Ar kultūru – kā ir, tā ir labi?!

Pagājušās nedēļas svētdienas teātru skate beidzās ar N. Gogoļa «Revidentu» kultūras nama jaunatnes teātra «Brīvā versija» izpildījumā. Šis teātris allaž māk pārsteigt, un arī šoreiz ar tēmas aktualitāti nepievīla. Tieši otrādi – šoreiz aktieri uzrunāja savu vērīgo skatītāju, vērīgo tukumnieku, liekot ar šķietamā revidenta kritisko skatu – ar smaidu un vienlaikus ironiski – palūkoties uz novadā, pilsētā notiekošo, tostarp jo īpaši ielūkoties kultūras lauciņā. Piemēram, vēlreiz palūkoties uz mūsu pašu vecā labā kultūras nama “neskarto pamatīgumu”, kā arī padomāt, ko vēlamies no kultūras kopumā. Un vai vispār ko vēlamies, vai pietiek, kā «Revidentā» – kā ir, tā ir labi. ”Kori ir – dziesmas dzied, deju kolektīvi ir – tautas dejas dej, teātri arī varētu būt, bet tādi, kas neprasa naudu…” Ar šādiem vārdiem vēlēšanās svaigi ievēlētais pilsētas priekšnieks izrādē instruēja padotos pirms revidenta atbraukšanas…

Kad smiekli pārgāja, sarosinājās pārdomas – par kultūras lomu novadā kopumā. No vienas puses, viss ir kārtībā – jo visi tiešām dzied, dejo un teātri spēlē, simtgades programmai gatavojas, pilsētas svētkus taisa un tā tālāk. No otras puses – nu ja tā godīgi paskatās, nav virsskata, nav virsvadītāja… Nu kaut vai lai aicinātu vienkopus kultūras ļaudis un līdzīgi kā pirms dažiem gadiem sportisti panāktu reālus darbus kultūras jomā. Lai arī ir solījums kultūrai atdot godu, izsludinot kultūras nama metu konkursu, tas, salīdzinot ar diviem vērienīgajiem sporta zāļu projektiem, izskatās kā vārs šļupsts vai pakluss pirmsvēlēšanu solījums, lai vismaz kaut kas būtu kultūras ailītē ierakstīts.

Taču neba tikai kultūras nama ēkā ir problēmas; līdzīgs stāsts ir par Mūzikas skolu un Mākslas skolu, kur, iespējams, drīz varēs uzstādīt šaurības rekordus. Protams, turpinot iepriekš aizsākto «Revidenta» līniju, varētu teikt, ka ir pat labi, ja radošie ļaudis tiek tā kā nedaudz knapināti, jo tikai tā rodas labākie sasniegumi. Un šim apgalvojuma ir reāls pamats – mūsējie tiešām konkursos ir apbalvoto vidū. Tikai te viena nelaime – tieši tie radošie daudz atvērtāk, dzirdīgāk un redzīgāk raugās pasaulē un, iespējams, viņiem ir grūti palikt visu šo neērtību neskartam vai pašvaldības plānu stādītāju nolemtam…

«Revidents» beidzās kā jau «Revidents» – ar paziņojumu par īstā revidenta atnākšanu. Aizkars krita, aktieri paklanījās un, izejot gaitenī, acu priekšā bija tas pats vecais kultūras nams. Vai tiešām, kā ir, tā ir labi?!

Komentāri

  1. Skates pēdējā,(nakts izrāde)tiešām pārsteidza ar savu oriģinalitāti,mūsdienīgumu un profesionalitāti. (nekad nevarēju iedomāties ka 5 cēlienu nogurdinošais teksta gabals var būt tik dzīvs).Ne brīdi nešaubījos ka tas ir augstākās kategotijas teātris,un man šķiet ka tāds viņš ir bijis visus pēdējos gadus.
    žēl ka Tukumā nav balvas “Tukuma lepnums“. Tā tiešām pienāktos Jaunatnes teātrim,bet pilsētas kultūras nams tā ir problēma.

  2. Svētdien izrādi skatijos otro reizi,-gandarijums un vēlreiz gandarijums.Kultūras nama neertības pat nepamaniju.
    Kāpēc šīs teātra režisors neiesaistās politikā? Tādu izrādi var “uztaisīt“progresīvs un radošs cilvēks.Turklāt bieži sastopams bibliotēkā,kur nemitīgi paaugstina savu intelektuālo līmeni.faktiski vienīgais no Tukuma kultūras cilvēkiem.

  3. Kultūras namu jau neuzcels ne piecos,ne desmit gados.Vajag Domei dod finansējumu,lai izremontē esošās telpas,kaut vai kā piemērs,mazā teātra zāle.

  4. Tukuma valdībai interesē tikai tas,kas notiek uz āru.
    Tas ,ka nolietotās telpās desmitem gadu strādā labākais
    Tukuma pilsētas un visa novada Jaunatnes teātris,un ne jau
    tikai tagad ar pieminēto izrādi “Revidents“,tas nenozīmē neko,jo tas nav pļavas vai brīvības laukuma pasākums,kur notiek dārgi lidojumu demonstrējumi.
    Mums ir ārišķību kults ar ārišķību cienošu pilsētas valdību.

