Sākot ar 21. oktobri ir sākusies mājsēde. Kā izdodas nodrošināt darbu jauno ierobežojumu apstākļos?
Agita Metla (mājražotāja z/s «Arāji»):
– Esam ģimenes uzņēmums, kas strādājam jau trīs paaudzēs – mani vecāki, es un mani bērni – Emīls un Paula. Esam mājražotāji, strādājam ar gaļas produkciju un papildus audzējam arī vistas un pārdodam mājas oliņas. Mēs, protams, turpinām strādāt, jo vistām nevaram pateikt, lai mēnesi nedēj. Paldies dievam, mums ļauj savu produkciju arī realizēt – gan olas, gan arī gaļas produkciju. Grūti bija pirms gada, kad nezinājām, ko iesākt, – visa šī situācija bija kas jauns un nesaprotams. Tagad jau esam mazliet gudrāki. Jā, esam pazaudējuši daudz Rīgas klientu, bet tai pašā laikā esam ieguvuši jaunpilniekus un visus apkaimes ļaudis – no Lestenes, Viesatām, Bikstiem, Anneniekiem, Kaķeniekiem, pat no Dobeles, Saldus, Zebrenes un arī Auces. Jāsaka, ka ir arī tādi klienti, kuri, kā paši saka, nevar bez mūsu produkcijas dzīvot un brauc pie mums pat no Rīgas. Jā, līdz Rīgai arī aizbraucam – vienu reizi nedēļā. Esam iegādājušies arī tirgošanās treileri, un tā mēs strādājam Jaunpils pašā sirdī! Vai braukājam pie klientiem?! Īsti ne, izmantojam to, ka cilvēki brauc uz centru (Jaunpili) no malu malām pie mums, jo pie mums ir viss nepieciešamais – pirmskola, skola, ambulance, aptieka, vetārsta prakse, pienotavas veikals, alus brūzis, ziedu veikals u.c pārtikas veikali. Un tagad arī mēs te esam katru darba dienu ar savu produkciju. Patiesībā, mēs nemaz nevaram atļauties braukāt apkārt, jo cilvēks rēķinās, ka, atbraucot uz Jaunpili, viņam te viss vajadzīgais būs pieejams. Mājas vistiņu olas stendiņā var iegādāties katru dienu. Pie pašapkalpošanās olu stendiņa var piebraukt ikviens un paņemt oliņas, atstājot naudiņu, tādējādi ar citām personām nekontaktējoties.
Mareks Dambis (kino pilsētiņas menedžeris, kā zinātāji saka – tās dvēsele):
– Kino pilsētiņa «Cinevillas», kuru mēs paši tās darboņi dēvējam par filmu parku, šajā – 2021. gadā – uzsākusi jau 21. darba sezonu, bet tā ir pavisam savādāka nekā ierasts, īpaši jau šajā laikā, kad valstī ir izsludināta ārkārtas situācija. Šobrīd ir tā, ka ir apstādināta tūrisma plūsma, pasākumu, konferenču, sporta spēļu organizēšana. Jā, kafejnīca mums nav pārstājusi pašreiz darboties – ir iespējams pasūtīt ēdienus/dzērienus līdzi ņemšanai, protams ievērojot visus noteikumus – apkalpojošais personāls ir vakcinējies un apkalpo klientus maskās. Bet jāsaka, ka šī līdzi ņemšanas kārtība par 90% ietekmē uzņēmuma apgrozījumu un saimniecisko darbību, jo cilvēki speciāli nebrauc pie mums, lai paņemtu ēdienu līdzi ņemšanai, viņiem patīk arī pasēdēt un pabaudīt atmosfēru, tāpēc būsim spiesti arī kafejnīcu pašreiz – no 1. novembra – vērt ciet. Esam gan mazliet vīlušies jaunajos noteikumos, jo bijām sagatavojušies klientus uzņemt laukā – stacionārajās terasēs, tāpēc papildus uzstādījās 10 nojumēs, kur ērti varētu maltīti ieturēt atsevišķas mājsaimniecības, bet nu arī tas nav atļauts.
