Turpinot ceļojumu, piestājām pie nelielās būves, kas pilsētā izceļas savas formas dēļ. Šobrīd tā stāv tukša, kaut vēljoprojām skatlogos plakāti, kas vilina uz tālām zemē. Pēdējie, kas apdzīvoja šo namiņu, bija tūrisma aģentūras «Novatours» un «Alfa tours». Sākotnēji, 20. gadsimta 30. gados, ēka gan tika būvēta kā «Shell» degvielas uzpildes stacija. Tukumnieki laika gaitā to gan iesaukuši par “sēnīti”. Savā garajā mūžā namiņš piedzīvojis daudz ko – padomju laikos te varēja iegādāties jaunāko presi, vēlāk – suvenīrus, arī karstu kafiju un kūciņas.
Vietā, kur reiz bijis dīķis
Nākamā adrese – Brīvības laukums 14 (kādreiz – Tirgus laukums 10, Brīvības laukums 10, tad – Sarkanais laukums 10). Kā ierasts, pirms ielūkoties, kas ēkā saimnieko šodien, atskatāmies pagātnē. Tukuma muzeja vadītājas Agritas Ozolas grāmatā «Tukums« var lasīt, ka 18. gadsimta beigās nama vietā atradies viens no hercoga karpu dīķiem. Zināms, ka 17. gadsimtā Tukumā pastāvējuši divi nelieli dīķi – augšējais un apakšējais. Hercoga muižās dīķi ik pa laikam dažādās vietās uzpludināti un nolaisti, lai tiktu veicināta zemes auglība. Augšējais zivju dīķis nojaušams, ka atradies virspilskunga dārza tuvumā. Vēl 1802. gada pilsētas plānā šis zemes gabals nav apbūvēts, un iepretim tagadējās ēkas atrašanās vietai uz Pils ielas iezīmēts tiltiņš.
Gan preču tirgotava, gan dzīvokļi
- gadā zemes gabalu īpašumā ieguvusi Lība Bērmane. Tas bijis viens no mazākajiem zemes gabaliem pilsētā, un tur tapusi dzīvojamā ēka ar četriem dzīvokļiem. 20. gadsimta trīsdesmitajos gados gruntsgabalā atradās arī «Shell» degvielas noliktavas un Gustava Perlmana pārtikas preču tirgotava. Pienākot 1940. gada 28. septembrim, padomju varas īpašumu nacionalizējušas. Un par to, kas noticis ar gruntsgabala īpašniekiem un to iemītniekiem Otrā pasaules kara laikā, ziņu nav. Pēc kara šādās ēkās tikuši izmitināja PSRS karaspēka daļas virsnieku ģimenes. No 1945. līdz 1949. gadam namā dzīvojušas vairākas militārpersonu ģimenes. Tā kā pilsētā trūkuši dzīvokļu, 1949. gadā tās pārvietotas uz Pils (toreiz Komjaunatnes ielu) 1, vēlāk uz jaunuzbūvēto kara pilsētiņu. 20.gs. sešdesmitajos gados daļu telpas izmantotas dzīvokļu saimniecības pārvaldes vajadzībām.
Atjaunotajā Latvijā – ar jauniem uzņēmumiem
- gadā ēkā darbu uzsāka SIA« Kurzemes sēklas» veikals. 1996. gadā celtne izremontēta un tajā ierīkotas telpas «Latvijas Zemes bankai», bet jau vēlāk – 1998. gada – «Hansa banka» Tukuma filiāle.
Sētas pusē kādreiz bijusi galerija. Līdz 1994. gada pārbūvei nama vestibilā vēl esot bijušas redzamas 19. gadsimta beigu interjera detaļas, arī durvju zvana šarnīrs. Ierīkojot bankas telpas, pilnībā mainīts pirmā stāva plānojums un zudušas arī oriģinālās detaļas. Tomēr vislielākās pārmaiņas notikušas sētas pusē. 20. gadu otrajā pusē, daļu veco noliktavu nojauca, izveidoja laukumu, kuru tagad pazīstam kā Katrīna laukumu.
Esam laimīgi, kad klients laimīgs
Un nu devāmies lūkot, kas šajā ēkā notiek šodien. Fasādes krāsa – rozā, kam savs šarms, jo te iekārtojies skaistumkopšanas saloniņš. Jau daudzus gadus šīs ēkas skatlogos var lasīt, ka te atrodas matu kopšanas produktu firmas Lakme salons, ar nosaukumu «Province». Jā, pirms pavisam neilga laiciņa, salonam bija arī kaimiņi – firmas apavu un apģērbu veikals «Astor Outlet», nu tas pārcēlies uz pretējo ielas pusi, kurā gan jau iegriezīsimies kādu citu reizi. Devāmies iekšā salonā, jo jau caur logu pamanījām, ka tur aktīvi strādā divas frizierītes. Pie durvīm, kā jau pieklājas – aprakstīti visi noteikumi, kas jāievēro šajā epidemioloģiski nedrošajā laikā. Jāpiebilst, ka ne tikai latviešu valodā, bet arī klienti to var lasīt angļu un krievu valodās. Ieejot sasveicinājāmies, un, drošā attālumā stāvot, uzrunājām matu meistares. Viņas pastāstīja, ka friziera pakalpojumus šajās telpās saviem klientiem sniedz jau septīto gadu. Šobrīd strādājot trīs frizierītes – Inga Kalvāne, Lina Robate, Kristiāna Zēberga, kā arī manikīre, pedikīre un uzacu meistare – Ludmila Kulažinska. Esot brīva telpa kosmetologam, tādēļ, ja kāds meklējot iespēju strādāt, lai droši nākot un runājot.
Ar darbu un dzīves prieku
Jautāta par atšķirīgo, īpašo salonā, Inga smejot teic, ka atšķiroties ar to, ka viņām esot paši labākie klienti. – Mūsu īpašais piegājies ir individualitāte – mēs ar katru klientu strādājam un sniedzam viņiem prieku. Tas ir mūsu galvenais mērķis – radīt prieku, ar jaunu frizūru – padarīt viņus skaistus. Ja viņam ir paticis pie mums, tad viņš informāciju par mūsu darbu nes tālāk, – tā Inga. Meitenes iet līdzi laikam, seko jaunumiem, lai klienti vienmēr būtu informēti par aktuālajām tendencēm gan krāsu gan frizūru izvēlē. Šajā laikā konferences un apmācības notiekot retāk, tomēr ik pa laikam esot iespēja pieslēgties kādai ļoti interesantai «Zoom» konferencei. – Mums vienmēr prieks radīt kaut ko jaunu un skaistu, lai mūsu tukumnieces un tukumnieki būtu laimīgi! – saka Inga. Jā, pašiem gadiem esot izveidojies jau savs pastāvīgais klientu loks, un kā jau iepriekš tika minēts – viņi esot tie labākie. Un tādēļ meitenes visiem saviem klientiem vēloties pateikt lielu paldies!
Piedāvājumā esot iespēja krāsot matus tieši ar «Lakme» un « Kadus» krāsām. Svarīga esot arī salona atmosfēra, tādēļ vēl pirs Covid–19 pandēmijas saviem klientiem, kas gaidot kārtu, piedāvājuši palasīt žurnālus pie siltas zāļu tējas krūzes.
Visā jāsaskata pozitīvais
Šis pandēmijas laiks grūts bijis daudzās nozarēs. Arī frizieriem ir nācies uz nenoteiktu, vēlāk – noteiktu laiku slēgt savu salonu durvis. Taču meitenes neskatās uz visu tik pesimistiski – laiku, kas bija dots dīkstāves laikā, viņas izmantojušas sevis pilnveidošanā. Piemēram Inga, sevi pilnveidoja mākslā, gleznošanā. Tāpat vairāk laika bijis ģimenei. – Mēs pārorientējamies, pārtransformējamies un strādājam tālāk ar lielu sparu un lielāku darba spēju, jo mums patīk savs darbs.