  5. Uzskatu, ka līdz šim neviena vadība nav domājusi par kultūras namu, kas, protams, ir briesmīgi, Mēs esam pietiekami liela pilsēta, lai arī mums būtu labi iekārtota un aprīkota kultūras iestāde uz kuru būtu vēlēšanās aiziet. Šobrīd, lai arī esmu kultūras apmeklējumu apmeklētāja uz kultūras namu vienkārši neeju, jo nav iespējams baudīt mākslu, ja visu laiku čīkst krēsli, sēdēt neērti, izejas gaismas pasākuma laikā nav notušētas, beidzas izrāde otras izejas durvis neatver visi spiežas par vienām šaurām durvīm, garderobē nav kur apgriezties. Tāpēc regulāri braucu uz Rīgu, vasarā Dzintariem, lai baudītu kultūras pasākumus, tāpēc pēdējais laiks būtu domāt par kultūras iestādes atjaunošanu, celšanu,bet tas jādara nekavējoties, lai arī jaunatnei būtu iespēja organizēt pasākumus, lai saglabātu savu pilsētu dzīvu.

  6. Šausmīgs tukumnieces komentārs.Ļoti ass.
    Es kā pensionāre eju uz mūsu vakariem un man tas kultūras nams liekas labs,varbūt tamdēļ ka mēs jau abas ar Ladzi nedaudz ieraujam pirms iešanas.Gaisamas sarkanas un zaļas šaudās,muzikants spēlē latviešu vecās dziesmas ,mēs abas izdancojamies ,iedzeram grādīgo un goda vārds gribas dzīvot un dzīvot.Nu nevajag būt tik izlepušām.Kā tad agrāk bija,desmitiem gadu nebija kultūras nama ,mazā zālītē spraucāmies un arī bija labi.

    1. Nu ja, par to arī stāsts – ir labi, kā ir. Un ja vēl ierauj uz kādu no acīm – viss var palikt, kā ir.

  7. Vai izrādi “Revidents“ Dome nevar uzaicināt uz savu māju.
    Teātrim ir vajadzīgi līdzekļi!

  8. Ja paskatamies tuvākos un tālākos novados, kuros ir uzceltas jaunas vai kapitāli renovētas vecās kultūras celtnes, tad varam redzēt ,ka šajos novados ir:
    -vismaz viena novada vadošās amatpersona ”deg” par kultūru,
    -novadā vadībā ir kultūras iestāžu vadītāji ar stingru vārdu,
    -novada kultūras dzīvi vada cilvēks , kurš ar kāju var atspert novada valdības durvis.

    Ja nav neviens no augšminētajiem punktiem , tad ir tā kā jau pie mums ir, kad kultūrai tiek atmests tas ko citiem nevar iesmērēt- universālveikals , šūšanas cehs vai bankrotējusi metāla bundža.

  9. Kultūrā ir jābūt cilvēkam,kura aurai gribas pietuvoties,sajusties,izjust radošuma un personības spēku.
    Tukumā kultūras kliķe vienkārši atgrūž ar saviem samocītiem mākslīgiem smaidiem,intrigu un varas kārām sievietēm.Turklāt haotiskām. Pagaidīsi 3.jūniju,ko glupā Tukuma publika ievēlēs.

    1. vai izteikums ”glupā publika” būtu kultūras cilvēka cienīgi? Lai nu kā, bet šaubu nav, tas, kam visa publika glupa, noteikti nav inteliģents cilvēks…

  10. Varbūt nav problēma kultūras namā,bet kultūras kadros
    kas tur strādā ?
    Cik inovācijas,jaunrades jūs redzat Tukuma pilsētas kultūras
    namā? (nerunāsim par kolektīvu darbu,jo tur priekšgalā ir vadītājs.
    Cik pasākumus ir apmeklējis erudītais rakstītājs Zuckermans?

  11. Cienījamā Fanija, es neeju uz kultūras iestādi “ieraut”un manas acis nav aizmiglotas, tāpēc redzu gan pašu iestādi, gan teātri vai koncertu skaidrām acīm. Neuzskatu, ka esmu kādu aizvainojusi, bet tukumniekiem gan pienāktos labāka kultūras iestāde.

  12. Kultūras nama lielā zāle pati par sevi ir drūma- varētu tur rīkot jebko, bet tāpat nebūtu omulīgi. Vēl bišķiņ dīvaini ir kopš laika, kad garderobi pārcēla uz augšu. Varbūt nu neatbilst fenšui vai senlatviešu tradīcijām, vai nu arī vienkārši vietas par maz, izģērbjoties turklāt vējš pūs virsū

  13. tas ir tik sarežģīti- pārcelt garderobi uz iepriekšējo vietu pagrabā, pa ceļam uz zāli un WC? tas ir dārgi? Dace?

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *