tā? Vai tiešām sava loma te būtu mūsu svētku izteikti patriotiskajam un nacionālajam raksturam? Šādas versijas jau dažviet tiek izteiktas, norādot, ka mūsdienu pasaules globālo viedokļu līderi un sabiedriskās domas veidotāji kā galvenās vērtības atbalsta un veicina globālismu un internacionālismu. Savukārt patriotisms, vēl jo vairāk – nacionālisms esot nosodāmas un iznīdējamas parādības. Zināmā mērā tam varētu noticēt, ņemot vērā daudzās dīvainās, ar loģisko saprātu neizskaidrojamās tendences, kas cauri televizoru ekrāniem un ziņu raidījumiem nonāk līdz mūsu pagaidām vēl mierīgajai zemītei.

Diemžēl šim “globālistu korim” pievienojas arī daži mūsu tautieši un netautieši, spriedelējot apmēram šādā garā: “…vai nav tā, ka arī visa pirmssvētku kustība starp Dziesmu svētkiem balansē uz tādas bīstamas nacionālistiskas augsnes, kurā tiek slavinātas tās grūti definējamās, puslamuvārdā nosauktās “tradicionālās vērtības”? Tautiņdejas, teiksim, ir galēji heteronormatīva lieta gan acīmredzamu iemeslu dēļ, gan tāpēc, ka cilvēki ar īpašām vajadzībām tajās netiek iekļauti.”

Ko lai saka… Demokrātijā nav šķēršļu viedokļu publiskai paušanai, apstrīdēšanai, nosodīšanai. Arī šajās rindās pausto viedokli varbūt nosodīs kāds drošā tīmekļa aliņā ielīdis, multietniskās daudzveidības jēgu greizi interpretējošs globālists. Tomēr pat nedaudzie nosodītāji, kritizētāji, spriedelētāji un citi dīvāna eksperti nespēj noliegt nenoliedzamo faktu – mūsu Dziesmu un deju svētki brīnišķīgi saliedē Latvijas tautu. Savukārt tauta saskaņā ar Satversmi ir mūsu valsts pamats. Cita pamata nav un nebūs.

 

 

 

Komentāri

  1. Jā arī CNN neraidīja sižetus par mūsu svētkiem, jo tie esot pārlieku nacionālistiski… Nu ir pilnīgi skaidras nostādnes un vērtības… Apzināti nerakstu kā vērtības tad tās ir..

    Neskatoties ne uz ko – svētki bija brīnišķīgi, iedvesmojoši, un pacilājoši.

  2. … Skatoties dejas un dejotāju izdejotos ornamentus, klausoties milzīgajā korī, kur katra skaņa ir tik precīza, ka liekas to izdzied viens cilvēks, vērojot aizkustinājuma asaras acīs gan dalībniekiem, gan skatītājiem, tik tiešām tikai vājprātīgajiem var ienākt prātā izteikt kritiku par kaut ko tik vienreizēju! Nacionālisms? Ja tas ir tāds, tad tas ir kolosāli! To var novēlēt jegkurai tautai, un tādu nacionālismu arī jājūt jebkurai tautai! Starp citu, arī cittautieši ar lepnumu rādīja savu kopu māku.
    Bet idiotiem vai pārgudriem kosmopolītiem, vai netālajiem kaimiņiem, kas auro, ka visus jāsper gaisā dažās minūtēs, būtu varbūt vēl jāļauj sacīt, ka šādi izpaužas ne tikai nacisms (viņi neatšķir jēdzienu nacionāls no nacisms), bet arī fašisms? Es kopā ar ukraiņiem skatījos koncertus, un es ar sarkasmu tā arī teicu, ka, lūk, te nu ir tūkstošiem Latvijas fašistu, kas ar lepnumu un prieku gan rada, gan skatās šo skaistumu, kamēr kremlini visu pasauli sauc par fašistiem un netic, ka paši tādi ir…

  3. dziesmu un deju svētkiem, tad…vai latviešu meitenēm kādā dejā būtu jāizliekas par indietēm un jādejo vēderdejas (ko šādas dejas laikā darītu puiši – sēdētu un mazlietiņ mocītos?)…Vai atkal indiešiem vai kādai Afrikas tautai būtu jāietērpjas mūsu tautas tērpos un jādejo mūsu polkas? Varētu jau, protams, bet kāpēc katrai tautai pašai nelikt tuzsvaru uz to, kas pieder un ir raksturīgs tai? Lai katrs rāda savu, un visiem būs interesanti! Bet mūsu tūkstošos būtu grūti ieaicināt vēl arī kādus eksotiskus kolektīvus. Tādus pasākumus vajag rīkot atsevišķi vai arī vispār skatīties tos tur, kur tie dzimuši.

  4. Jebkuras valsts paši galvenie simboli ir karogs un himna.
    Ne jau velti okupētājvaras vispirms aizliedz tos, aizstājot ar savām lupatām un pļaskām.
    Latvija šiem abiem pašiem galvenajiem simboliem droši var pieskaitīt Dziesmu svētkus.
    Tieši tāpēc sovoki šos svētkus ar katru reizi vairāk centās pieķēzīt ar savu pļasku repertuāru rašmēlē un Dziesmu svētku dalībnieku vidū iepludināja smirdīgo okupantarmiju.
    Varam būt lepni par saviem Dziesmu svētkiem un to lielisko organizāciju.
    Varējām redzēt laimes un saviļņojuma asaras dziedātāju, dejotāju un skatītāju, klausītāju acīs un tas pasaka vairāk par jebkuriem vārdiem.

    P.S.Arvien vairāk attālināmies no sovoku alkokulta, jo pamazām iemācāmies iedzert alus glāzi nevis pieliet mūli ar vodku kā tas pienākas sovokam. Arī par to prieks.

    1. “Arvien vairāk attālināmies no sovoku alkokulta, jo pamazām iemācāmies iedzert alus glāzi nevis pieliet mūli ar vodku kā tas pienākas sovokam. Arī par to prieks.”……tu laikam dzīvo uz mēness:) Par šo samurgojumu Tukums pārliecināsies jau šajās brīvdienās kad no nodzertiem purniem uz ielām gkābiņa nebūs:)

      1. Es nerunāju par deģeneratīviem urlām, tie kā bija tā būs visos laikos.
        Es runāju par Dziesmu svētku dalībniekiem un publiku, kura, lai kā Jums negribētos to atzīt, tomēr attālinās sovoka lopu kuļturas.

  5. Laba diena katram! Es vēlos izmantot šo mediju, lai pastāstītu jums par godīgu aizdevuma uzņēmumu, kas man palīdzēja saņemt komerciālu aizdevumu ar saprotamiem noteikumiem. viņi piedāvā visu veidu aizdevumus.
    Saziņas e-pasts: lapofunding960@gmail.com
    Whatsapp +447300508785

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *