Lai uzzinātu, kā šobrīd – kovidkrīzes apstākļos – klājas kā nelielos, tā arī pavisam mazos un individuālos uzņēmumos, jau pērnā gada rudenī uzsākuši jaunu rubriku «Kā klājas, uzņēmēj?».
Šoreiz izvēlējāmies mazliet savādāku stratēģiju… – iegriezāmies uzņēmumos, kas savas durvis ir vēruši īsi pirms vai tieši šajā tik “interesantajā” – epidemioloģiski nestabilajā laikā. Nekur tālu nebraucām, ielūkojāmies tepat blakus esošajos trīs mazos uzņēmumos – «Straumes ielas tirdziņā un kafejnīcā «Straumes ielas šašļikērijs» (pie « Straumes»), kafejnīcā «Kafe Terase» (Brīvības laukumā11) un dāvanu un puķu veikaliņā «Sapņu lāde» (Pasta ielā 23).
Tirdziņš un šašlikērija
Devāmies mazliet ārpus Tukuma, kur pie AS «Tukuma straume» jeb, kā vietējie saka, vecā apļa malsiet uz Ventspils pusi, izvietojies jaundibinātais uzņēmums. Ielūkojoties kartē, sapratām – skaitās, ka esam jau iebraukuši Tumes pagastā… Ziņas par to, ka šeit kaut kas notiek, kādu laiku jau esam manījuši – gan mūsu laikrakstā ievietotajās reklāmiņās, gan sociālajos tīklos, gan arī, braucot uz Kandavas pusi, ievēroti reklāmas plakāts: «Straumes ielas tirdziņš, šašlikērijs». Jāatzīstas, ka reiz tas bija arī kā glābējs, braucot pie radiem, kad tikai jau ceļā esot atcerējāmies, ka ir nepieciešami ziedi. Tad nu pirmais secinājums viens – vieta tirdziņam ļoti laba.
Viss sākas ar pašu audzētiem ziediem
Trešdien, kad devāmies uz uzņēmumu, viss bija pielijis un visur, katrā mazākajā ceļa grambā – peļķes. Jā, iepriekšējās dienas lietus nebija saudzējis nevienu, tāpēc ar bažām no iegriezāmies uz tirdziņu vedošajā ceļā. Taču bažas izrādījās veltas, jo turpat aktīvi darbojamies satikām tirdziņa un kafejnīcas īpašnieku Juri Rozenbergu. Piesēdām terasē un uzsākām sarunu.
Jautāts, kā pašā krīzes karstumā sadomājis uzsākt šo biznesu, Juris pastāstīja: “Pagājušā gada maijā šajā vietā atvēru puķu veikaliņu, kur pircējiem piedāvāju pašu saimniecībā izaudzētos ziedus. Tad uzsāku darbu arī ar Straumes ielas tirdziņu – aicināju tirgotājus izveidoju tirdzniecības vietas. Jau tad bija skaidrs, ka ir jāattīstās tikai uz priekšu. Pagājušā gadā iespēju bija maz, bet nu, kad kaut kādi varianti pavērušies, atvēru arī kafejnīcu «Straumes ielas šašļikērijs». Kafejnīcas nosaukums jau izsaka visu… Mūsu piedāvājums – šašliki! Tie ēdienkartē ir arī galvenais pamatēdiens. Arī nākotnē nedomāju “izplūst” ar plašāku piedāvājumu. Skaidrs, ka būs piedevas – salāti un uzkodas, kā arī deserts. Bet galvenā pamatlieta mums ir un, esmu pārliecināts, arī paliks šašliki. Tos pie mums var nobaudīt katru dienu no 11.00 līdz 21.00. Vienlaikus darbojas arī puķu tirdziņš, kur vēl var iegādāties arī saimniecības «Dāres» kazas sieru un bitenieka Linarda Rācenāja medu. Savukārt sestdienās no 9.00 līdz pat pēdējam klientam notiek andelēšanās mājražotāju un amatnieku tirdziņā. Es vienmēr iesaku tirgotājiem ierasties līdz 9.00, lai varam visu produkciju sabildēt un ielikt sociālajos tīklos, lai painformētu savus pircējus. Un ticiet vai nē, tas mūsdienās ļoti labi strādā.”
Par nākotnes plāniem – ar vērienu
Juris stāsta:
– Kafejnīca mums ir atvērta tikai nepilnu mēnesi. Sākām ar līdzi ņemšanas pakalpojumu, bet tad, kad paziņoja, ka oficiāli drīkst atvērt terases, tā bija mums kā svētība. Protams, ka šajā biznesā viss ir atkarīgs no laika apstākļiem, jo ēdināšana notiek tikai laukā – terasē. Un jā, mums pavaicās, ka iepriekšējā nedēļā bija skaisti saulainas dienas, tad arī cilvēku bija daudz. Protams, ka nākotnes plānā ir arī izveidot kafejnīcas iekštelpas, bet šajā vasarā, manuprāt, uz to nav jēgas iespringt, jo tāpat epidemioloģiskās situācija to neļaus.
Vēl uzņēmējs stāsta, ka esot arī iespēja izīrēt vienu viesu mājiņu un uz šo vasaru tā jau esot izīrēta. Bet Juris – kā citus īrēt gribētājus mierinot – saka, ka nākotnē esot plānots uzcelt vismaz vēl divas tādas pašas mājiņas. Vīzijā gan bijušas tādas desmit, bet, kad uzcelta viena, sapratis, ka tik daudz šajā teritorijā ietilpināt nevarēs.
Par nākotni un attīstību Juris runā ar vērienu: “Nākotnē plānojam apgūt visu teritoriju – izveidot bērnu atrakciju laukumu, kur varētu būt elektromobiļu trase, un kaut kādas citas izklaides. Jā, ir svarīgi, lai visi ģimenes locekļi būtu apmierināti – gan lielie, gan mazie. Vēl mums jau ir uzstādīta tāda kā maza skatuvīte, kur nākotnē arī varētu notikt dažādi mūzikas pasākumi. Šobrīd tas nav iespējams, bet ir jācer, ka tuvākā nākotnē tiks dota atļauja. Paši arī varētu uzstāties, jo mūzika ir mana lieta jau no skolas gadiem. Bet diemžēl nu ir pienākuši tādi laiki, ka tā man jānoliek malā, pavisam.”
Ar pateicību daudziem labiem cilvēkiem
Jautāts, kā tad izdomājis tik sarežģītā laikā uzsākt kaut ko jaunu, un pavisam citā sfērā. Juris pastāstīja, ka tas, ka visu veida pasākumi tika aizliegti, nolicis viņu tajā vietā, kur viņš ir tagad, – nācies mazliet pārorientēties. Bet bēda par to neesot, jo ēst gatavošana vienmēr bijusi viņa aizraušanās – tas vienmēr ir ļoti paticis. Šodien viņš smiedamies saka: “Es esmu izvēlējies šai krīzei divus “vislabākos” biznesa veidus – pasākumi un sabiedriskā ēdināšana. Nu jā, tagad jau ir pozitīvi tas, ka ir dota atļauja strādāt āra terasēm… un protams, tirdziņiem. Man nav jāmaksā nomas maksa, jo zemes īpašnieks esmu es pats; tas arī atvieglo darbu un var mazliet mierīgāk strādāt un neiespringt, ja ir lietaināka diena un klientu mazāk. Jā, vieta man ir laba, un te ir tikai jāstrādā”.
Vaicāts par atbalstu, ko, iespējams, ārkārtas situācijas laikā saņēmis no valsts vai pašvaldības, Juris stāsta, ka pamatdarbā – mūzikas atskaņošanā – nekādus valsts atbalstus saņēmis neesot, kaut arī ienākumi šajā pandēmijas esot bijuši minimāli. Tas viss tādēļ, ka pagājušās vasaras laikā uz vienu mirkli “atrauti” vaļā pasākumi un līdz ar to tā kā apgrozījums, vērtējot salīdzinoši ar vēl iepriekšējā gada vasaras mēnešiem, bija tāds pats. Tad nu arī atbalstā saņēmis, kā pats saka, precīzi nulli. Tāpēc lai izveidotu šo – jauno biznesu, nācies ieguldīt visas savas rezerves. Bet, protams, lielais paldies esot jāsaka visiem, kas palīdzējuši, un ne jau naudā, bet gan “graudā”: ”Esmu ļoti pateicīgs, ka man apkārt ir tik daudz labu cilvēku. Un tas viss kopā man ir ļāvis šo biznesu uzsākt bez kredītsaistībām,” tā Juris, piebilstot: ”Pirmajās nedēļās, kad esmu atvēris terasi, nevaru sūdzēties – priecē, ka cilvēks, atbraucis pirmo reizi, atgriežas vēl un vēl. Ir tādi, kas jau ir bijuši vismaz sešas reizes. Var teikt, ka līkne ir uz augšu…
Viss spēks ir cepšanā un lielajā grillā, ko man uztaisīja Māris Lange; ar mazajiem grilliem neko prātīgu nevaru izdarīt, īpaši, ja ir daudz klientu.”
«Kafe Terase» – pašā pilsētas centrā
”Īpašs ir kafejnīcas «Kafe Terase» stāsts. Tās īpašnieks ilgi lolojis savu biznesu, bet kafejnīcu atvēris vien īsu brīdi pirms krīzes (6. martā), un apmeklētāju plūsma tā īsti nesākusies, arī beigusies,” tā par kafejnīcu, kas joprojām darbojas Brīvības laukumā 11 (ar saktu uz laukuma pusi) rakstījām pirmajā šīs rubrikas rakstā, pērnā gada 27. martā. Toreiz īpašnieks Māris Karstais žurnālistiem atklāja: ”Mēs nevaram aizvērties, jo tikko esam atvērušies. [..] Zinām, ka ir valsts atbalsts, bet mēs esam jauns uzņēmums, nodokļi pirmie bija tikai tagad jāmaksā, neviens mūs neatbalstīs. [..] Nevienam neinteresē, ka ir ieguldīts darbs un lieli resursi. Nezinām, ko darīsim… Domāsim, kā visu optimizēt. Galvenais šobrīd ir elektrības patēriņš, jo nevaram izslēgt krāsnis, visu dienu tām jābūt ieslēgtām… Bet, viss mainās, un mēs ceram uz labāko…”
Kā klājas šobrīd – pēc vairāk nekā gada, vai ir uzņēmumam pienākuši labāki laiki, to Mārim jautājām aizvakar, 19. maijā. Un viņš pastāstīja, ka jau no šodienas, 21. maija, «Kafe Terase» sāks strādāt visu nedēļu – No 11.00 līdz 21.00. Tas, ka līdz 21.00, gan esot pagaidām jo, tā to šobrīd nosakot likums. Patiesībā esot vēlme strādāt no pirmdienas līdz ceturtdienai – no 11.00 līdz 22.00, un no piektdienas līdz svētdienai – no 11.00 līdz 23.00.
Kā pa viļņiem
Tā var raksturot visu šo kafejnīcas pirmo darba gadu. Un šos viļņus radīja ne jau pašu labie, sliktie vai nepareizie lēmumi, bet gan pandēmijas radītie nosacījumi. Ko paši? Un Māris atklāj savas darbības galveno formulu: ”Kas mums cits atlika?! Tikai – cīnīties pašiem! Tāpat kā daudzi sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumi mēs cīnījāmies un pārplānojām visu, ko vien varējām; gājām uz ēdienu piegādi un līdzņemšanu. Cīnījāmies visu iepriekšējā gada pavasari, bija pat jāatlaiž daļa darbinieku un daudzus no darbiem uzņēmos pats. Kad pienāca vasara un valstī ierobežojumi kļuva brīvāki, arī mums darba bija vairāk. Tas bija tad, kad ierobežojumi tika mīkstināti un tika atļauts ēst iekštelpās, ievērojot distancēšanos un cilvēku skaitu pie galdiņiem. Tad mēs arī uzlikām āra vasaras galdiņus, uzsākām grillēšanas sezonu un dzīvās mūzikas vakarus, kur savus priekšnesumus sniedza pašmāju mūziķi. Bija gandarījums un prieks skatīties, kā cilvēki izbauda vietu un atmosfēru! Tas sniedza cerību uz izdzīvošanu… Bet atkal pienāca septembris un valstī tika mainīti likumi par sabiedrisko ēdināšanu, nāca aizliegums ēst iekštelpās… Tas atkal bija smags trieciens… Atkal ēdiens līdzi ņemšanai kārbiņās un piegāde. Ko lai saka?… Cīnāmies, kā varam, un ceram uz situācijas uzlabošanu valstī. Vēl tikai gaidām vasaras sezonas ar atklāšanu, jo valstī atļauta āra terašu darbība. Galdiņi jau ir uzstādīti, tagad tikai ceram uz labu laiku, lai varam strādāt un iepriecināt savus klientus gan ar gardu maltīti, gan patīkamu atmosfēru. Pagaidām gan tikai pie āra galdiņiem.”
Cīņa jau no paša sākuma
Satikušies jau mierīgākā atmosfērā, jautājām kafejnīcas īpašniekiem arī par viņa biznesa pirmsākumiem. Māris pastāstīja, ka jau 2019. gadā līdzīgu kafejnīcu atvēris Dobelē, bet nu diemžēl tā slēgts. Tā kā pats ir tukumnieks, un sava pilsēta ir tuva, tad radusies ideja kafejnīcu atvērt arī Tukumā. Par savu ideju un ieceri izstāstījis draugam un nu jau arī partnerim Edmundam Smirnovam: “Edmunds idejā redzēja potenciālu un jau 2019. gada septembrī uzsākām remontdarbus šīs kafejnīcas telpās. Ar lielu entuziasmu un darba sparu durvis apmeklētājiem vērām, nenojaušot, ka viss izvērtīsies ilgā cīņā par izdzīvošanu. Lai uzsāktu darbību, lielu palīdzību sniedza arī ģimene, bez viņiem gan atvērt, gan arī noturēties šajos grūtajos laikos būtu grūti.
Vieta ir laba – pašā pilsētas centrā, bet galvenā doma bija izveidot vietu ar patīkamu un mierīgu atmosfēru. No citām kafejnīcām atšķīrāmies ar to, ka
organizējām dzīvās mūzikas vakarus. Jā, kā jau teicu, darbu uzsākām ar lielu pozitīvismu un prieku par ieguldīto un padarīto darbu – piedāvājām picas, kebabus, burgerus. Tomēr nedēļu pēc atvēršanās valstī tika izsludināta ārkārtas situācija… Tas bija liels trieciens uzņēmumam, jo gan ienākumu nebija, kā plānots, gan arī nevarējām piedāvāt cilvēkiem izbaudīt kafejnīcas atmosfēru. Atbalsts?! Nē mēs atšķīrāmies no citiem, ēdināšanas uzņēmumiem, kuri bija strādājuši jau iepriekš. Atbalstu no valsts nesaņēmām nekādu, jo atvērāmies nedēļu pirms pirmā viļņa. Lai to saņemtu uzņēmumam vajadzēja gadu nostrādāt un maksāt nodokļus… Jā, ļoti ceram uz šo vasaru – lai varam nostabilizēties un arī atsperties tālākajam.”
«Sapņu lāde» – vieta, kur radīt svētku noskaņu
Tālāk devāmies uz Pasta ielu 23, kur pavisam nesen durvis vēra mazs dāvanu veikaliņš «Sapņu lāde». Ieejot tajā, varēja just mājīgu un īpašu atmosfēru. Jau priekštelpa omulīgi iekārtota, padomāts arī par to, lai oficiālie ziņojumi par ierobežojumiem un epidemioloģiskās situācijas noteikumiem, bez kuriem neviens veikals šobrīd nevar būt atvērts, glīti noformēti rāmīšos. Turpat uz skaisti noformēta galdiņa arī veikaliņa vizītkartes. Un viss smaržoja pēc ziediem un…koka. Veikalā uz vietas īpašnieku Mārtiņu Tuņu nesastapām, tādēļ vēlāk ar viņu sazinājāmies attālināti.
Jautājām, kā radās ideja par šāda veikaliņa izveidi un kāpēc tieši šajā laikā, kad liela daļa mazo uzņēmēju, krīzes dēļ cīnās par izdzīvošanu. Mārtiņš pastāstīja: “Jā, mūsu veikaliņš «Sapņu lāde» atvērās pavisam nesen – 1. maijā. Ideja par to radās salīdzinoši sen, taču tajā brīdī Tukumā nebija pieejamas piemērotas telpas idejas realizēšanai, kā arī neilgi pēc tam valdība pieņēma lēmumu, ka šādas tirgotavas pandēmijas dēļ uz laiku ir jāslēdz. Viss liecināja, ka tas nav tas īstais brīdis, kad realizēt savu ideju. Patiesībā jau tā pieder manai sievai, un tas laikam tāpēc, ka viņai vienmēr paticis arī mājās radīt svētku noskaņu un mājīguma sajūtu ik katrā sīkumā! Tā kā sieva šobrīd atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā, tad veikaliņā darbojas un šobrīd organizē veikala darbību (preču apriti, atskaites, apkalpo klientus, u.c.) algota darbiniece. Sieva palīdz ar idejām, ieteikumiem un, sēdēdama mājās ar mazo, vairāk pareklamē veikaliņā pieejamās preces sociālajos tīklos, kā saka, – atbalsta, cik var!
Kāpēc atvērāmies tieši šajā, tik saspringtajā laikā?! Laikam jau tāpēc, ka atradās piemērotas telpas un – par piemērotu cenu. Un bija tāda iekšēja sajūta, ka izdosies, neskatoties uz esošo situāciju! Cilvēki šajā laikā jau tā ir paguruši no visas esošās situācijas apkārt, gribējās kaut kā visu atdzīvināt ar kaut ko jaunu un savādāku. Protams, šobrīd par peļņu runāt ir gaužām pāragri, jo veikala atvēršanā ir ieguldīti personīgie līdzekļi. Par šo tēmu varēsim parunāt pēc gada, kad būsim iestrādājušies… Protams, lai uzsāktu darbu, ir bijis jāpārvar arī dažādi sarežģījumi. Trakākais laikam, ir mūsu valsts birokrātija – darbība pēc darbības, papīrs pēc papīra, lai viss ir sakārtots, kā nākas, lai būtu mūzikas atļaujas, epidemioloģisko ierobežojumu sakārtošanas lietas, izkārtnes saskaņošana, alkohola tirdzniecības atļaujas iegūšana, u.c. Pārējais gan sakārtojās ritmiski un raiti.”
Ar īpašu piedāvājumu un pieeju
”Uz veikala atvēršanu viss izdevās, kā plānots, bet tāpēc attīstība neapstājas. Veikala atvēršanas dienā nebijām saņēmuši alkohola tirdzniecības atļauju, taču tagad viss ir nokārtots. Un tas nozīmē, ka vīna darītavas «Abava» produkcija ir nopērkama arī pie mums! Un ne tikai… Šobrīd tapšanā ir arī veikala «Sapņu lāde» interneta veikals, kas dos iespēju klientiem tiešsaistē iepazīties ar precēm, tās pasūtīt un iegādāties! Ka jau minēju iepriekš, pie mums iespējams telefoniski un ar Facebook starpniecību pasūtīt gan ziedus, gan dāvanas un mēs tās piegādāsim uz klienta noradīto adresi. Esošie nosacījumi valstī attiecas uz apmeklētāju skaitu, kas drīkst atrasties veikala telpās (tas mums uz doto brīdi ir 1 cilvēks), taču mēs uz to šobrīd skatāmies pozitīvi – tas dod iespēju katru klientu apkalpot ļoti individuāli un ar nedalītu uzmanību. Esam atvērti jauniem piedāvājumiem – ja vien ir kāds, kurā slēpjas neatklātais talants, vai viņš kaut ko interesantu un skaistu ražo savām vajadzībām, lai droši nāk uz «Sapņu lādi», un mēs pārrunāsim iespēju produktus izvietot veikalā.
Veikaliņā lielākā daļa preču ir Latvijas mājražotāju produkcija. Katra mājražotāja produkts ir viņa sirdslieta, kas radīts ar mīlestību, un tas precēm dod pievienoto vērtību! Daļu veikalā esošo preču nav nopērkama nevienā citā Latvijas veikalā, vēl lielāka daļa – Tukumā! Veikaliņā ir iespēja nopirkt gan dāvanas, gan ziedus, hēlija balonus, kā arī to visu skaisti iesaiņot. Nav jāstaigā vairāk pa vairākiem veikaliem – ienāci un visu vienā vietā sarūpēji! Mūsu veikals piedāvā ziedu un dāvanu piegādi uz vēlamo adresi, kas Tukumā līdz šim nebija iespējams. Un tieši tas šobrīd ir aktuāli, jo spēkā ir ciemošanās aizliegumi, bet mums taču ir vēlēšanās sagādāt prieku kādam īpašam cilvēciņam. Tad nu mēs, izzinot katra klienta vēlmes, palīdzam izvēlēties dāvaniņu, klients veic samaksu ar bankas pārskaitījumu un mēs piegādājam pārsteigumu!”
Baiba Reinsone