Arī par tūrisma nozari runājot, viss ir apstājies; mums jau tika izteikts brīdinājums – “palūgts”, aizrādot par to, ka mēs nedrīkstam turpināt veikt saimniecisko darbību, apmeklētājiem tirgojot ieejas biļetes, jo tas mudinot cilvēkus pulcēties. Lai gan tā būtu iespēj apskatīt filmēšanas paviljonu, brīvdabas dekorācijas – ieliņas, ievērojot visus drošības noteikumus. Neskatoties ne uz ko, «Cinevillas» komanda, gaidot valdības lēmumus, ir gatava jauniem izaicinājumiem, jo mēs neesam no tiem, kas padosies. Dzīvojam cerībā, ka nāks ziemas sezona, ka būs sniegs un spēsim atkal apmeklētājus priecēt ar inventāra nomu ar saukli: “Iepazīsti Cinevillu un tās šarmantās ieliņas uz distanču slēpēm!” Tad te varēs sasildīties pie ugunskura ar siltu zupu, dzērieniem un citiem vēderu priekiem. Skatāmies cerībā uz nākotni… Visiem novēlam veselību, ticību, degsmi un drīzu tikšanos!
Liene Bēniņa (deju skolas, studijas «Demo» vadītāja):
– Jā, arī mūsu nozari šie jaunie ierobežojumi ļoti ietekmē. Jāpiebilst, ka vēl šajā nedēļā bērniem ir skolas brīvlaiks, arī dejotāji šajā nedēļā atpūšas. Savukārt nākamajā nedēļā mēs atsākam darbu – diemžēl attālināti – līdz 15. novembrim. Citas versijas mums diemžēl nav… Jā, cerējām vismaz uz ārvidi, bet arī tas šobrīd nav iespējams – bija mums pieci puiši izgājuši stadionā, katrs par sevi individuāli trenēties, bet arī tas šobrīd nav pieļaujams. Ceram uz to, ka pēc mājsēdes bērni varēs atgriezties deju zālē – vismaz pie zināmajiem, esošajiem noteikumiem – ka darbu varēs atsākt ar vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu. Jāsaka, ka mēs uz to jau bijām gatavojušies un 99% lielie bērni ir uzsākuši vakcinēšanos un 15. novembrī būs ar sertifikātu kabatā. Paliek vien atklāts jautājums: kas notiks ar bērniem līdz 12 gadiem?…
Dagmāra Altenburga (kafejnīcas «Līvas» īpašniece):
– Šobrīd, tāpat kā daudzās nozarēs, mūsu darbība ir apgrūtināta. Jā, turpinām strādāt, tāpat kā iepriekšējā krīzes periodā, – piedāvājam ēdienu līdzi ņemšanai, gan arī pieņemam pasūtījumus un tos pievedam uz mājām un uzņēmumiem, bet, jāsaka, šajā situācijā to ir mazāk, jo daudzi strādā attālināti – no mājām. Tāpēc vismaz šobrīd liekas, ka, salīdzinot ar iepriekšējo ārkārtas situāciju, klientu loks ir samazinājies… Bet vēl jau grūti tā pateikt, jo mājsēdē nupat tikai ir sākusies. Var teikt, ka iepriekš jau šādā režīmā bijām iestrādājušies, bet nu lielākās problēmas sagādā tieši birokrātija. Mums nepietiek, ka pie durvīm ir uzlikts brīdinājums, ka pie mums ir nedroša vide (vakcinējušies ir visi darbinieki, bet pieņemam arī nevakcinētos klientus), ka jāievēro divu metru distance, ka zālē vienlaicīgi var atrasties 10 cilvēki, ka visur ir dezinfekcijas līdzekļi. Nu ir tā, ka no rīta, atnākot uz darbu, ir arī jāaizpilda veidlapas un jāparakstās par to, ka nav nekādu simptomu, jāpieraksta pulkstenis, cikos ienāk un cikos iziet. Tas viss veido tādu situācija, ka es pa dienu nesataisu tik daudz ēdiena porciju, cik aizpildu dažādus papīrus. Mēs taču apzināmies situācijas nopietnību un zinām, kā jārīkojas… Un to visu mēs ievērojam… Nu mums policijas darbinieks paziņoja, ka ir jāparakstās arī katram klientam, kas ierodas pēc sava pasūtītā maisiņa. Tagad ir tik mulsinoša situācija!… Izskanējusī informācija ir tik dažāda – televīzijā saka vienu, avīzes raksta otro, Ministru kabinets atkal kaut ko citu, un beigu beigās vakarā Pavļuts paziņo pavisam kaut ko citu…. Cilvēki jau nespēj tam visam izsekot līdzi. Jā, šobrīd ir daudz vairāk saslimušo nekā pērn, bet vai šī paīru rakstīšana būs tas, kas šo situāciju glābs?! Jā, varbūt lielajos uzņēmumos ir savādāk, bet pie mums labi ja 35 cilvēki atnāk visas dienas garumā!