Bērnudārzā uzņemti turpat 500 bērnu…
Kā sēdē stāstīja Novada Izglītības pārvaldes izglītības darba vecākā speciāliste Vineta Tulija, šī gada aprīlī tika plānots, ka vasarā Tukuma pilsētas bērnudārzos varēs uzņemt 420 bērnu, bet pēc trim lēmumiem jūnijā, jūlijā un augustā uzņemti 488 bērni pilsētā un 234 citviet novadā: “Līdz ar to rinda ir ļoti sarukusi. Līdz septembrim vēl jāuzņem 12 bērni, līdz nākamā gada janvārim pilsētā – 41, bet līdz nākamā gada septembrim – 215 bērni.” V. Tulija gan atzina, ka situācija šajā jomā esot ļoti mainīga, piemēram, pēc trim rindas piešķiršanas sēdēm tika saņemti 105 vecāku atteikumi, no tiem 41 gadījumā izrādījās, ka cilvēki bija pārdeklarējušies uz citu pašvaldību un vairs nevēlas apmeklēt Tukuma dārziņu: “Mums ir šo vecāku iesniegumi, kas viņu izvēli apliecina. Vēl bērnu kustību ietekmē vecāku izvēlētais laiks, kad bērns sāks iet bērnudārzā – sākotnēji tas ir pusotrs gads, bet, kad bērns to sasniedz, vecāki saprot, ka viņu mazulis dārziņam vēl nav gatavs un pārceļ uzņemšanu, piemēram, par gadu. Līdz ar to nākamā gada septembrī veidojas paliels uzņemamo bērnu skaits. Tomēr pēc šī brīža situācijas mums šķiet, ka arī nākamajā gadā visiem bērniem vietu Tukuma bērnudārzos varēsim nodrošināt, protams, ja «Taurenītī» netiks sākta renovācija.”
Kas notiks ar auklēm?
Deputāts Normunds Rečs interesējās, cik ģimeņu šobrīd izmanto auklīšu pakalpojumu, par ko šobrīd ģimenēm piemaksā 225 eiro? V. Tulija skaidroja, ka auklīšu pakalpojumu izmanto 198 bērni, lai arī lielākajai daļai no viņiem ir piešķirta vieta bērnudārzā, tāpēc septembrī pie auklēm paliks vien 10 bērnu, kam sākotnēji tika piedāvāta vieta bērnudārzā, bet viņi vēlētos to par gadu pārcelt. Vaicāta, kas notiks ar līdzfinansējumu auklēm, V. Tulija skaidroja, ka te būs vajadzīgs risinājums. Deputāts Juris Šulcs uzsvēra, ka te gan būtu vajadzīga kaut kāda skaidrība un paļāvība domes lēmumiem: ”Aukļu piedāvājums un atbalsts izveidojās, jo pašvaldība nevarēja visiem bērniem nodrošināt vietu bērnudārzā, bet tagad situācija ir mainījusies, un mēs sakām, ka auklēm nemaksāsim. Bet ja pēc gada atkal vietu dārziņos nebūs, var izrādīties, ka nebūs ne privāto bērnudārzu, ne aukļu, un ko tad mēs darīsim?!”
Pašvaldības izpilddirektors Ivars Liepiņš skaidroja, ka šie nosacījumi auklēm tiks precizēti, jo tad, kad bērnudārzu «Taurenītis» rekonstruēs, atkal būs vajadzīgas papildu vietas. Bet pašvaldības vadītājs Gundars Važa piebilda, ka situācijā jāvērtē ļoti uzmanīgi – ja līgumi ir noslēgti, viņaprāt, tie būtu jāturpina, tomēr vienlaikus jāizvirza skaidri nosacījumi, kādos gadījumus līdzfinansējums būs un kādos – nē.
Vēl deputāti interesējās, kurās grupās tad bērnudārzos bērnu trūkst? V. Tulija skaidroja, ka tās ir grupas 2020. un 2021. gadā dzimušajiem bērniem, jo tie ir paši mazākie: “Kopskaitā pilsētā šobrīd ir ap 30 tukšu vietu, no kurām daļu varētu aizpildīt oktobrī, kad bērni sasniegs pusotra gada vecumu, protams, ja vecāki tam piekritīs. Tikmēr Lapmežciemā, Kandavā un Smārdē vietu bērnudārzos trūkst. Un vēl – primāri vietu bērnudārzā rindu piešķir bērniem, kas deklarējušies novadā…”
Ko un kā tad īsti plānojam?!
