Laiks uzņēmējiem

Konkursa «Laukiem būt!» uzvarētāja – Evita Ose no Pūres

Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC) jau divpadsmito gadu rīko konkursu jaunajiem uzņēmējiem «Laukiem būt!». Šogad pirmo vietu kategorijā «Lauksaimniecība un pārtikas pārstrāde» un 2900 eiro lielu balvu ieguva mūsu novada uzņēmēja  Evita Ose no Pūres par mājražošanas uzņēmumā «Dabas nams» ražotajām ēdienu piedevām. Otrā  vieta Kristīnei Savickai no Dundagas par pilngraudu maluma miltu produktu «Pūtelis» un 1900 eiro liela balva, trešā vietā – Elza Anete Strazdiņa no Jelgavas novada, kura realizē pasākumu «No plāna līdz dārzam» un saņēma 1400 eiro lielu naudas balvu. Konkursā balvas saņēma arī dalībnieki kategorijās «Nelauksaimnieciskie pakalpojumi» un «Nelauksaimnieciskā ražošana». Kopējais balvu fonds aizsniedza 22 000 eiro.

Par biškopjiem, medu un tirgošanos

Izrādās, ka Latvijas Biškopības biedrība savu trīsdesmitgadi jau nosvinējusi reizē ar Jaungada balli Jelgavas pilī. Tomēr jebkurš pasākums, kas notiks šogad, būs  biedrības jubilejas zīmē. Pašlaik biškopji gatavojas savai ikgadējai Pavasara konferencei, kas notiks 23. martā Jelgavā. Vairāk par jautājumiem, kas tiks runāti konferencē un arī par biškopju darbiem un problēmām lūdzām pastātīt biedrības valdes priekšsēdētāju Guntaru Melni.

Ar traktoriem pusceļā uz…Rīgu 

Sešpadsmit Latvijas pilsētās vakar norisinājās lauksaimnieku rīkota protesta akcija. Garas karodziņiem un plakātiem rotātu traktoru rindas lēni vizinājās turpu šurpu intensīvas satiksmes ceļa posmos. Tukuma pievārtē tas bija maršruts starp diviem rotācijas apļiem uz šosejas Rīga-Ventspils, un, kā novērojām, šo posmu dienas garumā neskaitāmas reizes pievarēja vairāk nekā simts lauksaimniecības tehnikas vienības. Šis gan – tikai mēģinājums, jo, kā sola protesta dalībnieki, ja neizdosies vienoties par protesta akcijā izvirzītājām prasībām, nākamnedēļ traktori jau ieripošot galvaspilsētā.

Izaicinājumu jeb klimata pārmaiņu laiks ir sācies…

Lauksaimniecības Konsultāciju un izglītības centra (LLKC) darbinieki rīkoja konferenci «Pārmaiņu neizbēgamība lauksaimniecībā. Kā ieraudzīt jaunas iespējas un pielāgoties?». Tajā tika spriests par to, kas jau tuvākā nākotnē sagaida lauksaimniekus, gatavojoties izpildīt Eiropas Savienības un valsts nospraustos mērķus zaļā kursa ieviešanā. Tas skar gan pārtikas ražotājus, gan arī nav mazsvarīgi lietotājiem. Ceram, ka šī būs neliela, tomēr iespēja ielūkoties nākotnē, kas mūs sagaida ceļā uz zaļo kursu Eiropā.   

Neuzklausīs Slampē, dosies uz Rīgu…

Šķiet, ka Slampes kultūras pils apkaimē tik daudz automašīnu, kā tas bija 2. novembrī, vēl nebija redzēts: aizņemts stāvlaukums, visas ceļmalas, arī otrpus ūdenskrātuvēm un – līdz pat skolai. Kā vēlāk redzējām, tad daudzi lauksaimnieki tālo ceļu uz Slampi bija mērojuši no Vidzemes un Latgales. Uz trotuāriem novietoti lieljaudas traktori ar plakātiem, kur izteikta lauksaimnieku sāpe par dažādām lietām. Pie ieejas kultūras namā – kūtsmēslu vanniņas… Kultūras nama zāle stāvgrūdām pilna, tiek gādāti papildu krēsli, daži dalībnieki sēž arī uz kāpnēm… Šādu manifestāciju nudien bieži negadās redzēt un tas liecina, ka vadzis beidzot ir pilns…

Kā saimnieko piekrastē

Noslēdzoties pagājušajai darba nedēļai, Tukuma uzņēmēju klubs tikās ar kolēģiem no Talsiem. Satikšanās vieta tikusi izvēlēta vienā no abu novadu saskares punktiem – Engurē, kas pēdējo dažu gadu laikā piedzīvojusi pamanāmas pārmaiņas. Ar jaunākajām no tām tika iepazīstināti atbraukuši viesi, taču, ļoti iespējams, ka tie bija jaunumi arī daudziem pašu novada uzņēmējiem.

Pēta un apgūst vidi saudzējošās tehnoloģijas dārzkopībā

Latvijas Dārzkopības institūts kopumā šajā gada realizē teju 30 zinātniskos projektus, kurus apmaksā gan Eiropas Savienība, gan arī vietējais finansējums. ”Novērojams, ka projektos palielinās viedo tehnoloģiju risinājumi. Tāpēc jo sevišķi svarīgi ir sekot jaunumiem līdz, jo, kas pirmie šīs tehnoloģijas apgūs, tie arī ātrāk spēs gūt nepieciešamos rezultātus,” tā pagājušās nedēļas Lauku dienās Dārzkopības institūta Pūres Pētījumu centrā «Tauriņos» sabraukušajiem dārzkopjiem teica pētniece Līga Lepse. Viņa uzsvēra, ka liela nozīme tiek piešķita arī vidi saudzējošām tehnoloģijām. Jau pirms zaļās politikas izziņošanas visi pētījumi gan augļkopībā, gan dārzeņkopībā bija virzīti uz vidi saudzējošām tehnoloģijām. Šobrīd tas ir saslēdzies kopā ar Eiropas Savienības politiku.

Tikai kādam varbūt mazliet paveicies…

Aizvadītā atkušņainā ziema, aukstuma vilnis pavasarī nodarījis lielu postu galvenokārt augļu dārziem. Nedaudz tiek runāts par to, ka cietis arī ziemas rapsis, tomēr dzeltenie lauki priecē šīs kultūras audzētājus. Savukārt augļu un ogu audzētāji ir samulsuši un bažīgi, jo ražas šogad, iespējams, būs niecīgas. Lai pārliecinātos, kā klājas augļkopjiem, veicām nelielu aptauju. To sākām ar pētniekiem, kas parasti zina vairāk nekā tikai to,  kas noticis pašu dārzos.

Tūristu ceļi un neceļi Jaunpils pusē

Pašiem ceļotājiem lielākoties tas ir diezgan nebūtiski, kur sākas vai beidzas novadi, vēl mazāk – kur novilktas pagastu robežas. Svarīgāk – kur pabūt, ko piedzīvot, nobaudīt un izbaudīt. Tomēr tūrisma uzņēmējiem bieži vien der zināt, ar ko tad tuvējie kaimiņi īsti nodarbojas, ko piedāvā. Iespējams, – un nereti tā tiešām arī gadās – savstarpēji iepazīstoties, tiek uzsākts ceļš ilgstošas un produktīvas sadarbības virzienā. Tādēļ ik pa brīdim un dažādās formās tiek rīkotas īpašas tikšanās tūrismā strādājošiem, kas šo iepazīšanās procesu ievērojami atvieglo. Jau vēstījām, ka pēc ilgāka pārtraukuma Jaunpils Amatu mājā tikās Jaunpils, Viesatu un kaimiņu pagasta uzņēmēji. Pastāstīja, kā pandēmijas laiks pārdzīvots, kas jauns vai tieši pretēji – arvien pa vecam, un dalījās ar nākotnes plāniem.