No lasītājiem esam saņēmuši satraukuma pilnu jautājumu par ģimenes ārstes Marijas Matisones praksi – pacientiem tiek ieteikts doties pie dakteres Ineses Petrovas, taču neviens neko sīkāk par to, kas un kā būs turpmāk un vai jāmeklē jauns ģimenes ārsts, nepaskaidro:
– Vai mums ir jāpārrakstās pie citiem ģimenes ārstiem, – to mēs nezinām. Līdz šim, kad dakteres nebija, māsiņa izrakstīja visas zāles. Kāpēc tā nevar palikt arī turpmāk? Ir taču medikamenti, kas jādzer visu laiku, kāpēc būtu vēl jāiet pie ārsta, turklāt dakterei Petrovai jau tā ir daudz pacientu, kur viņa vēl liks mūs?!
Redakcija: sazinājāmies ar Nacionālā veselības dienesta Kurzemes nodaļas vadītāju Anitu Zolmani un vaicājām, kā pacientiem labāk rīkoties šajā situācijā. – Tātad – vai taisnība, ka daktere M. Matisone vairs nestrādā?
– Šobrīd nestrādā, un mums ir noslēgta vienošanās ar dakteri, ka viņa uz laiku tiks aizvietota. Šo aizvietošanu veiks ģimenes ārste Inese Petrova – izmeklēs, izsniegs nosūtījumus un izrakstīs recepšu medikamentus. Vienošanās ar M. Matisoni ir noslēgta līdz šī gada beigām, taču iesnieguma, ka pēc šī termiņa daktere Matisone neturpinās darbu, mums nav. Ja daktere vēlēsies atgriezties darbā ātrāk, mēs šo vienošanos pārtrauksim. Šāda aizvietošana ir vispārpieņemta prakse, kuru ārsti var izmantot, piemēram, veselības stāvokļa uzlabošanas, bērna kopšanas atvaļinājuma laikā vai cita prombūtnes iemesla dēļ.
– Dakterei I. Petrovai pašai ir daudz pacientu – viņai ir viena no lielākajām praksēm novadā ar 2601 pacientiem, kā tagad būs ar pieejamību?
– Pieejamība visdrīzāk būs apgrūtināta, bet ir labi, ka vispār ārsts ir pieejams un ka pacientiem nav jāmeklē, kas viņus varētu pieņemt. Turklāt dakteres Matisones kabinetā strādā viņas māsiņa, kura, aprunājoties ar pacientu, var izvērtēt, cik steidzīgi ir nepieciešama ģimenes ārsta palīdzība.
– Kas notiek ar pacientu kartītēm un citām formalitātēm, piemēram, vai jāreģistrējas pie dakteres I. Petrovas?
– Visa informācija par pacientiem paliek dakteres Matisones praksē un pārrakstīties nav nepieciešams, turklāt, diez vai I. Petrova citus pacientus pierakstīs, jo viņai, kā jau minēts, ir daudz pacientu.
– Varbūt var nozīmēt šajā praksē vēl vienu māsu, vai arī uzticēt esošajai māsai lielākas pilnvaras?
– Mēs dakteres vietā nevaram pieņemt darbā vēl vienu māsiņu. Aizvietošana nenozīmē ieviest izmaiņas praksē – ja dakterei Matisonei nebija divu māsiņu, tad mēs arī otru tagad pieņemt nevaram. Savukārt māsai ir tādas pilnvaras, kādas viņai, un neko vairāk uzticēt viņai nevaram. Tas, ka ārsts praksē uz laiku nestrādā, nenozīmē, ka māsa var nodarboties ar ārstniecību – tas nav viņas kompetencē.
– Vai tad divas māsas ģimenes ārsta praksē nav obligāts nosacījums? Lielākajai daļai ārstu tā ir jau sen. Turklāt tagad ārstus aicina piesaistīt jau trešo māsu…
– Obligāts nosacījums tas nav; ja praksē ir 1200 pacientu un vairāk, ģimenes ārsts var piesaistīt otru māsu.
– Un vēl viens jautājums: daktere Matisone bija arī onkoloģe, turklāt vienīgā novadā. Kā tagad būs ar pieejamību onkoloģiskajiem pacientiem?
– Šķiet, jau divus gadus daktere M. Matisone vairs nebija iekļauta onkoloģisko pakalpojumu programmā, līdz ar to konsultēja savus pacientus, to vidu arī onkoloģiskos, vienīgi kā ģimenes ārste. Tas nozīmē, ka viņa to darīja tāpat, kā to dara arī citi ģimenes ārsti, kam ir tiesības nosūtīt savus pacientus uz izmeklējumiem.
– Kāda ir kopējā situācija ar ģimenes ārstiem novadā? Vēl kāds ārsts ir informējis, ka plāno pārtraukt darbu?
– Situācija kopumā ir bēdīga*. Ir cerība, ka būs viens jauns ģimenes ārsts, taču iesniegumu ne no šī ārsta, ne no kāda strādājošā mediķa, kas vēlētos nodot savu praksi, nav. Nav arī pieprasījuma par valsts atbalstu jaunas prakses veidošanai.
*Ģimenes ārstu pieejamība Tukuma novadā
Jāpiebilst, ka 2021. gadā veiktajā Veselības ministrijas pētījumā secināts, ka Tukuma novadā ir mazs ģimenes ārstu skaits uz 10 000 iedzīvotājiem – tas ir robežās no 3,8 līdz 5,4 ārstiem, turklāt lielākā daļa šo ārstu ir vecumā 64+.