Jau sēdē interesējāmies, kas notika ar 100-150-200 bērnu rindu, par ko visu laiku runāts un kuras dēļ pašvaldība vēl salīdzinoši nesen uzbūvēja piebūvi «Pasaciņā» un pat domāja par jauna bērnudārza būvniecību?! Vai tiešām tā pēkšņi ir samazinājies bērnu skaits, vai nav uzticamas plānošanas un uzskaites, vai varbūt nezināmu iemeslu dēļ esam tīšuprāt maldināti?!… Arī domes priekšsēdētājs G. Važa bija izbrīnīts par pēkšņajām pārmaiņām, jo bērnu skaits pa gadiem nemainās, jebkurā gadījumā atšķirība nav tik liela, lai būtiski ietekmētu rindu.
Izglītības pārvaldes vadītāja Dace Strazdiņa skaidroja, ka galvenais iemesls rindas sarukumam ir tas, ka bijis ļoti liels 6-gadīgo absolventu skaits: “Kopumā pirmsskolas iestādes beidza 12 grupas (ap 216 bērnu), turklāt «Vālodzīte» vēl iepriekšējā gadā bija izvietota citās pirmsskolas iestādēs, un šīs vietas maijā atbrīvojās, kad «Vālodzīte» atgriezās savās mājās un arī var uzņemt pilnu bērnu skaitu.” I. Liepiņš gan iebilda, ka visi šie skaitļi bija iepriekš prognozējami…
V. Tulija piekrita, ka šīs prognozes arī tiek veiktas – piemēram, jau tagad zināms, ka nākamajā gadā bērnudārzus Tukumā absolvēs tikai astoņas grupas, kas nozīmē, ka no rindas varēs piešķirt vietu 144 bērniem, bet, kā jau teikts, – ja «Taurenītis» tiks renovēts, tad šīs iestādes bērni tiks izvietoti citos bērnudārzos, un no rindas varēs uzņemt mazāku bērnu skaitu. Vaicāta, vai jau laikus tiek izzināts vecāku viedoklis, pārvaldes speciāliste skaidroja, ka tiek izsūtītas anketas.
J. Šulcs piebilda, ka situācijā, kad rindas nav, jāņem arī tie bērni, kas Tukumā nav deklarēti, lai nepaliktu tukšas vietas: “Domāju, ka skaidrībai par situācijā jābūt daudz ātrāk, nevis septembrī, lai varētu plānot darbu bērnudārzos – plānot attiecīgā vecuma grupu skaitu utt., lai nebūtu brīvu vietu, jo tās ir izmaksas – jo tukšāks bērnudārzs, jo tas izmaksās dārgāk. Un tad sanāk apburtais loks – mums būs tukšāki bērnudārzi, lielākas izmaksās, bet, tā kā ir vienošanās, ka privātajiem bērnudārziem maksājam tikpat, cik par bērnu pašvaldības bērnudārzā, arī privātajiem maksāsim vairāk. Un kas būtu, ja būtu sākuši būvēt jaunu bērnudārzu?” I. Liepiņš atzina, ka uz kopumā 2500 pirmsskolas vecuma bērniem šīs ir lielas izmaiņas, jo rindā visu laiku bijuši vairāk nekā 200 bērnu: “Tagad šī rinda ir pazudusi, kas apliecina, ka kaut ko prognozējam par maz. Mums pagājušajā nedēļā vajadzēja parakstīt līgumu par «Taurenīša» rekonstrukciju un paplašināšanu, un jau tagad zinām, ka no šīs paplašināšanas attieksimies. Turklāt tūlīt veras vaļā privātais bērnudārzs, kurā investīcijas ir ieguldītas, visdrīzāk, pamatojoties uz informāciju par rindu, kuras, kā tagad noskaidrojām, vairs nav… Situācija nav vienkārša, tāpēc deputātiem pie tās nāksies atgriezties.”
***
Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju “Kur paliek mūsu nauda?” saturu atbild SIA “Novadu Ziņas”. #SIF_MAF2023