Māca bērniem peldēt, pieaugušajiem – atpūsties
Ir paaudze, kuriem «Albatross» Ķesterciemā asociējas tieši pionieru nometni, kas te darbojusies padomu laikā. Pēc Atmodas kompleksam vairākkārt mainījās saimnieki, bet nu pēdējie lēma attīstīties citā virzienā – pārbūvēt ēkas un pārdot tajās izveidotos dzīvokļus. Pieprasījums izrādījās gana augsts, un projektam tikko kā noslēgusies ceturtā kārta, proti, pārbūvēta kādreizējā nometnes kinoteātra un ēdnīcas ēka, kurai papildu uzbūvēts arī trešais stāvs. Kā stāsta projekta pārdošanas vadītāja Līga Lapsale, tuvākajā laikā būvniecību turpināt gan nav plānots. Taču ir dzīvokļi, kas tiek nodoti arī īrei, taču ar domu, ka nākotnē tāpat tos pārdos, bet vienā ēkas stāvā izveidota viesnīca. Kopumā kompleksā ir ap 300 dzīvokļiem ēkās, kuras ieskauj labiekārtota teritorija.
Paralēli tika atjaunots arī baseina komplekss, kurā šobrīd tiek organizētas dažādas nodarbības, piemēram, ūdens aerobika un peldētapmācība bērniem. Novadnieki to aktīvi izmantojot, un peldēt ik nedēļu dodas ap 80 dažāda vecuma bērnu. Agrāk mazākajā baseinā pat bijusi peldēšana zīdainīšiem, tomēr šosezon tai ir paņemta pauze.
Kas ir visnesenākais jaunums – vien šī gada septembra vidū lenta tika griezta jaunizveidotajai SPA zonai, kurā ietilpst arī dažādu masāžu un procedūru kabineti, tostarp pieejamas fizioterapeita konsultācijas. Tāpat šajā sezonā pilnībā pārņemts teritorijā esošais restorāns, kurā līdz ar to mainījies galvenais pavārs un ēdienkarte. Kas interesanti – atpūtniekiem tiek piedāvāti komplekti – piemēram, ūdens prieki un maltīte.
Arī engurniekiem savs alus brūzis
«Kukul» maizes ceptuve noteikti vairs nav nekāds jaunums ne tuviem, ne tāliem Engures viesiem. Daudziem, kas ceptuvi sev atklājuši, tā kļuvusi par tradīciju – braukt pastaigāties gar jūru un aprīkoties ar siltām, tikko ceptām maizītēm. Jau esam vēstījuši, ka saimniekiem – Ivo un Sintijai Berkoldiem – savulaik tas bijis Covid-19 laika projekts Engurē, kas izrādījies gana veiksmīgs, lai pamazām šajās telpās arī paplašinātos. Tā drīz vien pretējās durvīs izveidojās veikaliņš «Maize un māksla», kur lielākoties iegādājami tieši novada mākslinieku un amatnieku darinājumi. Tāpat tiek organizētas dažādas meistarklases, kur katrs pats var izmēģināt to, kā, piemēram, strādāt ar porcelānu vai veidot vitrāžas. Bet vēl tālāk, kas arī ir šīs sezonas viens no jaunumiem – vietu atradusi alus darītava jeb «Mazjūras brūzis». Pirmais brūvējums kā pašiem, tā arī viesiem vērtēšanā nodots pavisam nesen. Nākamvasar, kā stāsta galvenais alus brūvētājs Māris Kalniņš, paredzēts, ka būs pieejamas vairākas alus šķirnes, galvenokārt – baudīšanai uz vietas. Interesanti, ka arī viņam, tāpat kā «Kukul» saimniekiem, alus brūzis ir radies tieši kā pandēmijas laika projekts. Darbs tobrīd lielākoties bijis attālināti, tāpēc bijusi iespēja apdomāt, ar ko tad dzīvē vēl gribētos nodarboties. Šobrīd vēl tikai daļēji, bet nākamajā sezonā, visticamāk, tiks plašāk apdzīvota arī ēkas otra puse jeb pagalms. Terase tapusi, bet teritoriju pamazām labiekārto. Konkrētu laiku un vietu vēl neatklājot, «Kukul» saimnieki arī atzina, ka, ļoti iespējams, viņu smalkmaizītes reiz smaržos arī Tukumā…
Pīrādziņi ar zivi un lielizmēra katamarāni
Gan ne pati ražotne, bet «Undas» konceptveikals, kas durvis vēra šī gada jūnijā, bija uzņēmēju nākamais pieturas punkts. Veikaliņā, kas organiski iekļāvies Engures tirdziņā, pieejami vairāk nekā 65 zivju konservu veidi, kas krāsainās bundžiņās un kārbās sagūluši plauktos gar visu veikala sienu. Ir gan klasiskas, ierastas garšas, gan arī, piemēram, austrumniecisks piesitiens. Pieejami arī īpaši dāvanu komplekti zivju cienītājiem. Un veikaliņš sadarbojas arī ar citiem vietējiem uzņēmumiem, piemēram, «Kukul» ceptuvi, kam pateicoties te var iegādāties arī svaigi ceptus, piemēram, ar lasi pildītus pīrādziņus.
Turpat netālu, ejot Engures ostas virzienā, kuģu būvētavas telpās ieslēpies vēl kāds uzņēmums – «O-Yachts», kas te darbojas nu jau vairāk nekā desmit gadus un pieder Francijas pilsonim – Levy Daniel Pierre. Top te dažāda garuma katamarāni, kas, kad pabeigti, aizceļo pie saviem pasūtītājiem uz tālākām jūrām un okeāniem. Jāpiebilst, ka 2021. gadā «O-Yachts» viens no kuģojošajiem katamarāniem starp līdzīgajiem nozares konkursā saņēma godalgu. Un arī šobrīd palēnām, pamazām būvējās jauni viļņu šķēlēji.
Ar skatu jūrā
Tikšanās noslēgumā bija neliela iepazīšanās ar Engures ostu, kas turpina attīstīties. Viens no jaunumiem, kā esam vēstījuši, ir degvielas uzpildes stacija, kas citu starpā pieejama arī auto vadītājiem. Tieši pēdējo drošībai vēl plānots izbūvēt arī papildu barjeru, lai automašīnas ziemas laikā netīšām neiebrauktu ostas ūdeņos, skaidro ostas pārvaldnieks Jāni Megnis. Plašāk tālāko iespējamo ostas attīstību viņš gan prezentēja tikšanās noslēgumā Engures saieta namā, un tai, kā esam vēstījuši, ir savi priekšnoteikumi. Nu, piemēram, būtiski tas, kā tiek attīstīti un atjaunoti moli, kas nodrošinātu to, ka ostu retāk nāktos padziļināt, tāpat aktuāls jautājums ir – kur un kā no ostas varētu pārcelties attīrīšanas iekārtas. Šobrīd aktuālā iecere, ka tās varētu atrasties jau ārpus ostas teritorijas, savukārt uz mola varētu īstenot citas būvniecības idejas.
Bet pašā, pašā noslēgumā uzņēmēji vēl pārrunāja atšķirīgo pieredzi, piemēram, teritorijas plānošanā Talsos un Tukumā un vienojās organizēt atbildes viesošanos.
Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju “Laiks uzņēmējiem” saturu atbild SIA “Novadu Ziņas”. #SIF_MAF2023