Par atkritumu apsaimniekošanu, tarifiem un atbalstu

21. decembrī notika šī gada pēdējā Tukuma novada domes Finanšu komitejas sēde, kurā tika izskatīti 36 darba kārtības jautājumi. Sēdi vadīja Tukuma novada pašvaldības vadītājs Gundars Važa. Galīgos lēmumus šajos jautājumos deputāti pieņems Tukuma novada domes sēde rīt, 28. decembrī.

 

Nolemj saglabāt vienoto atkritumu savākšanas sistēmu

Par to, lai Tukumā un Talsos būtu viena atkritumu apsaimniekošanas zona, deputāti lēma Finanšu komitejas sēdē 21. decembrī. Jāpiebilst, ka par šo pašu jautājumu gandrīz vienlaikus diskutēja arī Talsu novada domes deputāti.

Kā skaidroja izpilddirektors Ivars Liepiņš, par šo jautājumu pirms kāda laika jau runāts, un Tukuma novads bija piekritis vienotam tarifam, bet Talsu novada pašvaldība tam nepiekrita. Tāpēc šis ir otrs mēģinājums par šo jautājumu runāt.

Vienotā sistēmā strādāt ir ekonomiskāk  

Kā deputātiem skaidroja SIA «Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrība «Piejūra»» valdes loceklis Ēriks Zaporožecs, vienota sistēma šajā reģionā ir nepieciešama tādēļ, lai nodrošinātu visiem vienādus un  pieejamus atkritumu savākšanas pakalpojumus. Šobrīd Tukuma novadā tiek apkalpoti 9558 objekti, Talsu novadā – 7402, un šo darbi maiņās veic seši atkritumvedēja šoferi un krāvēji, kas strādā sešas dienas nedēļā, no tām katru dienu četros maršrutos. Viņi ved atkritumus uz poligonu «Janvāri» Talsu novadā, kā arī Tukuma un Rojas pārkraušanas stacijām. Kopumā gada laikā tiek izvestas 13 000 tonnas atkritumu, no tām gandrīz 6000 tonnu Talsu novadā un virs 7000 tonnām – Tukuma novadā. Šobrīd maršruti tiek plānoti vienoti abiem novadiem kopā, lai automašīna tiktu piepildīta un visi resursi izmantoti racionāli un ekonomiski. Tas arī ir viens no iemesliem, kas ļauj saglabāt «Piejūras» sadzīves atkritumu savākšanas tarifu kā vienu no zemākajiem Latvijā.

Starpība neliela 

Ē. Zaporožecs arī informēja, ka atbilstoši normatīvajiem aktiem vienu reizi ceturksnī tiek mērītas tilpuma attiecības starp kubikmetriem un tonnām abās pašvaldībās: “2022. gadā vidējais koeficients pārejai no tilpuma un masas mērvienībām Talsu novadā bija 9,65, bet Tukuma novadā – 9,25, savukārt viena kubikmetra svars atbilstoši koeficientam Talsos ir 104 kg, bet Tukumā – 109 kg. Šie aprēķini mainās atkarībā no gadalaikiem – ja ir noteikta mērīšanas diena un ja tajā līst, tad skaidrs, ka konteinera svars būs lielāks, tāpēc mēs ņemam vērā vidējo rādītāju. Kopumā uz gadā savāktajām 13 000 tonnām atkritumu šajā zonā šī starpība ir 203 m³, kas mēnesī ir nepilni 20 m³. Iepriekš bija diskusijas no Talsu puses, ka viņi ir apdalīti, bet tas, kā redzam, patiesībā tā nemaz nav.”

Dalītā sistēma – dārgāka 

Lai saprastu, kā dalītās sistēmas izskatās skaitļos, kā skaidroja Ē. Zaporožecs, izdarīti aprēķini un secināts, ka, dalot vienu zonu divās, būs nepieciešami papildu finanšu ieguldījumi – jauniem darbiniekiem, datorprogrammām, vienai papildu atkritumu automašīnai, ekspluatācijai un citiem izdevumiem – maksimāli 244 000 eiro, kas negatīvi atsauksies gan uz tarifu iedzīvotājiem, gan uz paša uzņēmuma maksātspēju. Tāpēc, kā uzskata Ē. Zaporožecs, būtu saglabājama jau esošā vienotā apsaimniekošanas sistēma, kas tagad jau darbojas. Taču deputātiem par to jāizsaka savs viedoklis.

Jāpiebilst, ka Tukuma novada domes deputāti piekrita saglabāt vienotu atkritumu apsaimniekošanas sistēmu reģionā. Līdzīgu lēmumu, kā sēdes gaitā skaidroja I. Liepiņš, pieņēmuši arī Talsu novada deputāti.

Pieaug dabas resursu nodoklis

Vēl viens jautājums, kas deputātiem bija jāskata saistībā ar sadzīves atkritumu apsaimniekošanu, bija sadzīves atkritumu tarifa pieaugums no 2023. gada, jo pieaugs dabas resursu nodoklis (DRN). Ē. Zaporožecs skaidroja, ka šogad DRN nodokļa apmērs ir 80 eiro par tonnu (2,98 par vienu m³), bet 2023. gadā tas būs 95 eiro par tonnu (3,54 par m³), līdz ar to maksa par nešķirotu sadzīves atkritumu kubikmetru pieaugs no 20,99 eiro (bez PVN) līdz 21,67 eiro (bez PVN). Līdz ar to pieaugs arī maksa par viena sadzīves atkritumu konteinera izvešanu (skatīt tabulā).

Uzņēmuma valdes loceklis arī informēja, ka neviena cita tarifa pozīcija nemainīsies. “Taču tā kā valsts ir plānojusi DRN tarifu mainīt jau nākamajā gadā uz 110 eiro par tonnu, bet 2024. gadā noteikt 140 eiro par tonnu, līdz ar to, ja šādas summas tiks noteiktas, «Piejūra» nākamā gada martā iesniegs regulatoram jaunu tarifa pieteikumu,” skaidroja Ē. Zaporožecs.

Atbalsta Latvijas Bērnu fonda lūgumu

Nodibinājums «Latvijas Bērnu fonds» bija iesniedzis pašvaldībā iesniegumu ar lūgumu atbalstīt vasaras nometņu rīkošanu 2023. gadā bērniem ar īpašām vajadzībām. No pašvaldības tiek lūgti 700 eiro transporta izdevumiem, lai bērnus varētu uz šīm nometnēm aizvest. Deputāti piešķīra prasīto naudas summu, nosakot, ka tā jāplāno 2023. gada budžetā. Komisijā par šo jautājumu bijušas diskusijas, jo šis iesniegums saņemts novēloti, lai gan nodibinājumam, kas līdzīgiem mērķiem arī citus gadus naudu ir prasījis, bijis zināms finansējuma pieprasījuma iesniegšanas termiņš. Tomēr, kā jau minēts, Finanšu komitejas deputāti iesniegumu atbalstīja.

Pieņem dāvinājumā velo trasi

Kā skaidroja Īpašumu nodaļas vadītāja Maira Zonenberga, ir saņemts  iesniegums no SIA «Stiga RM» par asfaltbetona velotrases jeb pumptraka (pump track) trases Revolūcijas ielā 4 pieņemšanu dāvinājumā. Trase 50 000 eiro vērtībā nodota ekspluatācijā 2022. gada 11. augustā, un ar šo lēmumu tā tiek uzņemta pašvaldības bilancē, bet tālāk tiks kārtoti šīs inženierbūves dokumenti Zemesgrāmatā.

Lai būtu telpas asins nodošanai

Vēl saņemts iesniegums no biedrības «Latvijas Sarkanais Krusts» Kurzemes komitejas ar lūgumu piešķirt bezmaksas telpas Tukuma ledus hallē piecu Asinsdonoru dienu organizēšanai 2023. gadā. Līdz šim Donoru dienas notika Sarkanā Krusta ēkā Tukumā, Kurzemes ielā 5a, bet, tā kā 2023. gadā paredzēts šo telpu remonts, līdz ar to nācies meklēt citu vietu. Biedrībai par šo telpu nomu tiks piemērota 100% atlaide. Deputāti biedrības lūgumu atbalstīja.

Agita Puķīte

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *