Kā krāšņa ļaužu, ziedu un tautas tērpu upe…

2. jūlijā Vecrīgā pulcējās un Rīgas ielās izvijās lielais Dziesmu un deju svētku gājiens, kuru veidoja dziedātāji, dejotāji, pūtēji un koklētāji, teātra spēlētāji, folkloras kopu, tautas mūzikas kapelu, tautas lietišķās mākslas studiju un pulciņu dalībnieki, valsts, pilsētu, novadu, pagastu, kultūras un tautas namu, kolektīvu vadītāji… Un vēl daudzi jo daudzi, kas vēlējās piedalīties Novadu dižošanās lielajā notikumā un cildināt latviešu dziesmu un deju, latviešu mūziku un latviešu valodu. Sācies ar Diķliem un Vidzemi, gājiens tālāk iepazīstināja ar Kurzemes, Zemgales, Latgales un Rīgas kolektīviem, to vidū ar kolektīviem no dažādām pasaules valstīm.

  Tukuma novads dižojas

Kurzemes novadā – jau tuvu beigām – bija arī Tukuma novada vieta, un to pārstāvēja ap 1200 dalībnieku no 52 kolektīviem: Tukuma kultūras nama skolotāju koris «Vanema» (vadītājs Tālivaldis Gulbis), sieviešu koris «Noktine» (Sanita Apine), jauktais koris «Gavile» (Nora Vanaga), senioru koris «Skandīne» (Ojārs Vītoliņš), vidējās paaudzes deju kolektīvi «TDA «Svīta» (Iveta un Arvils Noviki) un «Vidums» (Intars Kleinhofs), «Svītas» jauniešu studija (Evita Skavronska), pūtēju orķestris «Tukums» (Māris Rozenbergs), kapela «Danču spēle» (Vita Kroņkalne), folkloras kopa «Avots» (Anita Stikāne), Tukuma Raiņa Valsts ģimnāzijas absolventu sieviešu koris «Savējās» (Andra Vilkauša), jauktais koris «Savējie» (Dace Perševica), Tukuma Raiņa valsts ģimnāzijas jauniešu koris «Raiņi» (Sanita Apine), Tukuma Mūzikas skolas koklētāju ansamblis (Kristīne Eltermane), Tukuma Mākslas skolas jauniešu deju kolektīvs «Luste» (Madara Augule, 2 grupas), Tautas lietišķās mākslas studija «Durbe (Vineta Šulca), Irlavas pagastu – sieviešu koris «Irlava» un folkloras kopa «Atbunga», Pūres pagastu – sieviešu koris «Abava», vidējās paaudzes deju kolektīvs «Pūre» un jauniešu deju kolektīvs «Pūrenieks», Engures pagastu – sieviešu koris «Engure», vidējās paaudzes deju kolektīvs «Jadals» un jauniešu deju kolektīvs «Ungurs», Engures Mūzikas un mākslas skolas koklētāju ansamblis (2 grupas), Tautas lietišķās mākslas studija «Engure», Zantes pagastu: Zantes jauktais koris (Zane Ņukša-Valdmane), deju kolektīvi «Ducele» un «Sīpa» (Marita Jekuma), Kandavu un pagastu: jauktais koris «Kandava» (Dzintra Linde), vidējās paaudzes deju kolektīvs «Ozolāji» un jauniešu deju kolektīvs «Imuliņa» (Andra Eimane) un vokālais ansamblis «DoReMi» (Dzintra Linde), Džūkstes pagastu: senioru deju kolektīvs «Džūkste» (Līga Tesnova), Jaunpils pagastu: vidējās paaudzes deju kolektīvs «Jaunpils» (Iveta Novika), jauktais koris «Jaunpils (Lāsma Pommere), vokālā grupa «Vocalica» (Ainārs Plezers), lietišķās mākslas pulciņš «Dzīpars», Sēmes un Zentenes pagastus: vidējās paaudzes deju kolektīvs «Ozolīve», rokdarbnieku pulciņš «Čaklās rokas», Slampes pagastu: jauniešu deju kolektīvs «Laisma» (Ligija Cīrule), senioru kolektīvs «Jumis» (Gunta Krecere), vidējās paaudzes deju kolektīvs «Namejs» (Zane Breča), Smārdes pagastu: vidējās paaudzes deju kolektīvs «Dzērves» (Ilze Buka), senioru deju kolektīvs «Gandri» (Evita Skavronska), Tumes pagastu: Tumes jauktais koris (Marta Ozola), vidējās paaudzes deju kolektīvs «Solis» (Juris Poga), Viesatu pagastu: vidējās paaudzes deju kolektīvs «Viesatas» (Marlēna Zamuloviča), Zemītes pagastu: vidējās paaudzes deju kolektīvs «Zemīte» (Inese Cīrule).

***

Jāpiebilst, ka, protams, kā jau katros svētkos, gājiens aizkavējās, līdz ar to, kā teica dalībnieki, – ”Vecrīgā gaidām, bet Brīvības ielā – skrienam”. Šoreiz lielā skriešana sākās līdz ar pirmajām lietus lāsēm, tomēr no kārtīgas lietus šalts lielākai daļai novadnieku laimējās izsprukt. Neraugoties uz to, – noskaņojums visiem bija možs un prieks par būšanu svētkos – liels. Un, kā novērojām, tajos novados, kas varēja lepoties ar savu pūtēju orķestri, kāds bija arī Tukums, gan gaidīšana, gan iešana gājienā bija daudz skanīgāka un brašāka…

Kad novadniekiem gājiens bija noslēdzies, kolektīvu vadītāji un pagastu pārstāvji tika aicināti uz pieņemšanu Rīgas 6. vidusskolas sākumskolā, kur bija neliels mielasts un dāvanas – pašvaldības vadītājs Gundars Važa un viņa vietniece Inga Priede kolektīvu vadītājiem dāvināja jauno grāmatu «Tukuma novada tautas tērpi».

Rožu priekā

Savukārt runājot par vizuālo noformējumu, novadi par to bija gādājuši īpaši – bija ziedu un ozolzaru vītnes, dažādas nesamas un stumjamas konstrukcijas, karodziņi, un, protams, novadu, pilsētu un valsts karogi, kā arī krāšņie kolektīvu vimpeļi.

Tukuma novads gājienā bija rotājies ar rozēm – ar rozēm vainagos un ziedu pušķos, un ar lielām sarkanbaltsarkanām rozēm atpazīšanai, lai visiem parādītu Tukumu kā rožu novadu. Tukuma pilsētu savukārt pieteica seši lieli burti, kas veidojas pilsētas nosaukumu. Jāpiebilst, ka novada vadība bija tērpusies vienāda stila tērpos, kurus paši bija šim mērķim iegādājušies.

Pārstāvēti – visi pagasti

Kā sarunās noskaidrojām, lai arī ne visos pagastos ir kolektīvi, kas piedalās svētkos, to iedzīvotāji ir čakli pašdarbnieki un savu vaļasprieku īsteno citu pagastu vai pilsētu kolektīvos. Tā, piemēram, kā stāstīja Kandavas deju kolektīvu «Ozolāji» un «Imuliņa» vadītāja Andra Eimane, tajos dejo pārstāvji arī no Vānes, Matkules un Cēres. Dejo ģimenes – vecāki «Ozolājos», bērni – «Imuliņā». Kā atzina vadītāji, dejotāji ar visu ir apmierināti, pat ar melnajām ūdens pudelēm, kas labi piestāv jaunajiem mēģinājumu tērpiem.

Viegli nebūs!

Jāpiebilst, ka mūsu novadā ir arī kolektīviem bagāti vadītāji, kam svētkos būs divkārša un pat trīskārša slodze – tā Inese Cīrule, Sanita Apine un Evija Bergmane uz svētkiem aizvedušas pa trim dažādu pagastu (pilsētu) kolektīvus, Dzintra Linde, Andra Eimane, Marita Jekuma, Iveta Novika un Evita Skavronska – pa diviem, savukārt Madara Augule un Gita Andersone – viena kolektīva divas grupas. Evija Bergmane atzina, ka visi viņas deju kolektīvi – «Ungurs», «Jadals» un «Ozolīve» – dejo katrs savā grupā, un mēģinājumi parādīs, kā varēs šo procesu salāgot: “Kamēr laiki nepārklāsies, būs labi, bet, ja pārklāsies, nāksies skriet no viena laukuma uz otru vai trešo.” Tomēr viņa lepojas par visiem kolektīviem, kas tikuši uz svētkiem, bet jo īpaši par «Jadalu», kas kopā ar Slampes «Jumi» un Tukuma «Vidumu» būs to 13 kolektīvu vidū, kas svētku noslēguma koncertā Mežaparka estrādē pārstāvēs Kurzemi.

 

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju  “Kur paliek mūsu nauda?” saturu atbild SIA “Novadu Ziņas”. #SIF_MAF2023

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *