"Liepājā, iespējams, sprādzis kara laika lādiņš" – šāds virsraksts vakar, 9. maijā, bija lasāms Latvijas ziņu portālos, nu, gluži kā zīme no augstākās varas.. Zīme, kas liecina – nekas vēl nav beidzies…
Katru gadu 9. maijs neatstāj vienaldzīgus daudzus Latvijas iedzīvotājus. Vieniem tā ir uzvaras diena, kad atcerēties ienaidnieka sakāvi, citiem – jaunas okupācijas sākums. Vēl kādam – politisku intrigu diena, kad iespējams gūt lētus politiskās popularitātes punktus. Jebkurā gadījumā, rodas sajūta, ka pie mums karadarbība turpinās… Katru gad` no jauna…
Nav noslēpums, ka Latvijas sabiedrība ir dziļi sašķelta gan ekonomiski, gan politiski. Un, domāju, jebkurš normāls cilvēks, neatkarīgi no nacionālās piederības, atzīs, ka šašķeltība padara mūs vājākus… Ja ekonomisko noslāņošanos, iespējams, varam likvidēt ar ekonomisku reformu palīdzību, tad ar politisko sašķeltību tik vienkārši vis nebūs…
Reti kurš nav dzirdējis Krievijas bieži lietoto teicienu, ka jādzīvo nākotnei, ne pagātnei… Retais arī teiks, ka šis teiciens ir kļūdains, diemžēl kārtējo reizi dzirdam vienu, bet redzam ko citu… Nešaubos, ka daudzi Latvijas krievvalodīgie cienījami sapulcējas un piemin savus kritušos biedrus, dalās atmiņās ar mazbērniem… Vienkārši, saprotami un cilvēcīgi. Bet kā ar tiem gados jaunajiem mūsu valsts iedzīvotājiem, kuri ikdienā lepni vicina Krievijas karogu, īpaši uzsverot savu saikni ar Krieviju, ne Latviju? Kā ar tiem, no kuru mutēm bieži skan nicīgi saukļi gan par Latviju, gan latviešiem? Vai tas neliecina par to, ka liela daļa Latvijai naidīgo krievu veterānu savu vēsturisko atmiņu nodevusi jaunajai paaudzei? Un viņiem 9. maijs nav tikai uzvaras svinības un kritušo biedru piemiņas diena, viņiem tā ir diena, kad demonstrēt savu naidīgumu pret Latvijas valsti. Taisnības labad gan jāpiebilst, ka arī latvieši savu vēsturiskās taisnības izjūtu nodevuši jaunajai paaudzei…
Lai spētu veidot kopīgu nākotni, jāspēj izprast savu kopīgo pagātni. Un ja arī tajā ne vienmēr izdodas rast kopīgas uzvaras, tad vismaz būtu jārod cieņa pret kopīgo zemi un valsti.
Risinājumu ar 100% pozitīvu iznākumu nav, skaidrs tikai, ka solīti pretī būs jāpanāk ikvienam. Jo – cik tad ilgi kā karā ierakumos sēdēsi?