Uzzinot, ka Tukumā atkal veidojas mazpulcēnu grupa, 20. oktobrī devāmies uz Tukuma «Jauniešu māju», lai piedalītos valdes ievēlēšanās. Bet diemžēl jauniešus tur nesastapām. Tādēļ uz mazu sarunu aicinājām jauno mazpulcēnu vadītāju Viktoriju Selezenu.
Latvijā mazpulki jau no 1929. gada
Mazpulki esot starptautiska bērnu un jaunatnes izglītības organizācija, kuras ideja ir mācoties darīt un darot mācīties. Vēstures fakti liecina, ka Mazpulku dzimtene ir ASV, kur organizācija dibināta 1902. gadā ar nosaukumu «4H klubs». Savukārt Latvijā mazpulki dibināti 1929. gadā, un vārdu “mazpulks” ieviesusi rakstniece Ausma Roga, tulkojot amerikāņu rakstnieka Fr. Keisa grāmatu «Zem baltzaļā karoga». Ar zīmi «4H» nosaukumā organizācija darbojas 86 pasaules valstīs visos kontinentos (izņemot Antarktīdu) un savās rindās apvieno vairāk nekā 16 miljonus bērnu un jauniešu. Ko nozīmē burti 4H? Head – galva, heart – sirds, hands – rokas, health – veselība. Organizācijas simbols – zaļā āboliņa lapiņa.
Jauna vadītāja un mazpulki
Viktorija pastāstīja, ka pieteikšanās mazpulkiem tika izsludināta jau labu laiku iepriekš – mājas lapā. Un tika aicināti bērni vecumā no sešiem līdz septiņpadsmit gadiem. Šobrīd esot pieteikušās piecas meitenes, bet nekas neesot vēl nokavēts un, ja kāds vēl vēlas iesaistīties radošā un vidi izzinošā kolektīvā, varot vēl droši pieteikties. ”Darbošanās mazpulkā ir veids, kā sevi pilnveidot, jo te mācās mīlestību pret darbu, demokrātiju, mīlestību pret valsti un attīsta, atrod sevī kaut ko jaunu. Mēs mēģināsim piesaistīt bērnus, veicot dažādus eksperimentus, lai viņiem būtu interesanti Un bērniem uzdevumi būs pielāgoti attiecīgajam vecuma posmam, lai mazākajiem nav par grūtu, bet lielākajiem – par vieglu,” tā Viktorija.
Viņa atzīst, ka pašai arī mazpulka vadīšana esot kaut kas pavisam jauns, bet vairāk iedziļinoties un pētot, tas iepaticies arvien vairāk. Lai kļūtu par mazpulku vadītāju, bijis jāmācās īpašos kursos, kas notikuši vasarā. Tur iepazīstināta ar reāliem dzīves piemēriem no citiem mazpulkiem, tai skaitā par konfliktsituāciju risināšanu un aktivitātēm, kādās var iesaistīt jauniešus. Viktorija: “Atsaucība nav īpaši liela, bet cerams, ka ar laiku tāda būs.” Pēc informācijas, kas nodota Viktorijas pārraudzībā, varējām izlasīt, ka iepriekš Tukumā mazpulki dibināti 2014. gadā un aktīvi darbojušies vienu gadu, bet arī tad grupa neesot bijusi diez ko liela. Bet par labāko piemēru un padomdevēju Viktorija uzskata Džūkstes mazpulku vadītāju Gundegu Jēkabsoni. ”Viņa man ir kā mentors, kas sniedz dažādu informāciju un pastāsta, kā un ko labāk darīt un ar ko bērnus vairāk iepazīstināt,” stāstīja Viktorija.
Apzinās pilsētvidi
”Pirmais, kas jāizdara, noteikti ir jāizveido valde, jo ir vajadzīgs viens līderis,” skaidroja Viktorija. Un tad pie darba! Tā kā Tukuma mazpulcēni dzīvo pilsētā, tad vairāk orientēšoties uz pilsētvidi. Jo iespēja, piemēram, audzēt dārzeņus esot diezgan ierobežota. Un tādēļ tiks veikti darbi, kas saistīti, piemēram, atkritumu šķirošanu un “otrās elpas” došanu lietām, kas jau savu laiku sen nokalpojušas. Kā arī tikšot pētīti meži, augi utt.
Tā kā tikāmies Tukuma «Jauniešu mājā», kur rit Viktorijas ikdienas darbs, tad jautājām, kā sokas ar jauniešu brīvā laika piepildīšanu. Viņa mums pastāstīja, ka «Jauniešu māja» ir vieta, kur bērni var pavadīt savu brīvo laiku pēc skolas. Un to izmantojot daudzi jaunieši, kuriem šī vieta kļuvusi gluži kā otrās mājas. Pastāvīgi «Jauniešu māju» apmeklējot pāris grupiņas, kurās bērni un jaunieši ir savā starpā pazīstami. Bet no šā gada sākuma veicot arī katra apmeklētāja reģistrāciju, ar mērķi noskaidrot, cik jauniešu centru apmeklē konkrētā laika posmā. Un šobrīd ir reģistrēti 2 386 apmeklējumi (katru reizi ierodoties jaunietis reģistrējas).
Viktorija atzina, ka viesiem esot savi niķi un stiķi, bet ar tiem ir jācenšas tikt galā. Pati mācoties par skolotāju un šīm darbam paralēli izejot praksi arī skolā. Un šis darbs esot visam vēl papildu prakse. Bērni nākot no 14.00 līdz 18.00 (pirmdienās – līdz 19.00). Un iespējas, ar ko viņiem nodarboties, arī tiek piedāvātas daudzas un dažādas. Tā, piemēram, sestdienās darbojas skauti un gaidas, notiek ģitārspēles nodarbības (pieteikušies ļoti daudz bērnu), ir te arī iespēja mācīties valodas – franču, vācu, kā arī darbojas angļu valodas diskusijas klubiņš, kurā var attīstīt savas angļu valodas prasmes. Bet Viktorija zināja teikt, ka bērniem ļoti patīk piektdienas kino pēcpusdienas. Filmas tiekot izvēlētas pēc tā, kā tajā brīdī jūtas bērni. Un pēc kopā izbaudītās kinofilmas tā tiekot arī pārrunāta. Savukārt vienas no apmeklētākajām esot ēst gatavošanas nodarbība, kad ikviens varot iemēģināt izcept picu, cepumus vai kēksiņus.